Nauka języka angielskiego – Kilka wskazówek

book-3955129_1280

Znajomość wybranego języka obcego na poziomie podstawowym to w dzisiejszych czasach niemal konieczność. Taka umiejętność zwiększa możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy a także ułatwia komunikację podczas wyjazdu za granicę.  Jednym z najbardziej pożądanych języków obcych jest angielski. Nauka tego języka polega nie tylko na poznawaniu pojedynczych słów czy wyrażeń, najtrudniejsze nadejdzie kiedy przejdziesz do nauki gramatyki. W poznawaniu tajników wymowy pomogą Ci nagrania i książki. Jakie pomoce będą niezbędne do samodzielnej nauki angielskiego i które z nich okażą się najlepsze?

Jeżeli do tej pory nie miałeś nic wspólnego z angielskim, naukę języka musisz rozpocząć od podstaw. Pierwszym krokiem jaki powinieneś podjąć jest podjęcie decyzji czy bardziej opłacalny okaże się kurs języka angielskiego w dobrej i renomowanej szkole czy podjęcie samodzielnej nauki angielskiego w domu. Musisz liczyć się z koniecznością zakupienia pomocy naukowych. Najlepsza będzie seria książek o określonym stopniu trudności, który zwiększany jest wraz z pozyskiwaniem umiejętności. W większości książek, nauka angielskiego to nie tylko ćwiczenia ale również gry i nagrania audio.

Grupowy kurs, czy nauka we własnym zakresie

Kurs języka angielskiego w wielu przypadkach okazuje się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. szczególnie, kiedy nie masz czasu na samodzielną naukę w domu lub pomimo starań nie możesz skupić się na pozyskiwaniu umiejętności. Najlepiej przyswajają język dzieci, dorosłym może zająć to nieco więcej czasu, praca ze specjalistą może okazać się więc niezwykle pomocna.

Jeżeli wybierzesz się na zajęcia do szkoły językowej, będziesz musiał dostosować się do terminów realizowanych zajęć i poziomu grupy do jakiej będziesz przynależeć. Większość ze szkół, preferuje naukę w małych grupach, dzięki czemu nauczyciel może po równo skupić się na każdym uczestniku. Musisz jednak pamiętać, że zajęcia będą odbywać się według wyznaczonego programu. Bardzo często zdarza się, że jeden z uczestników pozyskuje wiedzę wolniej i wymaga więcej zainteresowania, w takich przypadkach konieczność samodzielnej nauki w domu poza obecnością na kursie wydaje się nieuniknione.

Z pewnością, uczęszczanie na zajęcia językowe może okazać się opcją droższą niż nauka w domu. Trzeba zapłacić za lekcje, najczęściej za całą serię z góry lub w ratach. W przypadku samodzielnej nauki języka angielskiego zapłacisz jedynie za pomoce dydaktyczne, na które się zdecydujesz. Pozyskiwanie umiejętności językowych na własną rękę będzie jednak wymagać od Ciebie sporej determinacji. Pomimo niepowodzeń nie możesz się poddawać!

kobieta uczy się angielskiego

Samodzielna nauka języka angielskiego

Samodzielna nauka języka w domu to nie lada gratka. Aby odpowiednio przygotować się do działania musisz zakupić książki, pozyskać jak najwięcej informacji o sposobach nauki i wybrać odpowiedni dla siebie a także należycie się zmotywować. Ważna jest systematyczność i determinacja. Co prawda, sam decydujesz kiedy zasiadasz do nauki języka, jednak najlepsze efekty mogą dać jedynie codzienne ćwiczenia i postępowanie według wyznaczonego schematu.

Ogromnym plusem kształcenia w domu jest fakt, iż w razie problemu z konkretnym zagadnieniem, możesz poświęcić na jego zrozumienie dokładnie tyle czasu ile potrzebujesz lub w razie konieczności wrócić do niego za jakiś czas.

Jak wybrać podręcznik-polecane książki

Wybór książki do samodzielnej nauki języka angielskiego nie jest łatwy, ponieważ rynku dostępnych jest bardzo wiele pozycji wydawniczych. Ważne jednak , by zakup ten był przemyślany. Słabej jakości książka potrafi bardzo skutecznie zniechęcić do nauki, z kolei dobry podręcznik może dać bardzo wiele korzyści. Poniżej prezentujemy najlepsze, naszym zdaniem, książki do samodzielnej nauki angielskiego. Sprawdź nasze propozycje i zobacz jak łatwa jest nauka języka angielskiego w domu.

