Jak nauczyć się języka niemieckiego?

Jak nauczyć się języka niemieckiego_800x507

Wielokrotnie można usłyszeć o tym, że niemiecki jest nie tylko jednym z najbardziej nielubianych przedmiotów w szkole, ale także językiem, za którym nie przepada większość osób. Takie powszechne głosy skutecznie zniechęcają do jego nauki, a sprawy nie poprawiają także zasady używania rodzajników, czyli słynnych der, die i das. Wszystko to sprawia, że język niemiecki sprawia wrażenie skomplikowanego i całkowicie nieprzyjaznego w nauce. Wbrew temu przekonaniu jest on bardzo uporządkowany oraz rządzą nim określone zasady. Co więcej, pomimo upływu lat wciąż jest bardzo przydatny i atrakcyjny dla potencjalnych pracodawców. Warto zatem nie poddawać się krążącym stereotypom oraz znaleźć ciekawe sposoby, które ułatwią naukę tego języka. Wśród nich warto wyróżnić między innymi platformę edukacyjną dlaucznia.pl, ale także… oglądanie seriali!

Nowoczesne rozwiązania

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że technologia jest w stanie ułatwić nam życie. Z laptopów, tabletów czy smartfonów korzystamy codziennie i wykorzystujemy je w licznych okolicznościach. Warto je wykorzystać również podczas nauki, również tej języka niemieckiego. Jednym z rozwiązań, które jest dedykowane nie tylko uczniom szkół, jest platforma edukacyjna dlaucznia.pl. Znajdują się na niej liczne materiały, które w różnorodny sposób omawiają poszczególne zagadnienia językowe. Są to chociażby quizy, dzięki którym łatwo powtórzyć zrealizowane tematy, ale także infografiki podsumowujące najważniejsze informacje z zakresu gramatyki. Dużą jej zaletą jest to, że można korzystać z niej z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie, ponieważ występuje w postaci strony internetowej, a także aplikacji.

Słówka na fiszki

Fiszki są niezaprzeczalnie jednym z najbardziej znanych sposobów na naukę słownictwa. I nic dziwnego, ponieważ można łatwo je wykonać oraz są przy tym wyjątkowo skuteczne. W swojej tradycyjnej formie fiszki to karteczki, na których jednej stronie jest wyraz czy wyrażenie w języku obcym, a na jego rewersie znajduje się tłumaczenie. Sprawia to, że ucząc się nie zapamiętujemy kolejności występowania słówek, jak w przypadku listy. Ich dużą zaletą jest możliwość podzielenia na trzy różne grupy „umiem”, „nie umiem” i „trochę umiem”. Dzięki temu powtarza się jedynie te, których zapamiętanie sprawia największy problem. Można je znaleźć także w nowocześniejszej, elektronicznej wersji na platformie edukacyjnej dlaucznia.pl. Poprzez takie rozwiązanie możliwa jest nauka w autobusie podczas drogi do szkoły czy w kolejce do lekarza. Należy także wspomnieć, że fiszki elektroniczne wymagają wpisywania słówek, a pisownia w języku niemieckim bywa skomplikowana.

Zanurz się w niemieckim

Nie od dzisiaj wiadomo, że otoczenie się językiem z wielu stronie znacznie ułatwia jego naukę i nie inaczej jest w przypadku niemieckiego. Obecnie znacznie ułatwia to dostęp do Internetu, a tym samym muzyki, filmów czy seriali produkcji niemieckiej, austriackiej czy szwajcarskiej. Bezproblemowy jest również dostęp do e-booków czy prasy. Jest to rozwiązanie, które przybliża język potoczny, który niejednokrotnie różni się od tego, którego uczymy się w szkole czy na zajęciach dodatkowych. Wielu uczniom wydaje się, że z takiego sposobu mogą korzystać wyłącznie osoby na zaawansowanym poziomie znajomości niemieckiego, jednak początkujący nie muszą z niego rezygnować. Stawiając pierwsze kroki, można włączać polskie napisy i wraz z coraz większą wiedzą przestawić się napisy po niemiecku aż do całkowitej rezygnacji z dodatkowej pomocy. Podczas słuchania niemieckojęzycznych piosenek warto na bieżąco śledzić tekst i tłumaczyć wszystkie nieznane słówka czy zdania.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*