Narzędzia jakościowe wykorzystywane w pracy inżyniera jakości

Correcting blueprint

 

Inżynier jakości to osoba odgrywającą istotną rolę w niemal wszystkich firmach przemysłowych i produkcyjnych. Jej zadaniem jest bowiem zapewnienie wysokich standardów jakości podczas realizowanych procesów i wytwarzania produktów. Każdy inżynier jakości potrzebuje w swojej pracy skutecznych sposobów zarządzania jakością, które pozwolą mu na zbieranie informacji, a także wykrywanie występujących błędów i nieprawidłowości. Czym zajmuje się inżynier jakości i jak nim zostać? Jakie narzędzia jakościowe wykorzystywane są przez inżynierów jakości w pracy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Inżynier jakości – czym się zajmuje?

Inżynier jakości, nazywany także inżynierem kontroli jakości to specjalista, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości realizowanych procesów produkcyjnych, a także finalnych efektowych w postaci wyprodukowanych towarów. Jego praca obejmuje szereg działań związanych z planowaniem standardów jakościowych, wdrażaniem procesu dotyczących kontrolowania jakości oraz zarządzaniem procesami i ich nadzorem, a także analizę otrzymanych produktów i ich certyfikacją. Inżynier jakości pełni więc niezwykle istotna role w wielu firmach, a stanowisko to może być objęte wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Inżynier jakości – jak zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności?

Wykonywanie zawodu inżyniera jakości wymaga zdobycia stosownego wykształcenia, jakim jest ukończenie studiów wyższych na jednej z uczelni technicznych. Jednym z najlepszych wyborów dla osób planujących swoją karierę w tym obszarze, jest kierunek Inżynieria Jakości lub Zarządzanie Jakością, które można studiować na wielu polskich uczelniach, takich jak Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości – studia w https://wwszip.pl/studia-inzynierskie-inzynieria-zarzadzania/inzynieria-jakosci/ na kierunku Inżynieria Jakości umożliwiają zdobycie zawodowego tytułu inżyniera. Osoby planujące pracę w obszarze kontroli jakości powinny także nastawić się na udział w kursach i szkoleniach, które pozwalają na zdobycie różnego rodzaju uprawnień i certyfikatów stanowiących oficjalne potwierdzenie posiadanych umiejętności.

Jakie narzędzia jakościowe wykorzystywane są w pracy inżyniera jakości?

Kluczowym obszarem wiedzy, jaki powinien zdobyć każdy inżynier jakości, jest umiejętność skutecznego zbierania, przetwarzania oraz nadzorowania procesu, a także wykrywanie błędów, wad i nieprawidłowości w kontrolowanych procesach, produktach czy usługach. W tym celu wykorzystywane są narzędzia zarządzania jakością pozwalające na wizualizację danych, a także monitorowanie i analizowanie realizowanych procesów. Wśród siedmiu podstawowych narzędzi jakościowych wykorzystywanych w pracy kontrolera jakościami, można wymienić poniższe metody:

  • diagram Ishikawy;
  • diagram Pareto;
  • diagram Korelacji;
  • histogram;
  • mapa procesu (diagram procesu);
  • arkusz kontrolny;
  • karta kontrolna.

Wszystkie powyższe narzędzia zarządzania jakością pozwalają na zapewnienie wysokiego poziomu jakości realizowanych procesów, usług oraz wytwarzanych produktów, a co za tym idzie – sprawne i efektywne wykorzystywanie możliwości danej firmy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*