Kariera wizażystki – jak zacząć swój biznes?

How-Long-Does-it-Take-to-Become-a-Makeup-Artist-1

Zdecydowana większość kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez makijażu. Niektóre z nich traktują to jak zwykłą, codzienną czynność, inne z kolei starają się w ten sposób zakryć różne niedoskonałości skóry. Są też panie, które stawiają je w kategoriach życiowych pasji i okazji do założenia dochodowego biznesu. Czy istnieją na to duże szanse?

Jak przygotować się do zawodu wizażystki?

Meble do salonu fryzjerskiegoW tym momencie nie ma żadnego kierunku studiów szkolącego ściśle w zakresie wizażu. Najbardziej pokrewna jest kosmetologia, lecz ukończenie jej będzie jedynie dodatkiem w tym zawodzie. Na samych zajęciach nie dowiemy się nic, co mogłoby przybliżyć w interesującą nas stronę. Zdecydowanie lepsze jest zapisanie się do jednej z darmowych szkół policealnych kształcących jako Technik Usług Kosmetycznych o specjalności „wizaż” lub do specjalistycznej placówki edukacyjnej, tzw. szkoły wizażu. Podczas zajęć praktycznych możemy zapoznać się m.in. z zasadami wykonywania prawidłowego makijażu, jego rodzajami (sceniczny, telewizyjny itp.), bodypaintingiem czy fryzjerstwem stylowym. Organizowane są również wykłady dotyczące np. historii makijażu. Zdecydowanie większy nacisk jest jednak położony na podszkolenie umiejętności technicznych.

Warto korzystać ze wszystkich warsztatów, podczas których będziemy mogli podpatrzeć, jak pracują doświadczeni wizażyści. Dobrym pomysłem jest też odbywanie kilkudniowych kursów płatnych pod okiem profesjonalnego instruktora, który może nam udzielić indywidualnych porad i wskazówek. Pomogą nam one bardziej niż zajęcia grupowe, gdzie mniejszą wagę przykłada się do sprawdzania postępów każdego uczestnika z osobna.

Należy również podążać za nowościami i trendami makijażowymi. Bardzo pomocne mogą okazać się też vlogi, na którym dziewczyny dzielą się różnymi trikami czy testują specjalistyczne kosmetyki.

Gdzie stawiać pierwsze kroki w zawodzie?

Przez początkowy okres zawodowy należy nastawić się na bezpłatny staż, np. w gabinecie kosmetycznym. W miarę zdobywania doświadczenia z pewnością uda się zarobić pierwsze pieniądze.

Swoje umiejętności można sprawdzać na bieżąco, np. poprzez wykonywanie makijażu przyjaciółkom czy osobom z rodziny. Warto uzupełnić to zorganizowaniem sesji zdjęciowej, aby obserwować nasze postępy i zauważać błędy wymagające poprawienia.

Początkujące wizażystki powinny też wysyłać swoje zgłoszenia do różnych agencji modelek, aby np. móc asystować przy wykonywaniu makijażu na pokazy mody czy profesjonalne sesje fotograficzne. Jest to świetna szkoła zdobywania kolejnych umiejętności.

Jak otworzyć swój biznes?

Osoba, która dopiero zaczyna profesjonalne wykonywanie zawodu wizażystki, prawdopodobnie nie będzie dysponowała środkami na wynajęcie salonu kosmetycznego.

Tańszym rozwiązaniem jest własne stoisko handlowe w centrum zakupowym (przykładowe stoiska znalazłem np. tutaj www.stoisko.com). Wiele galerii dysponuje wysepkami, które czekają na właściwe zagospodarowanie. Klientki pasaży bardzo chętnie korzystają z tego rodzaju usług, dlatego warto zadbać o właściwą ekspozycję i lokalizację takiego stoiska. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie go w pobliżu najczęściej uczęszczanych sklepów odzieżowych i obuwniczych oraz przy drogeriach i perfumeriach. Wynajęcie takiej wyspy jest znacznie korzystniejsze cenowo, a jego niewysoki koszt śmiało pozwoli wizażystkom na zarabianie pieniędzy.

Można także pomyśleć o dorabianiu po godzinach na swojej pasji, np. poprzez wykonywanie makijażu ślubnego lub na inne imprezy okolicznościowe. Najlepsze specjalistki w tym fachu mogą zarabiać nawet 5000 złotych miesięcznie.

Więcej o kurach zawodowych w serwisie http://www.polskibiznes24.pl

2 odpowiedzi "Kariera wizażystki – jak zacząć swój biznes?"

  1. Też interesuje mnie ten zawód. Myślę, że to dobre zajęcie dla dziewczyny. Znacie może jakąś dobrą szkołę gdzie mogłabym się nauczyć takich rzeczy? Mieszkam w Łodzi.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*