Licencjat czy magisterka? Co bardziej liczy się na rynku pracy?

edukacja

Licencjat czy magisterka? Co bardziej liczy się na rynku pracy? Który dyplom zwiększa szanse zatrudnienie? Obecnie znaczenie wykształcenia – szczególnie wyższego – na kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Często jest to gorący temat pojawiający się w mediach i debatach publicznych. Dla wielu młodych ludzi jest to sprawa, która spędza sen z powiek, gdyż decyzja o tym, czy iść na studia magisterski, czy zakończyć edukację na poziomie licencjata może odbić się na karierze zawodowej. Specjaliści z zakresu HR uważają, że kwestia wyższego wykształcenia może mieć znacznie zarówno na samym początku drogi zawodowej, jak i w kolejnym latach pracy. Pracodawcy również poruszają temat poziomu wykształcenia wielu absolwentów – potencjalnych pracowników.

Co daje nam tytuł licencjata?

Powszechnie króluje opinia, że tytuł licencjata nie gwarantuje znalezienia dobrej pracy. Nie jest także ułatwieniem we wspinaczce na kolejne szczeble zawodowej kariery. Wciąż standardem oczekiwanym przez większość pracodawców jest wykształcenie magisterskie.

A jak to wygląda w perspektywie prowadzonych badań. Okazuje się, że współczesny rynek pracy zdecydowanie bardziej potrzebuje magistrów niż absolwentów z tytułem licencjata. Według szacunków posiadanie wyłącznie wykształcenia licencjackiego zmniejsza aż 5-krotnie szanse powodzenia na rynku pracy w Polsce. Oznacza to, że same studia licencjackie mogą okazać się niewystarczające w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Już sam rachunek ekonomiczny pokazuje, że licencjat niekoniecznie jest dobrą inwestycją. Mianowicie, studia generują spore koszty, a rezultat – czyli zdobycie wykształcenia – nie poprawia znacząco sukcesu na runku pracy. Pojawia się więc pytanie dlaczego wybierając studia nie myślimy o tym, żeby zdobyć tytuł magistra i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Tytuł magistra

Dobrze obrazuje to przykład, gdzie do firmy prowadzącej rekrutację na określone stanowisko spływają życiorysy kandydatów. W momencie, gdy są one bardzo do siebie podobne, a różnica polega tylko i wyłącznie na poziomie wykształcenia może okazać się, że tytuł licencjata po prostu nie wystarczy. Jest także spora różnica pomiędzy dużymi firmami i korporacjami, a mniejszymi firmami. Te pierwsze dokładnie wiedzą, jakich pracowników poszukują i jakie kompetencje są na stanowiska oferowane przydatne. W tym przypadku posiadany tytuł niekoniecznie musi mieć duże znaczenie. Czasami liczą się umiejętności i doświadczenia, a sam poziom wykształcenia jest tłem uzupełniającym całość. Mniejsze firmy nie zawsze hołdują takim przekonaniom. Czasami pracodawcy wierzą w poprzedni system, gdzie tytuł magistra świadczy o posiadaniu wykształcenia wyższego, a więc specjalistycznego. W rezultacie może się okazać, że tutaj wykształcenie będzie mieć znaczenie decydujące.

Licencjat a rozpoczęcie kariery zawodowej

Z drugiej strony, osoby, które zakończyły edukację z tytułem licencjata wcześniej rozpoczynają karierę zawodową. Są więc bardziej konkurencyjni, ze względu na dłuższy staż pracy niż absolwenci, którzy kończą naukę po dodatkowych dwóch latach. I ci konkurując z świeżo upieczonymi magistrantami mogą być dla wielu firm cenniejszy nabytkiem. Dodatkowo już po zdobyciu licencjata można się wybrać na studia podyplomowe, które wzbogacą zdobytą wiedzę o praktykę, dzięki czemu podbijesz swoją konkurencyjność na rynku pracy.

