Wpływ masażu na organizm – trochę przydatnej teorii

hotel-4099306_1280

Masaż jest często znany ze swoich właściwości odprężających. Większość wie, że masaż ma moc uspokajania nas, poprawiania samopoczucia i rozładowywania napięcia w naszych mięśniach – ale dlaczego właściwie tak jest?

Co dzieje się w naszych ciałach gdy zażywamy masażu relaksacyjnego? I dlaczego sprawia, że ​​czujemy się tak dobrze? Przyjrzymy się zatem fizjologicznym wpływom masażu na organizm, a dokładnie dlaczego i jak te efekty występują. Natomiast, jeśli nadal po lekturze tego artykuły będziesz głodny wiedzy – przeczytaj również.

Czy wiesz, że masaż ma wpływ na każdy układ w ciele?

Może to być zaskakujące, ale efekty masażu rozciągają się daleko i szeroko, od bicia serca i opuszek palców po funkcjonowanie mózgu i oddychanie. Przy tak wielu niesamowitych efektach do zrozumienia, najpierw zrozummy trochę o ciele – kiedy terapeuci dowiadują się o tym, studiują anatomię i fizjologię.

Zrozumienie anatomii i fizjologii

sauna-gcd1a89caa_640Skóra jest niesamowitym organem (w rzeczywistości największym w twoim ciele), który pokrywa całą zewnętrzną część ciała i jest wypełniony zakończeniami nerwowymi, czujnikami, naczyniami włosowatymi, gruczołami, tłuszczem i tkanką łączną. Czujniki w skórze rejestrują dotyk i wysyłają sygnały do ​​mózgu, aby pomóc w relaksacji; jednym z przykładów może być komórka nerwowa zwana ciałkami Meissnera, która jest rodzajem komórki nerwowej wrażliwej na lekki dotyk. Oznacza to, że w naszej skórze znajduje się wiele różnych typów komórek nerwowych, z których każda jest wrażliwa na inny poziom dotyku.

Ponieważ każda z tych różnych komórek nerwowych jest stymulowana, wysyłają one do mózgu sygnały, które uwalniają endorfiny, które pomagają nam czuć się szczęśliwymi i zrelaksowanymi. Na przykład jednym z nich jest dopamina, znana jako nasz „hormon nagrody”, która jest również uwalniana, gdy robimy coś dobrego lub coś osiągamy, na przykład wygrywamy zdrapkę, dotrzymujemy terminu – lub nawet zdobywamy 50 polubień w naszym najnowszym poście na Facebooku!

Oprócz hormonów, gdy nasze zakończenia nerwowe są symulowane, naczynia włosowate rozszerzają się, rozszerzając naczynia, umożliwiając przepływ większej ilości krwi. To robi wiele rzeczy. Po pierwsze, przyspiesza wymianę na poziomie komórkowym w skórze, co jest pomocne dla elastyczności i odżywienia skóry. Jeśli bierzesz udział w masażu z użyciem olejków, nastąpi również złuszczanie i usuwanie martwego naskórka, co również jest korzystne dla skóry. Wreszcie, manipulacja, poprzez ruchy ściskania, uciskania i masowania powoduje również pobudzenie głębszych gruczołów, zwanych gruczołami łojowymi (którego efekty są ogólnie doceniane po masażu skóry głowy). Stymulacja tych gruczołów jest korzystna dla mieszków włosowych, suchej skóry głowy i może prowadzić do zdrowszej skóry głowy i włosów.

Wpływ masażu na układ krążenia

Kiedy masaż jest stosowany na ciało, zwiększa dopływ krwi przemieszczający się po całym ciele, w szczególności w obszarze poddawanym zabiegowi. To z kolei promuje wymianę substancji między komórkami, co pomaga w dostarczaniu świeżych składników odżywczych do komórek i usuwaniu odpadów, utrzymując organizm w zdrowiu i gotowości do działania.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*