Między głównymi zaletami blatów kwarcowych a kwarcytowych – co wybrać?

kitchen-5139610_1280

Planujesz zaktualizować blaty kuchenne i przeprowadziłeś pewne badania, aby zobaczyć, jakie masz opcje. Skłaniasz się ku blatom kwarcowym, ale czytałeś też o blatach kwarcytowych. Istnieje pewne zamieszanie dotyczące różnicy między kwarcytem a kwarcem, a niektórzy ludzie używają ich nazw zamiennie. Jednak w rzeczywistości te dwie rzeczy bardzo się od siebie różnią.

Blaty kwarcowe

Są powierzchnią wykonaną przez człowieka. Do ich produkcji używa się kruszonego kwarcu, żywic i pigmentów – więcej o tym przeczytasz tutaj. Proporcja stosowana przy produkcji blatów kwarcowych wynosi zwykle 90% kwarcu i 10% żywic/pigmentów. Żywica służy do łączenia ze sobą pokruszonego kwarcu, a pigmenty służą do tworzenia wariacji kolorystycznych.

Głównymi zaletami blatów kwarcowych jest to, że nie są porowate, a zatem nie wymagają uszczelniania i są naprawdę łatwe w utrzymaniu. Blaty z nieorganicznego kwarcu są bardziej gęste niż kwarcyt, a co za tym idzie oferują większą odporność na plamienie, są dostępne w szerokiej gamie kolorów, a w domu można zainstalować wiele blatów kwarcowych, a wszystkie mogą wyglądać tak samo, ponieważ jest to materiał inżynieryjny.

Z drugiej strony blaty kwarcowe nie są tak odporne na ciepło, jak by się chciało, ze względu na żywicę użytą do ich produkcji. Ponieważ jest wykonany przez człowieka, wzory i oznaczenia są bardziej jednolite niż kwarcyt i inne kamienie naturalne, ale wiodący producenci robią ogromne postępy, aby blaty kwarcowe wyglądały bardziej naturalnie.

Blaty kwarcytowe

Podobnie jak inne kamienie naturalne, kwarcyt jest wydobywany i cięty na płyty, które następnie są sortowane na blaty. Blaty kwarcytowe są uderzająco piękne dzięki głębokim wariacjom kolorystycznym, naturalnym znakom i przezroczystościom. Większość płyt kwarcytowych ma biało-szare zabarwienie, a te są dwoma najpopularniejszymi kolorami w kuchniach. To, co sprawia, że ​​kwarcyt jest wyjątkowy, to fakt, że nie ma dwóch takich samych płyt. Jest to bardzo twardy, odporny na zarysowania kamień, który w naturalny sposób jest odporny na ciepło. Jednak w przeciwieństwie do blatów kwarcowych, kwarcyt jest bardziej porowaty i będzie wymagał regularnego nakładania szczeliwa, aby zapobiec plamieniu w taki sam sposób, jak blaty granitowe wymagają regularnej konserwacji i konserwacji.

Blat kwarcowy i blat kwarcytowy nie są podatne na trawienie. Jeśli zastanawiasz się, co to jest wytrawianie, jest to wynik reakcji między kwasem spożywczym a węglanem wapnia. Kwas w zasadzie zjada niewielką część powierzchni, tworząc matowe plamy zwane wytrawieniami. Trawienie jest bardziej powszechne w przypadku marmuru, wapienia i innych porowatych powierzchni. Zarówno kwarcyt, jak i kwarc stanowią doskonały materiał na blaty.

Rodzaj powierzchni blatu, który wybierzesz, kwarcyt lub kwarty, naprawdę zależy od wyglądu, który chcesz osiągnąć i od tego, ile konserwacji chcesz podjąć. Oba są w tym samym przedziale cenowym i świetnie wyglądają. Decyduj!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*