Nowoczesna technologia w edukacji

technologie-w-edukacji

Dzisiejsza edukacja nie przypomina już tego, co mogliśmy doświadczyć jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu w szkołach. Dziś stosuje się wiele nowych rozwiązań pomagających w nauce. Ułatwiają ją w znacznym stopniu, dzięki czemu jesteśmy w stanie uczyć się szybciej i więcej.

Jakie nowoczesne urządzenia stosuje się w szkołach?

W szkołach stosuje się w dzisiejszych czasach bardzo dużo sprzętów ułatwiających pracę z uczniami. Pomagają one w rozwoju młodych ludzi, uczących się. Dziś bardzo często w szkołach tablice kredowe zamieniane są na tablice interaktywne, multimedialne, czy projektory graficzne. Dziś coraz częściej również zamiast standardowych książek, elementarzy, czy zeszytów, stosowane są komputery. Każdy uczeń już od najmłodszych lat ma swój indywidualny komputer w szkole, który służy mu do nauki i odbywania zajęć. Ma to swoje zalety, ale również wady, ponieważ młodzież nie ćwiczy w ten sposób swojego charakteru pisma. W przyszłości może mieć to bardzo duże znaczenie.

Ozoboty i lekce programowania:

55683Coraz częściej w szkołach stosuje się nowoczesną i innowacyjną technologię podczas zajęć dodatkowych dla dzieci. Przykładem takich zajęć dodatkowych są lekcje programowania dla najmłodszych, na których dzieci uczą się podstaw za pomocą robotów a dokładniej mówią Ozobotów.

Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki i edukacji STEAM (science, technology, engineeringg, art, maths). Uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne i algorytmiczne, przez co rozwija w dzieciach nawyki myślowe ułatwiające im funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Więcej na temat Ozobotów można dowiedzieć się na stronie dystrybutora: edu-sense.com

Czym pokrótce są wymienione urządzenia pomocne w edukacji?

- tablice interaktywne – są to tablice, które przypominają z wyglądu standardową tablicę. Umożliwiają wyświetlania na nich wielu interesujących rzeczy. Podłączany jest do niej komputer i za jego pomocą wyświetlana jest treść na tablicy. Uczeń może dokonywać na niej różnych działań, zmian, za pomocą multimedialnego rysika.
– projektory graficzne – są to urządzenia, które umożliwiają wyświetlanie treści z komputera, czy podłączonego dysku, pendrive, płyty.

Treść można wyświetlić na tablicy multimedialnej, czy ścianie, najlepiej na jasnym, białym płótnie.
Istnieją także nowoczesne rozwiązania przydatne dla rodziców. Umożliwiają im kontrolowanie rozwoju edukacyjnego dziecka. Są to e-dzienniki, o których więcej w dalszej części artykułu.

Czy warto stosować nowoczesne technologie w edukacji?

Odpowiedź na te pytanie nie jest łatwa. Specjaliści od edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży wciąż zastanawiają się nad tym, czy ułatwienia w edukacji dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii mają pozytywne znaczenie dla uczniów, czy może nie do końca.

Na pewno w dużym stopniu rozwój technologii pozwala na łatwiejszy i szybszy dostęp do wielu bardzo ważnych i interesujących informacji. Przykładowo dziś każdy ma dostęp do Internetu. Jeżeli potrzebujemy coś znaleźć, na przykład informacje o jakimś artyście czy poecie to szukamy w sieci. Kilka minut i wszystko wiemy. Dawniej musieliśmy zajrzeć do encyklopedii, a i tak nie zawsze otrzymaliśmy satysfakcjonującą nas odpowiedź na nasze pytanie.

Komputery i rozwój multimediów w edukacji, odbierają możliwość manualnego rozwoju. Dzieci bardzo mało piszą i malują. Nie wyrabiają sobie charaktery pisma. Dziś nauczyciele wolą wypracowania wydrukowane. Nie mają problemu z nieczytelnym charakterem pisma. Może się to jednak odbić w przyszłości na tym pokoleniu dzieci i młodzieży, którzy korzystają głównie z multimediów w edukacji. Zamiast malować, korzystamy z komputera. Do liczenia wykorzystywane są kalkulatory, komputery. Przy odpowiedzi w szkole, uczeń odpowiada i rozwiązuje zadania na tablicy multimedialnej. Mało, co pisze i rysuje, ponieważ wykorzystuje się do tego nowoczesne rozwiązania.

Nowoczesne technologie dla rodziców

Nowoczesne rozwiązania mogą być również bardzo pomocne. Dotyczy to głównie rodziców, którzy chcą kontrolować rozwój edukacyjny swojego dziecka. Istnieją w niektórych szkołach e-dzienniki. Rodzice otrzymują od szkoły login, oraz hasło i mogą zalogować się do specjalnego, indywidualnego panelu rodzica. Po zalogowaniu rodzic ma możliwość sprawdzenia ocen, oraz frekwencji swojej pociechy. Dzięki zastosowaniu e-dziennika, rodzice mogą kontaktować się z nauczycielami. Platforma umożliwia przesyłanie wiadomości, jest to bardzo duża zaleta. To czy nowoczesne technologie są dobre w edukacji, w dużej mierze zależy od tego jak są wykorzystywane. Jeżeli nie będziemy przesadzać w ich wykorzystywaniu to faktycznie mogą być pomocne i pozwolić na lepsze przyswajanie wiedzy. Należy jednak mieć w tym umiar, nie warto rezygnować z klasycznych rozwiązań w edukacji.

2 odpowiedzi "Nowoczesna technologia w edukacji"

  1. Czy ktoś wie może gdzie można pobrać jakieś książki na temat biotechnologii molekularnej?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*