Jak nauczyć się szyć?

maszyna do szycia Singer

Wiele osób myśli, że szycie jest przeznaczone jedynie dla osób utalentowanych, z wizjami, że dobre uszycie np. ubrania nie może zostać uszyte przez laika, a krawcową z pełnego zdarzenia. Otóż są to bardzo mylne stwierdzenia – szyć każdy może, a jedyną i najważniejszą kwestią, którą należy opanować jest cierpliwość. Metoda prób i błędów, konsekwentność i niezniechęcanie się. To wszystko potrafi przynieść zaskakujące rezultaty, które przekładają się na wyroby krawieckie z najwyższej półki.

Nauka szycia – Zaczynamy! 

Kiedy już odpowiemy sobie twierdząco na bardzo ważne pytanie “czy chcę szyć?” pora zabrać się do pracy. Przygotowania do tej przygody należy zacząć od wyposażenia się w niezbędne przedmioty i przygotowanie miejsca. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie były to byle jakie nożyczki czy maszyna, bo to w późniejszym efekcie może okazać się jedynie stratą pieniędzy i naszych nerwów. Przejdźmy do najważniejszych elementów.

igła do szycia i naparstek

Odpowiednie miejsce 

Pierwszą rzeczą jaką powinno się rozwiązać jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Z początku może wydawać się, że to gra niewarta świeczki, ale w późniejszym etapie dobre miejsce z placem na potrzebne rzeczy okaże się zbawienne. Szybko rosnący bałagan podczas szycia to rzecz naturalna, a walające się sterty skrawków materiału szybko mogą uprzykrzyć życie. 

Oświetlenie 

W kwestii krawiectwa, oświetlenie gra niesamowicie ważną rolę. Nie wspominając już o tym, że należy wszystko widzieć iż jest to precyzyjna praca, psujący się wzrok przy złym oświetleniu niestety jest nieunikniony. Zadbajmy więc o to, aby oświetlenie było mocne, w miarę możliwości naturalne – dużo okien w pomieszczeniu będzie w tym przypadku bardzo pomocne.

Wygoda podczas pracy 

Kolejnym ważnym elementem, jest nasza wygoda. Fotel powinien być regulowany, tak aby dopasował się pod wzrost, długość rąk itp. Siedzenie w jednym miejscu parę godzin może przynieść niechciane rezultaty jak ból pleców, zły nastrój, nerwy. Pamiętajmy więc aby wysokość stołu, fotela i podłokietników była dostosowana. 

Niezbędne wyposażenie 

mechaniczna maszyna do szycia

Przejdźmy do niezbędnego wyposażenia, które powinno się znaleźć u początkującego krawca. Wymienione zostały rzeczy niezbędne, bez których szycie jest niemożliwe lub nie ma większego sensu. 

 

  • Maszyna – część z was na pewno ma stare maszyny w domu, które pozostawili po sobie dziadkowie, czy należą do rodziców. Takie maszyny jak najbardziej nadają się na początek, a faktem jest, że jeśli szycie zostanie opanowane na staroświeckiej maszynie, to na tej nowszej będzie ono łatwiejsze. Jeśli nie macie w domu maszyny, bardzo duży wybór domowych maszyn do szycia znajdziecie w sklepie Techmasz. Takie rozwiązanie na pewno nie nadwyręży bardzo portfela, a spełni oczekiwania
  • Nożyczki – nietrudno zgadnąć, że nożyczki będą również niezastąpionym narzędziem podczas pracy. Wycinanie materiału, zmienianie rozmiarów, nadawanie kształtu – to elementy zawsze ściśle związane z krawiectwem. Należy więc zadbać aby nożyczki były ostre i nie strzępiły materiału, narażając tym samym na straty i utratę cierpliwości. Nożyczki mają być ostre i wygodne w uchwycie. 
  • Metr/Miarka – odpowiedni wymiar materiału jest na wagę złota. Źle dobrane wymiary mogą zniszczyć cały projekt. Dobra, miarodajna miarka będzie kolejną rzeczą, która powinna zagościć na stole krawieckim.
  • Szpilki – paczka szpilek do przytrzymywania tkanin. Polecane są szpilki z główkami plastikowymi w różnych kolorach, są wygodne i zmniejszają szansę na ukłucie.
  • Igły, szpule i nici – są ostatnimi puzzlami całej układanki. Zaopatrzcie się w igły o różnych rozmiarach, szpule, oraz oczywiście w same nicie – najlepiej różnokolorowe. 

Pierwsze kroki 

Kiedy mamy już przygotowane miejsce i niezbędne wyposażenie warto zacząć od zapoznania się z zakupioną maszyną. Przestudiować jej działanie i obsługę. Warto  Następnie zapoznajemy się z nożyczkami, próby cięcia różnych materiałów zawsze wyjdą na dobre. 

Jaki materiał na początek? 

Unikać materiałów rozciągliwych – to pierwsza rada, którą zawsze się wymienia. Materiały z tendencją do rozciągania nie są przyjazne dla maszyn, szczególnie tych bez specjalnych ściegów. Nieumiejętne szycie grozi również wciągnięciem przez maszynę. Najlepszym rozwiązaniem według fachowców jest bawełna. To popularny materiał, który jest przyjazny w cięciu, szyciu i ogólnej obróbce. 

Dodatkowe, przydatne wskazówki 

  • cierpliwość,
  • dwukrotne zastanowienie przed wykonaniem szycia (prucie męczy),
  • zaczynanie od prostych projektów (poszewka na poduszkę itp.),
  • rozpruwanie ubrań w celu zobaczenia ich kroju, 
  • zwracać uwagę na cięcia – powinny być dobrze wykonane, 
  • zakładanie okularów do szycia, podczas pracy zdarza się, że igła ulegnie złamaniu i może narobić szkód.

Krawiectwo to bez wątpienia niesamowita przygoda, pozwala dać upust naszym fantazjom, a jednocześnie uczy cierpliwości i pokory. Każdy kto choć trochę interesuje się np. ubraniami czy modą powinien tego spróbować. W momencie, kiedy sami uszyjemy coś dobrego i ładnego uczucie jest nieopisane. 

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*