Bilans Kapitału Ludzkiego

Warto też spojrzeć na wyniki raportu Bilans Kapitału Ludzkiego. Według niego ukończenie studiów II stopnia, czyli tych magisterskich bardziej się opłaca. Okazuje się, że wśród magistrów odsetek bezrobotnych plasował się na poziomie ponad 10 procent. Natomiast w grupie absolwentów studiów licencjackich był on wyższy o niespełna 7 procent. To dość spora różnica, która czarno na białym pokazuje, że posiadając tytułu magistra łatwiej znaleźć jest pracę niż w przypadku ukończenia studiów I stopnia.

Trudny wybór

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy bardziej liczy się posiadanie tytułu magistra, czy licencjata. W wielu przypadkach znalezienie zatrudnienia, które jest satysfakcjonujące nie zależy od posiadanego wykształcenia. Jednak, gdy spojrzymy na statystyki okazuje się, że znacznie częściej do pracy przyjmowane są osoby mające wykształcenie wyższe pełne. Nie oznacza to wcale, że posiadając dyplom licencjata dobrej pracy znaleźć się nie da. Czasami jest to po prostu trudniejsze.

10 odpowiedzi "Licencjat czy magisterka? Co bardziej liczy się na rynku pracy?"

 1. Moim zdaniem lepiej jest wybrać studia licencjackie. Studiuje się przez trzy lata, po których (a najlepiej już w trakcie) podejmuje się pracę. Ma się już ukończone studia wyższe po tak krótki czasie. Wówczas można też wybrać czy idzie się dalej na studia czy nie. Osobiście skończyłem właśnie finanse i rachunkowość na WSB. Teraz zastanawiam się nad tym czy od nowego roku akademickiego pójść na studia podyplomowe czy na magisterkę.

 2. Też robiłem tam licencjat na kierunku bankowość chciałbym iść jeszcze kiedyś na magisterkę w przyszłości.

 3. Witam! Szkoły WSB to szansa na zdobycie dobrego poziomu wykształcenia. Wiedzę studentom przekazuje wykwalifikowana kadra wykładowców praktyków. Studia na naszych uczelniach można podjąć w kilku miastach w Polsce, m.in w Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku. Zapraszam serdecznie na studia I stopnia właśnie do Nas. Dodam, że obecnie trwa specjalna promocja, w ramach której zapisując się na studia w terminie do 15 lipca można zaoszczędzić aż 1000zł. Szczegóły na naszej stronie internetowej.

  Pozdrawiam
  Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopnia

 4. A może coś Pani napisać o kosztach studiów na WSB? Szukam studiów w Poznaniu z zakresu rachunkowości.

 5. Witam ponownie! Droga Martyś ceny za studia w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu można sprawdzić na naszej stronie internetowej wsb.pl/poznan/kandydaci/studia-i-stopnia/ceny-studiow

  Pozdrawiam
  Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopnia

 6. Zapisałam się na Rachunkowość na WSB i skorzystałam z Waszej promocji Pani Renato. Teraz mam spokojną głowę i wybieram się na wakacje życia do końca września :)

 7. Witam ponownie! Promocja zniżkowa nadal trwa, choć uległa zmianie. Teraz można zaoszczędzić 700zł zapisując się na studia na uczelnie WSB w terminie do 10 sierpnia.

  Pozdrawiam
  Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopnia

 8. Ja właśnie zastanawiam się czy nie złożyć papierów na filologia angielska na WSB, na razie I stopnia, potem zobaczę jak z magistrem. Licencjat daje jakąś bazę wykształcenia wyższego, a potem można się zastanowić co chcemy dalej i czy nam sie to podoba oraz opłaca pod względami rynku pracy.

 9. W tych czasach ważne jest żeby mieć chociaż licencjat wiadomo że magisterka też się liczy, ja jestem na drugim roku rachunkowości w Gdańsku na WSB, pracuje przy okazji. Mam nadzieję że moje finanse pozwolą mi skończyć też magisterkę.

 10. Ja mam magistra i w wielu przypadkach miałam przewagę przy rekrutacji, o czy później sami rekrutujący wspominali. Tym bardziej, że jeśli na licencjacie poczujesz, że to nie ten kierunek, magistra możesz zrobić z czego innego :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*