Kompetencje miękkie – co to jest i jakie mają wpływ na szansę na znalezienie ciekawej pracy

5b7eccc45026bde72fa7773137ef8f52

Każdy z nas szukając pracy pragnie wypaść jak najlepiej. Chcemy zaprezentować nasze kwalifikacje, doświadczenie, odbyte szkolenia czy też kursy. Zapominamy przy tym jednak bardzo często o określonych cechach tak zwanych kompetencjach miękkich. Czym one są, dlaczego aż tak są cenione przez pracowników?

Kategorie kompetencji 

Kompetencje rozumiane są doświadczenia oraz zdobytych dotychczas umiejętności. Musimy jednak pamiętać, że dzielimy je na dwie kategorie. Twarde oraz miękkie. Te pierwsze czyli twarde to to umiejętności nabyte na drodze naszej edukacji, kształcenia. Możemy je w dość prosty sposób zmierzyć na przykład, określając nasz poziom posługiwania się językiem obcym lub kategoria prawa jazdy. 

Miękkie natomiast to w dużym uogólnieniu cechy charakteru przyszłego pracownika. Ciężej je zmierzyć, ocenić natomiast są niezbędne by zaprezentować swoją sylwetkę.

Podział kompetencji miękkich 

Kompetencję miękkie możemy rozgraniczyć na zdolności interpersonalne, opisywać będą one naszą współpracę i relacje z innymi oraz umiejętności. 

Umiejętności interpersonalne:

  • zarządzanie zespołem ludzi, umiejętność delegowania zadań dla innych,
  • umiejętności negocjacyjne,
  • umiejętność komunikacji,
  • umiejętność radzenia sobie z konfliktami,

Umiejętności osobiste:

  • zarządzanie czasem własnym,
  • samo-motywowanie siebie do pracy,
  • ciągła chęć dążenia do rozwoju,
  • własna kreatywność,

Znaczenie kompetencji miękkich 

Wielu z nas przypisuje kompetencjom miękkim mniejsze znaczenie. Nie biorąc pod uwagę jednej bardzo widocznej kwestii. Kompetencje twarde możemy nabyć, jest to kwestia czasu bądź finansów przez nas posiadanych. Co za tym idzie, wielu spośród kandydatów aplikujących na dane stanowisko będzie umiało na przykład biegle pisać na komputerze bądź obsługiwać dany system operacyjny. Niejedna szkoła policealna pozwoli Ci zdobyć w ciągu kilku miesięcy dodatkowe kwalifikacje twarde ale nie nauczy na przykład motywowania do pracy. 

Najbardziej pożądane kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie mogą się okazać naszym asem w rękawie. Ciężko bowiem znaleźć pracownika, który idelanie wpasuję w kulturę organizacyjną firmy. Mogą one wiele powiedzieć na temat tego jak szybko i efektywnie potoczy się Twoją współpraca z innymi pracownikami. 

Najbardziej pożądane wśród umiejętności miękkich przez rekruterów są: 

  • rozwiązywanie problemów
  • umiejętność przystosowania się 
  • zarządzanie czasem

Specjaliści do spraw rekrutacji uważają, że te kompetencję są bardziej przydatne na stanowiskach seniorskich niż asystenckich. 

Tworząc swoje wymarzone CV nie zapominajmy o swoich cechach osobowości, nie bagatelizujmy tego jak sprawnie zarządzamy własnym czasem lub rozwiązujemy codziennie problemy. Nie bójmy się także otwarcie o nich mówić podczas spotkania rekrutacyjnego.

Artykuł sponsorowany: Szkoła policealna GoWork – https://policealna.gowork.eu

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*