Jak skutecznie starać się o pracę? Nowe trendy w rekrutacji

vector illustration concept of human resources management, finding professional staff, head hunter job, employment issue and analyzing personnel resume.infographics.

Nieustanny rozwój nowych technologii objął każdą dziedzinę życia. Siłą rzeczy nie ominął także rynku pracy. Inteligentni właściwie firm doskonale wiedzą, że ich firma będzie tak dobra, jak dobry jest zatrudniony w niej personel, toteż aby wyłuskać najlepszych kandydatów, sięgają po coraz to nowe rozwiązania. Także osoby poszukujące pracy muszą dostawać się do zmian i wykazać większe zaangażowanie, aby zwrócić na siebie uwagę potencjalnego pracodawcy.

Skuteczne curriculum vitae

Skuteczne CV to takie, które zainteresuje osobę prowadząca rekrutację i stanie się przepustką do kolejnego etapu. Klasycznie podane wszystkie możliwe informacje o kandydacie powoli odchodzą do lamusa. Dobre CV zawiera tylko najistotniejsze informacje, przedstawione krótko i czytelnie. Łatwo to osiągniesz, eliminując z CV elementy niedopasowane do aplikowanej oferty pracy.

Nie ma potrzeby podawać, gdzie chodziłeś do podstawówki albo, że znasz obsługę komputera – to ma niemal każdy! Natomiast jeśli biegle znasz jakiś konkretny program, to właśnie to powinieneś podkreślić w swoim CV. Także zainteresowania takie, jak muzyka, sport i literatura na nikim nie zrobią wrażenia, ale jeśli kolekcjonujesz niebieskie guziki, trenujesz krav magę, lub rozmawiasz w dialekcie kantońskim, to może być doskonały punkt zaczepienia do rozpoczęcia rozmowy – rekruter będzie najzwyczajniej w świecie ciekawy.

Pisząc CV, można również wykazać się kreatywnością i klasyczny życiorys zastąpić infografiką, prezentacją multimedialną czy krótkim filmikiem. Nie potrzeba umiejętności zawodowego grafika, aby stworzyć czytelną i ciekawą infografikę, a do nagrania filmu nie potrzebne jest studio telewizyjne. W Internecie znajduje się wiele darmowych narzędzi ułatwiających wykonanie takiego projektu. Takie CV już na pierwszy rzut oka zaciekawi i przykuje uwagę rekrutera. Pamiętaj, że pracodawcy i zatrudnieni rekruterzy codziennie przeglądają dziesiątki CV – musisz się wyróżnić na tle innych, by właśnie twoja kandydatura przeszła do kolejnego etapu rekrutacji. Coraz częściej w całym procesie rekrutacji liczy się pomysł, kreatywność i oryginalność. To one mogą przeważyć nad najlepszym doświadczeniem i wykształceniem.

Swoje CV możesz także umieścić online – w serwisach typu praca.pl, pracuj.pl, jobs.pl itp., albo popularnych portalach jak LinkedIn czy Golden Line – tutaj rekruterzy ostatnimi czasy dość często wyszukują potencjalnych kandydatów. Pracownicy działu HR mogą sprawdzić także profile aplikującej osoby w social media, na Facebooku, Instagramie czy Google+. Dzięki temu mogą poznać zainteresowania i po części charakter kandydata.

Nowe trendy w rekrutacji

Poszukiwanie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko zwykle rozpoczyna się od ogłoszenia o pracę. Klasyczne ogłoszenia zastępowane są przez ich nowoczesne formy. Wiele firm decyduje się na stworzenie ciekawej infografiki, krótkiego filmu czy strony internetowej, na której prezentują dane stanowisko i profil potencjalnego kandydata. Pracodawcy także, aby zachęcić przyszłych pracowników, prezentują w ogłoszeniu też dodatkowe profity, które firma oferuje. Obok informacji o wynagrodzeniu i formie zatrudnienia można znaleźć opcje takie, jak prywatna opieka medyczna, możliwość pracy w domu, karnety na fitness etc.

Coraz częściej też, zamiast wysyłać aplikację, kandydaci na dane stanowisko proszeni się o wypełnienie formularza bądź ankiety. Na podstawie takiego testu wyłaniane są osoby posiadające pożądane predyspozycje. Kolejnym sposobem rekrutowania jest proszenie potencjalnych pracowników o nakręcenie krótkiego filmiku, w którym kandydat przedstawia swoją osobę. W ogłoszeniach coraz rzadziej pojawiają się prośby o przesłanie listu motywacyjnego, częściej zastępuje je np. portfolio.

Na nietypowe sposoby prowadzenia rekrutacji najczęściej decydują się firmy, w których wymagana jest duża kreatywność i samodzielność. Nowoczesne formy poszukiwania pracowników i niestandardowe rozmowy kwalifikacyjne organizowane są również bardzo często przez firmy doradztwa personalnego, które planują i przeprowadzają całe procesy rekrutacyjne. Zmiany zauważyć można także na rozmowach, które przeprowadzają sami szefowie firm. Tu coraz częściej pojawiają się nietypowe pytania wymagające kreatywności. Coraz częściej większe znaczenie od doświadczenia i wykształcenia mają cechy personalne i umiejętności miękkie kandydatów, które identyfikowane są poprzez pytania problemowe, niekoniecznie dotyczące danego stanowiska.

Outsourcing

Ponieważ proces rekrutacji niejednokrotnie jest długotrwały i silnie absorbujący, bardzo wiele firm korzysta z usług zewnętrznych agencji doradztwa personalnego. Firmy te odpowiedzialne są za przeprowadzanie całych procesów rekrutacji i wyłowienie z morza ofert, tej wyjątkowej. Do ich zadań należy identyfikowanie potrzeb i wymagań na dane stanowisko, tworzenie i umieszczanie ogłoszeń o pracę, poszukiwania najlepszych kandydatów i prowadzanie rozmów kwalifikacyjnych w celu weryfikacji kwalifikacji oraz pożądanych cech personalnych.

Efektem pracy agencji jest przedstawienie najlepszych kandydatur osobom z firmy, która zatrudniła danego doradcę. Oczywiście zawsze ostatnim etapem rekrutacji jest bezpośrednia rozmowa z przełożonym bądź właścicielem aplikowanej firmy i to właśnie ta osoba podejmuje ostateczną decyzję.

Rekrutacja to proces wymagający dużego zaangażowania. Równocześnie jest on niezmiernie ważny, ponieważ każda firm chce w swoich strukturach mieć najlepszych pracowników. Idealny pracownik posiada nie tylko umiejętności, ale również pożądane cechy personalne. Na przestrzeni lat sposoby rekrutowania pracowników oraz ubiegania się o pracę zmieniły się i wciąż ewoluują. Konieczne jest śledzenie trendów i dostosowywanie się do nich, zarówno przez pracowników, jak i pracodawców.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*