Kiedy warto skorzystać z programu outplacementowego?

adventure-1807524_1920

Zwolnienie z pracy jest dla każdego z nas sporą traumą. Jeśli pracowaliśmy na jednym stanowisku przez lata, może być nam ciężko poradzić sobie z szukaniem nowego zatrudnienia. Rynek zmienia się szybko i wystarczy kilka lat przerwy, byśmy wypadli z obiegu. Zobaczmy jak pomóc sobie w takiej sytuacji.

Wsparcie outplacementowe

Jeśli obawiamy się zwolnienia z pracy, warto podjąć działania, które nas zabezpieczą. Dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z tak zwanego programu outplacementowego. Pozwoli nam on przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku pracy od momentu, gdy ostatnio poszukiwaliśmy zatrudnienia. Te mogą być bardzo duże, zwłaszcza jeśli ostatni raz staraliśmy się o zdobycie pracy kilkanaście lat temu. W obecnych czasach pracodawcy wymagają innych informacji w CV niż kiedyś, na rozmowach kwalifikacyjnych zadawane są inne pytania, trzeba umieć pokazać się z innej strony niż kiedyś. Do wszystkiego tego przygotuje nas dobry program outplacementowy. Szczegóły oraz koszty możemy znaleźć między innymi na stronie https://outplacementkalkulator.pl. Czasami do programu przystępuje firma, w której pracujemy, wtedy możemy liczyć na sfinansowanie przez nią całego przedsięwzięcia. Wielu pracodawców robi tak, by rozstać się z byłym pracownikiem w lepszej atmosferze.

Nieoceniona pomoc

Nie ma co ukrywać, że zwolnienie po kilku lub nawet kilkunastu latach pracy na jednym stanowisku nie jest ogromnym tąpnięciem w życiu. Może spowodować nie tylko problemy finansowe, ale również rodzinne i w konsekwencji także natury psychologicznej. Niejedna osoba w takiej sytuacji zapada na depresję, co jeszcze bardziej utrudnia, lub wręcz uniemożliwia aktywne szukanie nowego zatrudnienia. Programy outplacementowe biorą również te kwestie pod uwagę, stąd można liczyć na współpracę z psychologiem pracy. Pozwoli nam on na odbudowanie pewności siebie i rzucenie się ponownie w wir poszukiwania pracy. Nie wszystko rzecz jasna będziemy musieli robić sami, ponieważ outplacement to również pomóc w znalezieniu nowego miejsca pracy. Opiera się to zarówno na poszukiwaniu ofert w interesującej nas branży, jak i organizację szkoleń, które podniosą nasze kwalifikacje i umiejętności, a zarazem wartość w oczach nowego pracodawcy.

Utrata pracy to wielka zmiana w życiu, na którą nie każdy z nas jest gotowy. Czasami zwolnienie przychodzi nagle, z powodu restrukturyzacji lub zmiany właściciela firmy, w której pracowaliśmy od lat. Uczestnictwo w programie outplacementowym pomoże nam stanąć na nogi, przygotuje nas do zmierzenia się z aktualnymi realiami rynku pracy. Zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*