E-marketer – zawód przyszłości?

digital-marketing-1433427_640

Chociaż spoglądając na internet z punktu widzenia kilku tysięcy lat historii ludzkiej cywilizacji jest on technologią bardzo młodą, to już ma na swoim koncie prawdziwą rewolucję jaka dokonała się za jego sprawą, a zasługi jakie wniósł dla naszego rozwoju można bez wielkiej przesady przyrównać do wynalezienia sposobów na krzesanie ognia, czy pisma. Wszystko wskazuje jednak na to, że globalna sieć nie tylko nie powiedziała jeszcze przysłowiowego „ostatniego słowa”, ale dopiero powoli odkrywa przed nami drzemiący w niej potencjał. Jednym z elementów tego zjawiska jest dynamicznie rozwijający się rynek handlu internetowego.

Jeszcze kilkanaście lat temu zakupu w internecie były raczej awangardową ciekawostką, niż traktowanym na poważnie sposobem nabywania produktów. Jednak na przestrzeni lat sytuacja diametralnie się zmieniła, przede wszystkim za sprawą upowszechniania się serwisów aukcyjnych, z których większość z czasem przekształciła się w gigantyczne portale sprzedażowe oraz regulacji prawnych precyzyjnie określających prawa i obowiązki sklepów internetowych oraz ich klientów, sprawiając, że to co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się kompletną abstrakcją, dzisiaj jest łatwe, praktyczne i niezwykle popularne.

Ekspansja internetowych zakupów, podobnie jak większość wynalazków, przyczyniła się do powstania całego szeregu innych produktów i usług oraz silnie wpłynęła na rynek pracy. Jednak oprócz zwiększonego zapotrzebowania na osoby do pakowania paczek w sklepach internetowych oraz kurierów w okresach przedświątecznych doprowadziła do powstania wielu specjalizacji silnie związanych z handlem w internecie (e-commerce). Jedną z nich jest zawód e-marketera, czyli specjalisty zajmującego się prowadzeniem działań marketingowych w rzeczywistości wirtualnej. Obowiązki osób zajmujących się wykonywaniem tego zajęcia są bardziej kompleksowe niż pozostałych profesji związanych z handlem w sieci. Z tego względu dobry e-marketer odznacza się szeroką, interdyscyplinarną wiedzą oraz kompetencjami zahaczającymi o kilka innych zawodów ściśle związanych z e-commerce, w tym m. in. pozycjonerów (SEO/SEM) oraz copywriterów. To dzięki posiadaniu rozległych umiejętności możliwe jest sprawne tworzenie skutecznych kampanii promocyjnych oraz budowanie wizerunku marek klientów poprzez oddziaływanie na wielu płaszczyznach.

Czy ta praca to dobry wybór? Wystarczy prześledzić analizy dotyczące perspektyw handlu internetowego na kilka kolejnych lat, aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Można również odwiedzić jeden z popularnych portali dla osób poszukujących pracy, takich jak np. Pracuj.pl , aby sprawdzić jak popularne są profesje związane z tym stanowiskiem. Co prawda zawód e-marketera jest jeszcze stosunkowo młody i nieco mniej popularny niż inne specjalizacje, jednak dynamika rozwoju sprzedaży internetowej oraz rozwoju samej sieci nie pozostawia wątpliwości co do tego jak perspektywicznym zawodem jest e-marketing.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*