Z jakich przyczyn ludzie odchodzą z pracy?

apple-1851464_640

Decyzja o zmianie miejsca zatrudnienia nie należy do łatwych. Szczególnie gdy powodem nie są złe relacje interpersonalne. Niekiedy jednak jest to najlepsze, co można dla siebie zrobić. Zazwyczaj szukamy pracy, która lepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom i przyniesie więcej satysfakcji. Ważnym aspektem jest możliwość rozwoju zawodowego. Niektóre osoby bardziej niż reszta potrzebują nowych wyzwań i zmian, by utrzymać wysoki poziom energii i motywacji. Tacy ludzie często zmieniają pracodawców. Przedstawiamy najczęstsze powody, które sprawiają, ze decydujemy się odejść z dotychczasowej pracy.

Wypalenie zawodowe

Częstą przyczyną odejścia z firmy jest wypalenie zawodowe. Jeżeli praca przestaje nam sprawiać satysfakcję, a każdy kolejny dzień w niej spędzony wydaje się męką, dążymy do tego, by zmienić ten przykry stan. Ciągłe przemęczenie, nerwowość i silny stres związany z życiem zawodowym są sygnałami, że możemy być dotknięci wypaleniem zawodowym.

Zła atmosfera w pracy

Zła atmosfera w pracy należy do wyjątkowo częstych powodów opuszczenia dotychczasowego pracodawcy. Kontakty interpersonalne są bardzo ważnym elementem życia każdego z nas. W pracy spędzamy sporą część doby, dlatego przyjazne i zdrowe relacje ze współpracownikami i przełożonymi mają duże znaczenie. Jeżeli w miejscu zatrudnienia źle się dzieje pod tym względem lub dochodzi wręcz do mobbingu czy innych tego rodzaju naruszeń naszej godności, decydujemy się na ogół na opuszczenie środowiska toksycznego dla naszej psychiki.

Brak równowagi między życiem osobistym i zawodowym

Dla wielu osób bardzo ważna jest harmonia między życiem prywatnym i zawodowym. Jeżeli pracodawca wymaga pełnej dyspozycyjności, zostawania po godzinach czy dostępności telefonicznej nawet w wolne dni, dochodzi do zachwiania tej równowagi. Jeżeli Twoim celem jest work-life balance, zapewne nie będziesz akceptować takiej sytuacji i wśród ogłoszeń na Pracuj.pl znajdziesz takie, które pozwolą łatwiej pogodzić życie rodzinne z obowiązkami pracowniczymi.

Przeprowadzka

Jeżeli zamierzasz przenieść się do innego miasta, dojazdy do dotychczasowej pracy mogą okazać się niewygodne lub wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji musisz poszukać pracodawcy lepiej dopasowanego pod względem lokalizacji. Jeżeli bardzo lubisz swoją pracę, porozmawiaj z przełożonym o możliwości przejścia na pracę zdalną. Taka forma zatrudnienia staje się coraz bardziej powszechna.

Niskie wynagrodzenie

Przyczyną odejścia z pracy może być niskie wynagrodzenie. Jeżeli czujesz, że Twoje zaangażowanie w wykonywane obowiązki nie jest adekwatnie opłacane, narasta poczucie frustracji. Jeżeli pensja nie wystarcza na pokrycie Twoich potrzeb, jest to na ogół motywacją do poszukania lepiej płatnego zajęcia.

Wypalenie zawodowe
Częstą przyczyną odejścia z firmy jest wypalenie zawodowe. Jeżeli praca przestaje nam sprawiać satysfakcję, a każdy kolejny dzień w niej spędzony wydaje się męką, dążymy do tego, by zmienić ten przykry stan. Ciągłe przemęczenie, nerwowość i silny stres związany z życiem zawodowym są sygnałami, że możemy być dotknięci wypaleniem zawodowym

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*