Napędy do bram – to musisz wiedzieć!

architecture-1867187_960_720

Bramy z napędem są dziś niemal standardem, szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Warto wiedzieć jak dobrać właściwą automatykę i co należy wziąć pod uwagę.

Napędy do bram skrzydłowych

Wyróżnia się dwa rodzaje napędów do bram skrzydłowych: mechaniczne i elektrohydrauliczne. Najczęściej montuje się napędy mechaniczne z tzw. łamanym ramieniem. Czynnikiem determinującym wybór tego rozwiązania jest głównie przystępna cena. Wybierając napęd do bramy skrzydłowej należy wziąć pod uwagę długość skrzydła bramy, jego ciężar, odległość osi zawiasów od krawędzi słupka i ilość miejsca potrzebnego do zainstalowania siłownika. Warto dodać, że żywotność bramy zależy od jej wykonania. Dodatkowo, wpływ na jej stan mają także podmuchy wiatru. Skrzydła o całkowitym wypełnieniu stawiają lepszy opór niż te z przewiewną konstrukcją. W bramach o ograniczonej przewiewności należy zastosować mocniejsze siłowniki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo siłowników do bram. Modele śrubowe są trwałe i ekonomiczne ich maksymalny zakres to skrzydło o długości 7 m przy wadze 600 kg. Napędy elektrohydrauliczne są wytrzymałe i świetnie sprawdzą się przy bramach o dużej częstotliwości otwierania. Innym przykładem siłowników do bram skrzydłowych są napędy z łamanym ramieniem. Najlepiej nadają się one do bram zamontowanych na bardzo szerokich słupkach. Napędy z łamanym ramieniem są proste w montażu. Przykładem wysokiej jakości napędu do bram jest automat do bramy skrzydłowej. Firma proponuje wytrzymały sprzęt, który może służyć przez lata.

Napęd do bramy przesuwnych

Przy wyborze napędu do bramy przesuwnej należy zwrócić uwagę na częstotliwość jej otwierania i zamykania. Wiadomo, że bramy przydomowe używane są raz na jakiś czas, dlatego moc silnika powinna być mniejsza, niż w przypadku bram przemysłowych. Poza tym liczy się masa bramy. Napędy mogą współpracować z bramami o określonym ciężarze, a informację dotyczącą konkretnych modeli można znaleźć na etykiecie. Wybierając napęd do bramy przesuwnej należy również pamiętać, że zimą smar w przekładniach gęstnieje, co zwiększa opór tarcia. Warto również zdecydować się na porównanie akumulatorów i zaopatrzyć się w specjalną kartę do ładowania, która pomoże nam podczas braku dostawy energii elektrycznej.

Napędy do bram – dobierz akcesoria

Przy wyborze napędu do bramy warto również pamiętać o bezpieczeństwie. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów do bram takich jak: fotokomórki, które blokują lub odwracają ruch bramy w przypadku napotkania przeszkody. Przydanym produktem jest również lampa sygnalizacyjna wskazująca na ruch bramy. Oczywiście bardzo pomocny są również pilot do bramy oraz centrala sterująca.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*