Jaki jest koszt otwarcia kawiarni?

cafe-gourmande-258201_640

Gdy w grę wchodzi koszt otwarcia kawiarni, niestety nikt nie jest w stanie podać dokładnych cen. Przy pewnych założeniach możemy jednak pokusić się o wyliczenie wstępnych kosztów. Co się wlicza w budżet kawiarni?

Koszt otwarcia kawiarni – od czego zacząć?

Przede wszystkim koszt otwarcia kawiarni nie może być wyższy niż przeznaczony na to budżet. W początkowej fazie musimy wstępnie oszacować, jaka lokalizacja okaże się najbardziej opłacalna i w granicach naszych możliwości, jaka cena odpowiada konkretnemu metrażowi lokalu, a także na jakie wyposażenie sprzętowe nas stać.

Analiza finansowa kawiarni pozwala na oszacowanie kosztów, a także priorytetów firmy zgodnie z jej potrzebami i przeznaczonym na to budżetem. Kawiarnia musi zarabiać nie tylko na sprzedaży kaw, ale także różnego rodzaju napoi, ciast lub innych produktów żywieniowych. Wielu przedsiębiorców inwestuje w produkty lub urządzenia, które są im zbędne. Do prawidłowego zestawienia kosztów musimy określić jakie inwestycje będą służyć nam na lata i przyniosą przewidziany zysk.

Inwestycja w kawiarnię, z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Szacuje się, że koszt otwarcia kawiarni do 50 m2 to około 100 tys. złotych, jednak od końcowej kwoty zależy wiele czynników.

Początkowa cena jaka powinna nas zainteresować wiąże się z poszukiwaniem lokalu i lokalizacji oraz z kosztami konsultacji ekipy remontowej. Stawki zależą od metrażu lokalu, wielkości powierzchni na jakiej się znajduje lub ma się znajdować, a także od wielkości miasta. Kolejnymi kosztami jakie idą za wyborem miejsca na budowę lub wynajem jest koszt pozwoleń i projektów branżowych. Oprócz standardowych pozwoleń na budowę, badań kanalizacji, wód pitnych, wentylacji czy instalacji lokalu, możemy się także wiązać z kosztami opinii konserwatora zabytków, jeżeli lokal jaki chcemy wynająć znajduje się, np. w zabytkowej kamienicy. Gdy już dokonamy wszelkich formalności i otrzymamy wszystkie pozwolenia, kolejną inwestycją jest opłacenie projektu technologicznego nowo powstałego lokalu lub opłacenie kaucji za lokal, jeżeli jest on wynajmowany. Koszty remontu i wykończenia, a także projekt wnętrza, to także wydatki jakimi są obciążeni przedsiębiorcy, wynajmujący bądź wchodzący w posiadanie lokalu o złym stanie technicznym.

Budżet kawiarni musi także pokrywać koszt wyposażenia do kawiarni, tzn. zakupu urządzeń, towaru, a także do zabudowy baru, zakup wyposażenia sali dla gości, jak również zaplecza dla pracowników i toalety.

Skuteczna reklama to najlepsza inwestycja w kawiarnię

Koszt otwarcia kawiarni nie może pominąć uwzględnienia odpowiedniej formy reklamy. Poczynając od tradycyjnych form promocji jak tworzenie banerów, reklam w gazetach, czy spotów promocyjnych w radiu, kończąc na promocji kawiarni w mediach społecznościowych.

Dodatkową koniecznością w prowadzeniu kawiarni jest posiadanie kasy fiskalnej. Może to być najbardziej podstawowa wersja kasy fiskalnej lub kasa z systemem sprzedażowym POS, który nie tylko przyspieszy całą obsługę, ale także posiada rozbudowany system raportowania co pozwoli na utrzymanie porządku w papierach.

Czy budżet kawiarni obejmuje szkolenia pracownicze?

Jeżeli nie udało Ci się zebrać doświadczonego zespołu, sam musisz zadbać o kwalifikacje i rozwój swoich pracowników. Szkolenia przeprowadzane przez profesjonalistów, nie nadwyrężą za bardzo twojego budżetu, jednak zdobyta wiedza może przynieść spore dochody. Doświadczony barista jest wysoko ceniony zwłaszcza w dużych miastach, w których mnogość kawiarni jest na tyle przytłaczająca, że klienci zaczynają się rozglądać za nowymi technikami parzenia, nowymi smakami, a także oryginalnymi pomysłami na stworzenie unikalnych kaw.

 

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*