Kierowca zawodowy kat. C+E w Niemczech: Jak podjąć pracę?

20240108095519_g5a26b6ce4d671029de27360cfc3536e498be372aff2c51d6161060ac92365fac2a1c7774a71bce9e125dad2e039d295b38464af9f43a4c58ca6f71cee6c58bc1_640.jpg

Przy rosnącym zapotrzebowaniu na zawodowych kierowców ze strony niemieckich pracodawców, potencjalni kandydaci mogą wybierać spośród wielu ofert pracy za granicą. Sam proces rodzi jednak wątpliwości i wymaga od kierowcy odpowiedniego przygotowania.

Przed przystąpieniem do szukania oferty, warto zapoznać się z warunkami zatrudnienia, wymogami i przepisami panującymi na terytorium Niemiec. W artykule przedstawiamy informacje pomocne przy uzyskaniu zatrudnienia.

Prawo jazdy kategorii C + E – jakie daje możliwości?

Transport w Niemczech kwitnie, ogromne zapotrzebowanie na kierowców odnotowane jest, zwłaszcza gdy chodzi o samochody ciężarowe z naczepą lub przyczepą ciężką. Praca za granicą niesie ze sobą zarówno wyzwania i korzyści. Niemcy słyną z wysokich standardów bezpieczeństwa i rygorystycznych przepisów dotyczących czasu pracy.

Samo prawo jazdy kat. C+E często nie wystarczy, chcąc znaleźć pracę w zawodzie, potrzebne są nie tylko uprawnienia. Kierowca CE powinien zapoznać się z językiem niemieckim lub angielskim.

Dlaczego Niemcy to atrakcyjny rynek dla kierowców CE? Praca za granicą to zdecydowanie wyższe wynagrodzenie niż w Polsce. Niemiecki pracodawca oferuje zarobki od 2400€ netto miesięcznie, które rosną w miarę posiadanego doświadczenia.

Umowa o pracę w Niemczech zadba o sprawiedliwe traktowanie pracownika i jego bezpieczeństwo. Kierowca może liczyć na dodatki w postaci diet i niemiecką umowę o pracę.

Język niemiecki lub angielski na poziomie podstawowym lub komunikatywnym jest bardzo częstym wymogiem, ale firmy oferują pracę z polskim dyspozytorem.

Co warto wiedzieć o pracy na stanowisku kierowcy w Niemczech?

Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących pracy kierowców ciężarówek charakterystycznych dla Niemiec, o których warto wiedzieć przed przystąpieniem do szukania pracy:

  • Czas odpoczynku. Kierowca zobowiązany jest do 11-godzinnego odpoczynku w ciągu dnia. Okres ten może zostać podzielony na dwie przerwy, w segmentach 3 i 8-godzinnych. Czas odpoczynku może być skrócony do 9 godzin trzy razy na siedem dni roboczych.


Po 4-5 godzinach
spędzonych za kierownicą, kierowcy muszą odbyć 45-minutową przerwę 45, która może zostać podzielona na przerwy 15 i 30 minut.


Raz w ciągu czterech tygodni, wymaganym jest odbycie odpoczynku w siedzibie firmy lub w miejscu zamieszkania pracownika.

  • Ograniczenie prędkości.

  • W związku z surowymi karami i wysoką wykrywalnością, w pracy kierowcy na terenie Federacji Niemieckiej, koniecznym jest absolutne przestrzeganie limitów prędkości. Poruszając się po drogach poza terenem zabudowanym, nie pojedziemy szybciej niż 60 km/h (50 km/k, jeśli waga pojazdu przekroczy 7,5 tony). W przypadku jazdy po autostradzie prędkość ograniczona jest do maksymalnie 80 km/h.

  • Zakaz jazdy pojazdem ciężarowym w niedziele w godzinach 12:00 do 22:00.

Niemcy – Gdzie znaleźć aktualne oferty pracy?

Samodzielne szukanie pracy pośród krajowych i zagranicznych ofert może okazać się żmudnym zadaniem dla kandydatów. Zachęcamy zastanowić się nad nawiązaniem współpracy z agencją pracy taką jak Delta HR. Korzystanie z jej usług ułatwi znalezienie pewnego i bezpiecznego zatrudnienia.

Na stronie https://deltahr.pl/oferty-pracy/ znajdziemy najnowsze oferty pracy dla kierowców. Agencja pomoże nam w każdym etapie rekrutacji i zapewni przedstawione w przejrzysty sposób informacje. W dostępnych ogłoszeniach w jednym miejscu znajdziemy takie informacje jak:

  • dostępna umowa;

  • system pracy (od poniedziałku do piątku, 2/2, 2/1, 3/1, 4/1, codzienne powroty na zakwaterowanie);

  • wymogi odnośnie uprawnień;

  • wymagane doświadczenie;

  • wymagany język;

Podsumowanie

Niemcy doceniają umiejętności i doświadczenie polskich kierowców. Uprawnienia zdobyte w Polsce są respektowane, język nie zawsze musi stanowić barierę wejścia, a umowa o pracę zapewnia bezpieczny rozwój.

Jedyną przeszkodą stojącą na drodze pracy kierowcy jest wybranie odpowiedniego pracodawcy i nawiązaniu kontaktu.

Z korzyścią dla kierowców, na rynku działają firmy, które udzielą odpowiedzi na najważniejsze pytania, pomogą w znalezieniu zatrudnienia, wynegocjują atrakcyjne wynagrodzenie i ułatwią kierowcom zdobycie bezpiecznej umowy o pracę.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*