Kariera przewodnika górskiego – sprawdź warunki i charakterystykę pracy

ramos

Oprowadzanie wycieczek po terenach górskich stanowi na pewno zajęcie pełne wyzwań. By jednak zostać przewodnikiem górskim, trzeba spełnić szereg warunków, określonych ustawowo. Jest to bowiem zawód, w którym ma się dużą odpowiedzialność za innych ludzi.

Jak zostać przewodnikiem górskim?

Żeby stać się przewodnikiem, trzeba spełniać wymogi określone wyraźnie przez ustawę o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Mówi ona między innymi o tym, że przewodnik górski musi mieć ukończone osiemnaście lat. Poza tym musi być absolwentem szkoły średniej i posiadać co najmniej takie wykształcenie. Nie ma możliwości, aby została przewodnikiem osoba młodsza i nie posiadająca przynajmniej wiedzy ogólnej i doświadczenia, pozyskanych dzięki nauce w liceum lub technikum.

Nie każdy sprawdzi się w zawodzie na przykład ze względu na pewną niedyspozycyjność zdrowotną. Dlatego też stan zdrowia osoby chcącej zostać przewodnikiem górskim, musi być potwierdzony przez lekarza medycyny pracy. To także określa wspomniana ustawa. Poza tym, aby być przewodnikiem górskim, najpierw trzeba stać się zwykłym przewodnikiem turystycznym. W tym celu należy wziąć udział w szkoleniu, odbyć stosowną praktykę i na koniec zdać egzamin na przewodnika turystycznego. Dopiero wówczas można wziąć udział w kształceniu, przygotowującym do podjęcia zawodu przewodnika górskiego. Na koniec nauczania, trzeba zdobyć uprawnienia do wykonywania tej pracy. W zawodzie występują trzy klasy, III, II i I. Przynależność do nich decyduje o zakresie uprawnień i posiadanych umiejętnościach. By przynależeć do poszczególnych klas, trzeba po kolei zdobywać uprawnienia. Czyni się to w miarę jak zdobywa się potrzebne doświadczenie.

Nie można też nie wspomnieć o tym, że osoba chcąca zostać przewodnikiem górskim, choćby tylko III klasy, nie może być w żadnym wypadku karana za umyślne przestępstwa, a także takie, które zostały popełnione w trakcie wykonywania pracy przewodnika turystycznego.

Charakterystyka pracy przewodnika górskiego

W zależności od tego, jakiej klasy uprawnienia ma dany przewodnik górski, takie ma też zadania. Niemniej jednak praca przewodnika górskiego, w dużym uproszczeniu, polega po prostu na oprowadzaniu turystów po obszarach górskich. Przy tym ważne jest oczywiście, aby taka osoba potrafiła zadbać o bezpieczeństwo wyprawy. Musi więc dostosować szlak wędrówki do możliwości kondycyjnych, jak i wyposażeniowych grupy. Na pewno konieczne jest też zwrócenie uwagi na to, czy grupa posiada chociażby wygodne buty (można je kupić w wielu specjalistycznych sklepach internetowych np. https://lunaobuwie.pl/), bo bez nich wspinaczka jest nie tyle trudna, co po prostu niebezpieczna. Przewodnik górski musi też w razie potrzeby być w stanie udzielić pomocy uczestnikom wycieczki. Poza tym do jego zadań należy zachęcanie turystów do tego, aby szanowali okoliczną przyrodę i się nią zachwycali.

Podobnie jak przewodnik turystyczny, który oprowadza ludzi po terenach miejskich, osoba kierująca wycieczką w górach, także musi być w stanie opowiedzieć turystom o walorach miejsc, w których się znajdą. Może pokazywać im lokalne pomniki przyrody czy też opowiadać legendy związane z danym otoczeniem. W razie potrzeby powinien też ostrzegać i informować o tym, jak należy zachować się w górach, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.

1 odpowiedzi "Kariera przewodnika górskiego – sprawdź warunki i charakterystykę pracy"

  1. Chcemy zorganizować piknik rodzinny w Olsztynie k/Częstochowy. Będzie tam wspinaczka dla dzieci i dorosłych. Czy wg. was ta firma http://www.modusambulans.pl wystarczy do zabezpieczenia medycznego imprezy czy trzeba mieć kilka karetek? Nie wiadomo ile osób się zapisze :/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*