Komunikacja w biurze – co możesz zrobić dla jej poprawy?

office-sitting-room-executive-sitting

W większości firm pracownicy pracują w większych lub mniejszych biurach, w których bardzo ważna powinna być odpowiedna komunikacja. Szczególnie osoby pracujące w jednym zespole powinny mieć możliwość bezproblemowego komunikowania się ze współpracownikami. Można im to ułatwić na wiele sposobów. Każdy pracodawca powinien zadbać przede wszystkim, aby w komunikacji między pracownikami nie było żadnych zakłóceń i by odbywała się ona najlepszymi, indywidualnie dobranymi kanałami.

W komunikacji między pracownikami dużą pomocą może być intranet, czyli wewnętrzna sieć internetowa w firmie, do której dostęp maja jedynie pracownicy firmy. W tym miejscu można znaleźć większość informacji dotyczących bieżącego funkcjonowania firmy, każdy też może umieszczać własne ogłoszenia. Dzięki sieci intranet możliwa jest szybka sprawna komunikacja pomiędzy pracownikami. Jeśli właściciel firmy chce jeszcze usprawnić komunikację pomiędzy pracownikami, powinien zadbać o to, by mieli oni dostęp do laptopów, telefonów oraz innych urządzeń komunikacyjnych, który ułatwiają nie tylko kontakt z innymi pracownikami, ale też z całym światem.

Właściwy wystrój biura

Duże ułatwienie w codziennej pracy i komunikacji daje też odpowiednie urządzenie i wystrój biura. Pracodawcy w ostatnich latach decydują się na tak zwaną przestrzeń open space, która pod wieloma względami jest bardziej praktyczna niż małe, zamykane i pooddzielane gabinety. W open space warto jednak zadbać o odpowiednie meble, aby każdy pracownik miał własny kawałek przestrzeni. Przede wszystkim sprawdzają się wygodne biurka, stoły, krzesła, czy fotele, które zapewnią wygodę i komfort codziennego użytkowania. Warto też zadbać o dodatkowe meble. Mogą to być komody, regały, a nawet niewielkie szafki nocne, w których również można przechowywać różne rzeczy osobiste czy dokumenty.

Trzeba zadbać o integrację

Jeśli chcemy poprawić komunikację w firmie, warto pamiętać o tym, że jej najważniejszym elementem są ludzie. Dlatego też o nich trzeba zadbać i zorganizować im sporo możliwości, aby umiejętności komunikowania mogli kształcić. Dobrym pomysłem są szkolenia czy kursy z umiejętności komunikacyjnych, realizowane przez profesjonalnych i doświadczonych wykładowców. Podczas takich zajęć pracownicy uczą się rozmowy, komunikacji, współpracy, a także pracy pod presją czasu czy w zespole. Dzięki temu w krótkim czasie można w zauważalny sposób poprawić komunikację pomiędzy poszczególnymi pracownikami, a także zyskać o wiele więcej – pracownicy, którzy doskonale się ze sobą komunikują, łatwiej rozwiązują konflikty i szybciej realizują powierzone im zadania. Inwestycja w lepszą komunikację jest więc w dużym stopniu inwestycją w lepsze funkcjonowanie całej firmy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*