Nauka od podstaw

Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z językiem angielskim doskonałym podręcznikiem będzie English Vocabulary in Use poziom: Elementary wydawnictwa Cambridge, którego autorami są Michael McCarthy oraz Felicity O’Dell. Dzięki 60 podzielonym tematycznie jednostkom lekcyjnym z łatwością można przyswoić podstawy języka angielskiego. Każda z poszczególnych jednostek zawiera wprowadzenie opracowujące dany temat oraz ćwiczenia sprawdzające znajomość nowego słownictwa. Bardzo pomocnym dodatkiem są odpowiedzi do zadań zamieszczone z tyłu książki. Jest to jeden z najchętniej wybieranych podręczników do nauki języka angielskiego przez osoby początkujące.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w książki do gramatyki zawierające różnego rodzaju ćwiczenia utrwalające przerobiony materiał. Numerem jeden w tej kategorii jest Essential Grammar in Use autorstwa Raymonda Murphy’ego. Pomimo, iż napisana jest w wersji angielskiej, jest to język prosty i przystępny, zrozumiały nawet dla początkujących. Zawarte w książce ćwiczenia doskonale systematyzują wiedzę z zakresu zasad gramatycznych.

Przygotowanie do matury

Doskonałą propozycją dla maturzystów jest kultowe Repetytorium Maturalne LONGMAN wydawnictwa Pearson. Występuje zarówno w wersji podstawowej jaki i rozszerzonej i zawiera wszystko, co niezbędne do przygotowania do matury z języka angielskiego. Ogromną zaletą tej książki jest jej logiczna, intuicyjna budowa, oraz ogrom informacji, słówek i zwrotów w języku angielskim. Ćwiczenia w niej zawarte systematyzują dotychczasową wiedzę i utrwalają nowo poznane zagadnienia. Znajdziemy tam różnego rodzaju kategorie tematyczne oraz związane z nimi ćwiczenia na mówienie oraz czytanie po angielsku bardzo zbliżone do tych, które występują na maturze z języka angielskiego.

książka do języka angielskiego Longman

Kontynuacja nauki od poziomu B1

Jedną z najczęściej wybieranych książek do samodzielnej nauki angielskiego jest English File, Intermediate Plus wydawnictwa Oxford University Press. Wyróżnia się ogromną ilością różnego rodzaju ćwiczeń na wymowę oraz prawidłowy akcent. Do podręcznika dołączona jest płyta DVD, która znacznie ułatwia samodzielna naukę. Ponadto książka zawiera bardzo ciekawe ćwiczenia pogrupowane tematycznie, które doskonale utrwalają słownictwo. Czymś, co wyróżnia te pozycje są dodatkowe, darmowe zadania na stronie internetowe wydawnictwa Oxford.

Ciekawą propozycją od wydawnictwa Oxford University Press jest książka New English File. Jej autorzy to Clive Oxenden i Christina Latham-Koenig. Warto zwrócić na nią szczególną uwagę, ponieważ jako jedna z nielicznych książek do samodzielnej nauki angielskiego zawiera ciekawe sekcje dotyczące użycia języka potocznego. Jest to bogata seria zawierająca rozmaite teksty poszerzające zasób słownictwa.

Przygotowanie do egzaminu FCE

Jedną z najpopularniejszych książek przygotowujących do egzaminu FCE jest (nie bez przyczyny) First Expert Third Edition wydawnictwa Pearson. Autorzy Jan Bell, Roger Goweroparli budowę swojej książki na tematycznych modułach, składających się z wprowadzenia, dwóch rozdziałów A i B oraz powtórzenia. W rozdziałach A skupiono się przede wszystkim na czytaniu, pisaniu i gramatyce. Z kolei rozdziały B dotyczą w szczególności słuchania ze zrozumieniem i mówienia. Logiczny i przemyślany układ książek z serii First Expert pozwala na korzystanie z nich w sposób chronologiczny (rozdział za rozdziałem), lub wybiórczy, w zależności od aktualnych potrzeb.

Nauka języka angielskiego nie jest łatwym zadaniem. Aby osiągnąć zamierzone efekty w miarę krótkim czasie, powinieneś uzbroić się w sporą dawkę determinacji i odpowiednio się zmotywować. W nauce pomogą ci książki, gry, nagrania audio i wiele innych propozycji oferowanych przez wydawców. Różnorodność podręczników dla początkujących i zaawansowanych sprawia, że z całą pewnością każdy znajdzie książkę odpowiednią dla siebie. Najważniejsze aby poziom ćwiczeń dostosowany został do umiejętności. Odpowiednio dobrane podręczniki, w których zawarte zostało słownictwo i gramatyka sprawią, że już po kilku miesiącach będziesz płynnie rozmawiał po angielsku! Nauka angielskiego jeszcze nigdy nie była tak łatwa!

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*