Kursy hiszpańskiego dla dorosłych – co warto o nich wiedzieć

kurs-hiszpanskiego-dla-doroslych

Rozważasz naukę w szkole językowej i chcesz zapisać się na kurs hiszpańskiego? Jeżeli jeszcze nie wybrałeś/łaś odpowiedniej placówki i zastanawiasz się, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza, dziś postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie. Dzięki temu, możesz podjąć słuszną decyzję, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb i rozpocząć skuteczną naukę hiszpańskiego.

Dlaczego warto się uczyć języków?

Skoro chcesz podjąć się nauki, zapewne wiesz dlaczego znajomość języków jest bardzo ważna. Warto jednak przypomnieć, jakie korzyści płyną z umiejętności komunikacji w obcym języku, by upewnić się, że zapisując się na kurs podejmujesz właściwą decyzję.

Przede wszystkim – wzbogacenie CV. Rozwój osobisty ma na celu nie tylko poszerzyć kompetencję i horyzonty, lecz także urozmaicić nasz obraz w oczach potencjalnego pracodawcy. Im więcej oryginalnych umiejętności zawrzesz w swoim podaniu o pracę, tym większa szansa na wyróżnienie się z tłumu.

Znajomość języków, w tym przypadku hiszpańskiego, otwiera nowe możliwości pracy i przeprowadzki za granicę. Znając lokalny język można zyskać szacunek społeczności, łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu zamieszkania i zwiększyć swoją szansę na godną prace.

Jak wyglądają kursy hiszpańskiego dla dorosłych?

W zależności od rodzaju oferty w konkretnej placówce językowej, można wyróżnić kilka typów kursów. Postaram się wypisać wszystkie znane mi rodzaje kursów, w oparciu o własne doświadczenie i studiowanie wielu różnych ofert.

  • standardowy kurs grupowy – najbardziej popularna i jedna z pierwszych form prowadzenia zajęć w szkole językowej. Grupy liczą najczęściej od 10-14 osób, odbywają się przeważnie 2 razy w tygodniu i trwają od 60-120 minut. Podczas zajęć, grupa uczy się słownictwa, gramatyki i przede wszystkim – praktycznego zastosowania języka. Rozmowy z prowadzącym oraz między studentami to doskonała szansa na ćwiczenie używania języka w spontanicznej rozmowie. Po jednym semestrze z reguły uzyskujesz jeden poziom języka. Dla przykładu, zaczynając od poziomu A, po pierwszym semestrze opanowujesz język na poziomie A1, a pod koniec roku uzyskujesz certyfikat ze znajomości języka na poziomie A2.
  • kurs hiszpańskiego indywidualny – to również popularna metoda nauczania, zwłaszcza wśród ludzi zapracowanych, którzy nie mogą dopasować się do konkretnego planu zajęć. W zależności od placówki, kursanci mogą decydować o godzinie i czasie zajęć, niekiedy nawet o miejscu, w którym się odbędą (np. w domu kursanta). Tryb nauczania jest taki sam, jak w przypadku kursu standardowego, jedynie różni się tym, że lekcje prowadzone są sam na sam z nauczycielem.
  • kursy hiszpańskiego konwersacyjne – to coraz bardziej powszechna metoda nauczania, zwłaszcza wśród ludzi, którzy chcą przełamać barierę językową. Można wybrać kurs konwersacji 1 na 1 z nauczycielem, lub grupowo. Zajęcia polegają, jak sama nazwa wskazuje, na nieustannej rozmowie na bieżące tematy. Podczas tej formy zajęć możesz opanować język mówiony, przy okazji poznając charakterystyczne zwroty i słownictwo.
  • kursy hiszpańskiego online – dzięki tej innowacyjnej formie prowadzenia kursu, możesz uczyć się w domu, w kawiarni, w biurze – jednym słowem tam, gdzie złapiesz dostęp do Internetu. Wybierasz pasującą Ci godzinę, możesz również brać udział w zajęciach grupowych lub indywidualnych. Każda szkoła ustala pakiety godzin do wykorzystania według własnego uznania, więc w tym przypadku trzeba się zorientować jak to wygląda w danej placówce. To nic innego jak możliwość uczestniczenia w kursie, tyle że siedząc przed ekranem własnego komputera.
  • kursy intensywne – ich nazwa zmienia się w zależności od placówki, ale założenie kursu jest praktycznie takie samo. To nic innego, jak intensywna nauka, podczas której możesz na przykład w 1 miesiąc opanować materiał, standardowo przerabiany w ciągu semestru. Zajęcia odbywają się kilka razy w tygodniu, lecz tu równie ważna jest Twoja praca w domu. Innowacyjne metody nauczania potwierdzają skuteczność tego typu zajęć, dzięki którym rok nauki przerobisz w 2 miesiące.

Jaki kurs hiszpańskiego dla dorosłych wybrać?

Wszystko zależy oczywiście od Twoich osobistych preferencji, czasu wolnego czy stylu życia. Musisz również zadać sobie pytanie, czy jesteś osobą charyzmatyczną, która lubi intensywną naukę i widoczne efekty po krótkim czasie, czy raczej wolisz rozłożyć starannie naukę w dłuższym okresie.

Zajęcia grupowe są z pewnością o wiele mniej elastyczne, a kurs w trybie standardowym trwa cały rok. Dlatego jeżeli masz dużo pracy i obowiązków domowych, a dodatkowo nie lubisz pracy w grupie – wybierz zajęcia indywidualne.

Intensywne kursy hiszpańskiego dla dorosłych, to z kolei zajęcia przeznaczone dla osób, które mogą poświęcić jedynie miesiąc czasu na naukę, ale za to prawie codziennie. Tak jak wspominałam, to indywidualna kwesta, dlatego mam nadzieję, że powyższą ściągą nieco pomogłam Ci w podjęciu decyzji.

źródło zdjęcia: unsplash.com

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*