Kilka zasad BHP, które powinien znać każdy pracodawca

zagrożenia w miejscu pracy

Zasady BHP są czasem traktowane przez pracodawców po macoszemu, choć trzeba stwierdzić, że w ostatnim czasie mocno się to zmieniło na plus. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że brak dbałości o bezpieczeństwo pracownika to zwykle spory problem dla pracodawcy. Dlatego o rażącym łamaniu zasad bezpieczeństwa w zakładach pracy nie słyszymy już tak często jak jeszcze kilkanaście lat temu.

Każdy zakład pracy powinien przede wszystkim przestrzegać norm i przepisów, jakie znajdują się w kodeksie pracy, ale nie tylko. W zależności od rodzaju działalności firmy powinny mieć również własne instrukcje bezpieczeństwa, które ich pracownicy powinni mieć w małym paluszku. Instrukcja BHP w zakładzie pracy to jeden z najważniejszych dokumentów, z jakimi powinien zapoznać się pracownik przed rozpoczęciem wykonywania jakichkolwiek obowiązków zawodowych. Obowiązkowe jest również przeprowadzenie szkolenia BHP dla danego stanowiska – szkolenia są różne, gdyż warunki i zagrożenia na różnych stanowiskach mogą być bardzo odmienne.

Wyposażenie w środki ochrony osobistej

Pracodawca, który wymaga od pracownika wykonywania obowiązków zawodowych w warunkach trudnych, musi zapewnić mu odpowiednie środki ochrony. Warunki o większym zagrożeniu, to przede wszystkim place budowy, zakłady produkcyjne wykorzystujące rozbudowane linie produkcyjne, zaawansowane technologicznie maszyny, sprzęt ciężki. Spore zagrożenie niesie za sobą także praca na wysokościach, w firmach zajmujących się produkcją lub dystrybucją środków chemicznych lub nawozów, a także na magazynach, po których systematycznie porusza się ciężki sprzęt. Aby w takich warunkach pracownicy mogli wykonywać swoje zadania w sposób bezpieczny, powinni nie tylko przejść szkolenie BHP, ale również mieć zapewnione niezbędne sprzęty i środki ochrony, odzież ochronną, obuwie, kaski i wiele innych, zależnych od rodzaju wykonywanej pracy.

Za bezpieczeństwo odpowiada pracodawca

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że on jest odpowiedzialny za bezpieczne wykonywanie pracy przez wszystkich swoich pracowników. Warto zadbać o to, by w firmie przestrzegane były wszelkie normy i przepisy dotyczące BHP. Dobrym sposobem jest skorzystanie z usług doświadczonych fachowców z zakresu BHP, którzy są w stanie przeprowadzić audyt w firmie, sprawdzić, co w zakresie bezpieczeństwa jest wykonywane prawidłowo, a co należy zmienić czy poprawić. Na emef-bhp.pl znaleźć można profesjonalne usługi doradcze, a także szkolenia BHP i wsparcie w prowadzeniu dokumentacji powypadkowej oraz innej związanej z kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy. Mając pod ręką profesjonalistów każdy pracodawca może mieć pewność, że jego zakład pracy pod względem bezpieczeństwa spełnia wszystkie wymogi.

Polecamy:
Contact center o wydajności większej, niż kiedykolwiek. Zastosuj to rozwiązanie!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*