Franczyza na start – czy lokal gastronomiczny to pomysł dla Ciebie?

danish-prakash-eBfzpm4erYI-unsplash

W ostatnich latach popularność lokali gastronomicznych nieustannie rośnie. Wynika to w dużej mierze ze zmieniających się przyzwyczajeń konsumentów, którzy chętnie jedzą na mieście i korzystają z gotowego jedzenia. Jest to więc szansa także dla osób, które w branży szukają swojego pomysłu na biznes. Warto jednak mieć świadomość, że jest to bardzo trudna i wymagająca branża, wymagająca cierpliwości i przemyślanego działania.

W branży gastronomicznej jest z pewnością miejsce dla różnych lokali – od eleganckich restauracji do barów szybkiej obsługi. W ostatnim czasie bardzo popularne są również te punkty, które oferują jedzenie na wynos lub z dowozem. Zanim otworzymy lokal, warto zrobić bardzo dokładny biznesplan, wziąć pod uwagę zainteresowania konsumentów w danej lokalizacji, istniejące już lokale, a także wiele innych czynników. Jeśli najpierw otworzymy lokal gastronomiczny, a dopiero potem zaczniemy zajmować się wszystkimi kwestiami technicznymi czy strategicznymi, może się okazać, że nie poradzimy sobie zbyt dobrze na trudnym rynku.

A może postawić na franczyzę?

24Franczyza gastronomiczna od co najmniej kilkunastu lat ma się w naszym kraju wyjątkowo dobrze. Szczególnie popularne są różnego rodzaju restauracje i bary szybkiej obsługi, a także kawiarnie. Klienci chętnie wchodzą do tych lokali, których szyld i markę znają i które kojarzą się z serwowaniem potraw wysokiej jakości, smacznych i dobrze podanych. Najlepsza franczyza to właśnie wybieranie firm, które zawsze cieszą się popularnością. Nawet, jeśli restauracja będzie nowa na lokalnym rynku, będzie przyciągała klientów. Warto również stawiać na bardziej egzotyczne rozwiązania, które również mają swoich stałych klientów. W tej kwestii ciekawym pomysłem może być franczyza sushi. Dobre, japońskie sushi ma swoich stałych konsumentów, a właściciele sprawdzonych knajpek mogą mieć pewność, że nigdy u nich nie będzie pusto. Warto jednak dbać o wysoki poziom usług i produktów, które nie będą jakością obiegały od tego, do czego klienci są przyzwyczajeni w innych restauracjach należących do tej samej sieci.

Jak znaleźć dobrą franczyzę?

Jeśli interesuje nas sprawdzona franczyza, oferta jest naprawdę rozbudowana i pełna ciekawych propozycji. Na zasadzie franczyzy działa obecnie całe mnóstwo firm, które chętnie otwierają nowe punkty w ciekawych i obiecujących lokalizacjach. Zanim wejdziemy we franczyzę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie takiej działalności ma zarówno swoje mocne, jak i słabsze strony. Będąc franczyzobiorcą możemy pełnymi garściami czerpać z wiedzy i doświadczenia głównej firmy, korzystać z logo, nazwy, elementów identyfikacji wizualnej, a także różnych form reklamy i promocji. Z drugiej strony – franczyzobiorca ma dosyć niewielką decyzyjność, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu. Wiele kwestii musi ustalać z główną firmą, nie może sobie pozwolić na pełną dowolność. Prowadzenie biznesu franczyzowego to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby mieć własny biznes, ale nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia. We franczyzie można je zdobyć, nieco zarobić, a gdy będziemy mieć więcej umiejętności i biznesowej pewności siebie, wtedy można pomyśleć o otwarciu w stu procentach własnej firmy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*