Naprawa czy wymiana urządzeń AGD – oto jest pytanie!

Przechwytywanie

Sprzęt AGD nie działa jak powinien? Zadaj te pytania, zanim zadzwonisz do fachowca. Lody topią się w zamrażarce. Twój piekarnik się nie nagrzewa. Twoja suszarka przestaje się obracać. Jeśli którakolwiek z tych awarii maszyny zdarzyła się więcej niż raz, prawdopodobnie zastanawiasz się, co zrobić — naprawić lub wymienić urządzenie?

Duże urządzenia gospodarstwa domowego mogą być dużymi wydatkami i mogą być stresujące, gdy przychodzi czas na naprawę lub wymianę urządzeń. Na przykład wysokiej klasy lodówka/zamrażarka lub płyta kuchenna mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Jak każdy konsument dbający o koszty, prawdopodobnie chcesz jak najdłużej przedłużyć żywotność swoich urządzeń i wybrać najlepszy czas na ich wymianę.

Czy należy naprawić lub wymienić urządzenia?

Podjęcie decyzji, czy nadszedł czas na naprawę lub wymianę urządzeń, może być trudne, ale istnieją pewne ogólne wskazówki, które mogą Ci pomóc. Odpowiedzi na tych kilka pytań mogą ujawnić, która opcja jest dla Ciebie odpowiednia.

Ile będzie kosztować naprawa?

Powinieneś rozważyć wymianę urządzenia, jeśli na przykład naprawa zmywarek wroclaw przekracza 50% kosztu nowego. Koszt i dostępność części zamiennych jest również ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o naprawie lub wymianie urządzeń. Czasami nie ma innego wyboru, jak tylko wymienić, ponieważ uszkodzona część nie jest już produkowana. Ale trzeba również wziąć pod uwagę koszty i logistykę instalacji nowego urządzenia,. Naprawa urządzenia może nadal być dobrym rozwiązaniem, o ile jest trochę tańsza niż nowe i jeśli oznacza to uniknięcie skomplikowanej instalacji urządzenia do zabudowy. Jeśli twoja maszyna doświadcza czegoś, co można nazwać „katastrofalną awarią”, wymagającą ogromnych nakładów na części i robociznę, aby naprawić, to udaj się do sklepu z urządzeniami, aby dokonać nowego zakupu. Powinieneś rozważyć wymianę urządzenia, jeśli koszt naprawy przekracza 50 procent kosztu nowego.

Ile lat ma urządzenie?

Jeśli decydujesz, kiedy wymienić urządzenia, możesz zastosować zasadę 50 procent do wieku swoich urządzeń, a także kosztów ich naprawy. Oznaczałoby to wymianę urządzenia, które ma ponad połowę oczekiwanego okresu eksploatacji i wymaga naprawy, która kosztuje ponad połowę pierwotnego kosztu. Jeśli wybierasz się na drogę naprawy i masz ochotę na majsterkowanie, pamiętaj, że istnieją pewne naprawy w domu, których nigdy nie powinieneś robić sam.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy wymienić urządzenia, potraktuj średnią żywotność jako dobry punkt odniesienia. Czas życia urządzeń gospodarstwa domowego różni się w zależności od ich użytkowania i konserwacji. Na przykład pralka dla jednej osoby będzie zwykle działać dłużej niż pralka rodziny, ponieważ będzie używana znacznie mniej.

Rozważając naprawę lub wymianę urządzenia, zwróć także uwagę, czy urządzenie jest nadal objęte gwarancją i ile razy miałeś z nim problemy. Jeśli urządzenie ma mniej niż rok, prawdopodobnie nadal ma gwarancję na części i robociznę, więc naprawa może nic Cię nie kosztować.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*