Jak liczyć oprocentowanie kredytów – porady dla nowicjuszy

personal-loan-application-with-calculator

Oprócz samej zwracanej pożyczki największym wydatkiem związanym z pożyczkowaniem są odsetki. Jak każdy wie, ich wielkość uzależniona jest od wielkości pożyczanej kwoty. Nie każdy jednak wie, że istnieje pojęcie procentu nominalnego oraz procentu rzeczywistego. Ten pierwszy określa sam poziom odsetek, bez dodatkowych kosztów związanych z kredytem. Sam kredyt zawsze wzbogacony jest o dodatkowe koszty, takie jak prowizja, ubezpieczenie czy dodatkowe opłaty.

Procent rzeczywisty jest określony w stosunku do całej kwoty, jaką otrzymujemy bezpośrednio do ręki. Wysokość maksymalnej kwoty oprocentowania określana jest w przepisach, a dokładniej w ustawie w Kodeksie Cywilnym z 1964 roku. Chroni to kredytobiorców przed kolosalnymi kosztami związanymi z kredytem.

Jak policzyć wysokość oprocentowania kredytu

W sieci oraz na stronach banków znaleźć można kalkulatory stworzone do wyliczenia odsetek oraz kosztów związanych z kredytowaniem. Oczywiście można z nich korzystać lub wybrać jeden z wzorów dostępnych w sieci. Wiele zależy od samego kredytu, nie tylko od jego wielkości, ale także innych szczegółów, takich jak chociażby rodzaj rat, w jaki spłacamy zobowiązanie. Najprostszy wzór dla odsetek w przypadku rat malejących to (kredyt * oprocentowanie * (ilość rat +1) / 2400) = odsetki. Rzeczywiste oprocentowanie kredytu można również obliczyć innym łatwym wzorem: wynik kosztu kredytu mnożonego razy 2400 dzielony przez otrzymaną z banku gotówkę pomnożoną przez ilość rat plus jeden.

Inne opcje obliczenia oprocentowania

Jeśli nie mamy pewności odnośnie wybranego wzoru na wysokość oprocentowania lub nie jesteśmy pewni naszych obliczeń można skorzystać również z innych opcji. Jedną z nich jest prośba o symulacje lub szczegółowe wyliczenia z banku. Pozwolą one szczegółowo obliczyć koszty związane z kredytem.

Koszty kredytu

Nie da się ukryć, że oprocentowanie stanowi kluczowy koszt związany z kredytem. Im większa jest kwota kredytu, tym większe odsetki będziemy płacić. Warto jest, zwłaszcza w przypadku dużej pożyczanej kwoty znać wysokość realnych odsetek, jakie będziemy spłacać. Osoby początkujące, które otrzymały kredyt po raz pierwszy mogą się czuć przerażone ilością informacji związanych z kredytem i często nie są w stanie prawidłowo obliczyć kwoty, jaką stanowią odsetki. W takim przypadku można skorzystać z wzorów dostępnych z sieci lub kalkulatorów znajdujących się na stronach banków. Inną opcją jest prośba o szczegółowe wyliczenia z banku, co umożliwi nam realne obliczenie kosztów związanych z kredytem.

Mądre zarządzanie kredytem

Warto pamiętać, że kredyt to nie tylko kwota otrzymywana do ręki, ale również dodatkowe koszty, jakie musimy ponosić w związku z pożyczeniem pieniędzy z banku. Odsetki stanowią największą część kosztów związanych z kredytu, chociaż nie są jedynym kosztem związanym z podjęciem kredytu. Warto jest więc znać wysokość wszystkich kosztów, bo uchroni nas to przed nieprzewidzianymi wydatkami w trakcie spłaty naszego zobowiązania.

W artykule wykorzystano informacje ze strony http://twojapierwszachwilowka.pl/blog/kto-bierze-po%C5%BCyczki-chwil%C3%B3wki-darmowa-po%C5%BCyczka-oraz-brak-sp%C5%82aty-w-terminie

1 odpowiedzi "Jak liczyć oprocentowanie kredytów – porady dla nowicjuszy"

  1. Witam, jestem kiepski w te klocki jakimi są chwilówki więc dziękuję za dobry poradnik. Czy mogę jeszcze prosić o wytłumaczenie na czym polegają darmowe pożyczki dla osób, które pierwszy raz z nich korzystają? Chodzi mi o to co piszą tutaj http://www.pankasa.pl/pierwsza-pozyczka-za-darmo. Na czym to polega?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*