Kariera dietetyka – będzie o odchudzaniu, weganizmie i sporcie

dietician-top2

Kim jest dietetyk?

Dietetyk to niezwykle interesujący zawód. Jest to bowiem specjalista medyczny, który zajmuje się dokładnym badaniem produktów żywnościowych, pochodzenia pożywienia, oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, stosowaniem zasad racjonalnego odżywiania się. Rolą dietetyka jest również układanie planu żywienia jednostek, a także całych grup ludzi oraz planowaniem żywienia dla osób zdrowych i tych, w stanach chorobowych i w specjalnych stanach organizmu ludzkiego np. kobiet w ciąży. Zadaniem dietetyka jest również dokładne zaplanowanie żywienia dla osób w różnym wieku, różnego rodzaju jadłospisów – opracowywaniem diet żywieniowych, opracowywanie metod leczenia zaburzeń żywieniowych, takich jak nadwaga czy niedożywienie, procesu przygotowywania potraw oraz obróbki termicznej produktów żywnościowych, profilaktyką żywieniową chorób, leczeniem żywieniowym chorób, nadzorowaniem żywienia w placówkach żywienia zbiorowego

Pozycja dietetyka na rynku pracy

Niestety zawód dietetyka w naszym kraju jest nadal mało popularny raczej nie rozpoznawalny. Z porad i usług dietetyków korzystają tylko nieliczni. Istnieje jednak szansa, iż sytuacja ta niebawem ulegnie zmianie. Okazuje się bowiem, że zdrowe żywienie jest coraz bardziej popularne. Wraz z modą na wegetarianizm, weganizm i produkty ekologiczne wzrasta świadomość społeczeństwa.

Kto może zostać dietetykiem?

Nie każdy może uprawiać ten wymagający zawód. Przede wszystkim bowiem potrzebne jest duże zainteresowanie branżą żywnościową i w pewnym sensie medyczną. Osoby, które planują zajmować się dietetyką muszą świetnie radzić sobie z naukami takimi jak: biologia, fizyka, chemia. Zawodu można nauczać się zarówno w szkołach państwowych, jak i prywatnych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż po ukończeniu studiów, a przed rozpoczęciem pracy zawodowej, trzeba odbyć wiele praktyk i staży, od szpitali aż po gabinety prywatne, które zajmują się profesjonalnym doradztwem w kwestii żywienia.

Na czym polega praca dietetyka?

Najogólniej ujmując, praca dietetyka polega na układaniu jadłospisu żywieniowego, który musi zostać odpowiednio przystosowany pod konkretnych pacjentów tak, aby nie tylko im nie zaszkodzić, ale przede wszystkim pomóc. Odpowiednia dieta jest podstawą zdrowego i długiego życia. Dietetycy pomagają ludziom nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, poczuć się pewniejszym siebie, pokochać swój wygląd, ale przede wszystkim wyleczyć się z wielu chorób spowodowanych złymi nawykami żywieniowymi. W szpitalach oraz prywatnych gabinetach, odpowiednio wyszkoleni dietetycy, układają specjalne menu zawierające zdrowe, ekologiczne produkty, doradzają jak skutecznie schudnąć, jakie produkty spożywać, a jakie wyeliminować z diety. Bardzo często polecaną dietą jest weganizm, którego podstawowym założeniem jest całkowite wyeliminowanie mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, np.: jaj, mleka, serów, tłuszczów. Podstawą żywienia wegan są najlepszej jakości, ekologiczne i zdrowe warzywa, owoce, rośliny strączkowe oleje i mleka pochodzenia roślinnego. Odpowiednia dieta, a także uprawianie sportu jest niezbędne do utrzymania formy, zdrowia i długiego życia. Warto zatem korzystać z porad specjalistów zajmujących się pomaganiem ludziom w zakresie zdrowego żywienia.

Artykuł nadesłał sklep dla wegan Vegemoda.pl – dziękujemy

1 odpowiedzi "Kariera dietetyka – będzie o odchudzaniu, weganizmie i sporcie"

  1. Gdzieś ostatnio czytałam, że Dietetyk jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych zawodów :) Patrząc na to, co jemy i jak połowa z nas wygląda ma to sens. Fajny artykuł! Pozdrawiam

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*