Ocieplenie ładowni – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

warehouse-691922_960_720

Podstawową funkcją materiałów termoizolacyjnych stosowanych na małych statkach rybackich wykorzystujących lód jest ograniczenie przenikania ciepła przez ściany ładowni, włazy, rury lub słupki do miejsca przechowywania schłodzonych ryb lub lodu. Zmniejszając ilość wycieku ciepła, można zmniejszyć ilość topiącego się lodu, a tym samym zwiększyć wydajność procesu oblodzenia.

Jak już wspomniano, lód jest zużywany, ponieważ usuwa energię cieplną z ryb, ale także z energii cieplnej wyciekającej przez ściany zasobnika. Izolacja w ścianach pojemnika może zmniejszyć ilość ciepła, które dostaje się do pojemnika, a tym samym zmniejszyć ilość lodu potrzebnego do utrzymania schłodzonej zawartości.

Główne zalety ocieplenia ładowni odpowiednimi materiałami to:

• zapobieganie przenikaniu ciepła z otaczającego ciepłego powietrza, maszynowni i wyciekom ciepła (ściany ładowni dla ryb, włazy, rury i kłonice);
• optymalizacja użytecznej pojemności ładowni rybnej i kosztów operacyjnych schładzania ryb;
• może to pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na energię dla systemów chłodniczych, jeśli są one używane.

Materiały izolacyjne

Ponieważ przestrzeń ładunkowa jest często kosztowna w przypadku małych statków, a koszty izolacji mogą stanowić znaczną część kosztów związanych z budową, wybór materiału izolacyjnego może być bardzo ważny.

Na statkach rybackich stosuje się komercyjnie kilka materiałów termoizolacyjnych, ale niewiele z nich jest w pełni zadowalających do tego celu. Główne problemy to brak wystarczającej wytrzymałości mechanicznej i absorpcji wilgoci. To ostatnie jest szczególnie poważnym problemem na statkach rybackich, gdzie jako czynnik chłodzący stosowany jest topniejący lód. Izolatory termiczne działają poprzez zatrzymywanie pęcherzyków lub kieszeni gazu wewnątrz struktury pianki. Kiedy te ogniwa gazu są wypełnione wilgocią, występują znaczne straty w wydajności izolacyjnej.

Wchłanianie wilgoci przez materiały izolacyjne może następować nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z wodą przedostającą się do ścian ładowni, ale także poprzez kondensację pary wodnej w ścianach, gdzie punkt rosy osiągana jest w gradiencie temperatury przez ściany.

W związku z tym, dla ochrony izolacji przed zawilgoceniem, niezmiernie ważne jest właściwe zaprojektowanie paroizolacji. W większości klimatów przenoszenie pary wodnej będzie odbywać się z zewnątrz do wewnątrz ścian ładowni, ponieważ temperatura zewnętrzna będzie prawdopodobnie wyższa niż temperatura wewnętrzna. Wymaga to nieprzepuszczalnej warstwy odpornej na wilgoć na zewnętrznej stronie izolacji, a także wodoodpornej bariery, aby zapobiec przedostawaniu się płynnej wody stopionej do izolacji.

Pianka poliuretanowa

Jednym z najlepszych dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych dla statków rybackich jest pianka poliuretanowa. Prawda jest taka, że ocieplenie pianką poliuretanową posiada dobre właściwości termoizolacyjne, niską paroprzepuszczalność, dużą odporność na nasiąkliwość, stosunkowo dużą wytrzymałość mechaniczną i małą gęstość.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*