Jak skutecznie szukać pracy po studiach stomatologicznych?

bds-dentistry-a206

Stomatolog inaczej nazywany dentystą to specjalista od chorób zębów, a także całej jamy ustnej. Główne jego zadania to przede wszystkim diagnozowanie i leczenie chorób zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej, jak również korygowanie wad zgryzu, leczenie protetyczne, a także udzielanie informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Dobry lekarz stomatolog powinien wiedzieć jak postępować z ludźmi, gdyż nadal większość ludzi boi się wizyt u dentysty.

Okazuje się, iż aby zostać dentystą w naszym kraju trzeba spełnić wiele niezwykle ważnych warunków. Jednym z nich jest ukończenie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Istotny jest fakt, iż wielu lekarzy stomatologów, wspominając swoje studenckie lata, przyznaje, że zarówno rekrutacja, jak i pierwszy semestr były dla nich o wiele trudniejsze niż same studia i późniejsze zdobycie dyplomu.

Jak przebiegają studia medyczne?

Wydawać by się mogło, że w Polsce studia medyczne przebiegają bardzo podobnie jak studia na innych kierunkach. Okazuje się jednak, że tak naprawdę istnieje wiele różnic. Jedna z nich jest to, iż lekarze nie piszą prac dyplomowych: magisterskich, licencjackich czy inżynierskich. Zamiast tego zdają egzamin państwowy, którego wynik jest niezwykle istotny, gdyż decyduje o przyznaniu uprawnień. Nauka stomatologii nie jest prosta sprawą, to nie tylko przyswajanie teorii podawanej na wykładach. Należy zaznaczyć, iż studenci wiele czasu poświęcają na realizację zadań praktycznych, a tym samym z roku na rok coraz bardziej powiększając spektrum swoich umiejętności. W ostatnich lata studiów młodych ludzi czeka bezpośredni kontakt z pacjentem i wykonywanie wybranych procedur medycznych.

A co po studiach? Jaka praca?

Dostanie się je studia medyczne jest ciężkie. Studia medyczne to jednak dopiero początek. Po zdaniu egzaminu, a tym samym uzyskaniu wymaganych uprawnień lekarz stomatologii zwykle bez większego problemu podejmuje pracę w prywatnej lub państwowej przychodni. Istotny jest fakt, iż osiąga raczej niewielkie zarobki, jednakże stara się gromadzić środki. Ciężkie studia sprawiają, iż niewielu młodych ludzi jest w stanie je zakończyć z pozytywnym wynikiem. Doprowadza to do tego, iż po zakończeniu nauki, wykorzystaniu nawiązanych znajomości, jak również uzyskanie doświadczenia znalezienie pierwszej pracy nie musi być dużym problemem. Marzeniem wielu dentystów jest jednak otworzenie swojego własnego gabinetu stomatologiczny, którego nowoczesne wyposażenie kosztuje jednak setki tysięcy złotych. Kiedy wreszcie nastąpi długo wyczekiwany moment i stomatolog rozpocznie indywidualna praktykę, jego zarobi również ulegną zmianie, znacznie wzrosną. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, gdy swoja ciężka i dokładna pracą zyska sobie stałe grono pacjentów.

Zawód lekarza stomatologa nie jest ani łatwy, ani prosty, gdyż wymaga nieustannego poszerzania swojej wiedzy. Pojawiają się bowiem nowe technologie, materiały i narzędzia, z którymi lekarz musi się oswoić. Ten zawód to także ciężka praca fizyczna, którą najczęściej wykonuje się na stojąco.

Źródło: Periodontolog Kraków

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*