Obsługa kasy fiskalnej to nie wszystko! Porady dla kasjerów.

kariera kalk

Praca kasjera w sklepie spożywczym lub innej firmie detalicznej to świetny sposób na rozwijanie umiejętności obsługi klienta i doświadczenia zawodowego, szczególnie jeśli jest to Twoja pierwsza praca! Prawdopodobnie dostaniesz podstawowe szkolenie i wiesz jak doskonale obsługiwać kasy fiskalne np. z http://kalkomp.net/kasy-fiskalne-kalisz/, ale jak możesz pojawić się pierwszego dnia pracy i od razu sprawić wrażenie bycia profesjonalnym kasjerem, który może poradzić sobie z długą kolejką kilka minut i sprawić, że każdy dzień będzie jaśniejszy?

Jest rzeczą oczywistą, że zawsze powinieneś przychodzić na czas na zmiany, ale jest kilka innych wskazówek, które możesz zastosować, aby być ponadprzeciętnym kasjerem.

Zapewnienie dobrej obsługi klienta

Uśmiechaj się i bądź miły dla klientów, którzy przechodzą przez twoją kasę. Jeśli miałeś zły dzień, zostaw go w domu i bądź grzeczny podczas zmiany, nawet dla najbrzydszych klientów. Uśmiechaj się i pozdrawiaj każdego nowego klienta, którego widzisz podczas skanowania jego produktów.

Nie musisz być przebojowy, ale bardziej prawdopodobne jest, że Twój klient będzie zadowolony, jeśli będziesz wolniejszy, ale w świetnym nastroju, niż jeśli szybko skanujesz jego produkty, ale będziesz zgryźliwy i niegrzeczny. Oczywiście upewnij się, że linia kasy się porusza prawidłowo i nie daj się wciągnąć w rozmowę z klientem!

Jeśli nie możesz być szczerze wesoły, przynajmniej spróbuj. Wymuś uśmiech, nawiązuj kontakt wzrokowy i traktuj klientów z uprzejmością.

Zapytaj klienta, czy ma dobry dzień.

Potem naprawdę słuchaj odpowiedzi i nawiązuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy. Kiedy wychodzą ze sklepu, poczują się odpowiednio potwierdzeni i prawdopodobnie wrócą do twojego sklepu. Spróbuj także zmienić powitanie, aby nie wypowiadać dokładnie takich samych słów każdemu klientowi. Jeśli Twoje sformułowanie wydaje się być nieszczere lub konserwowane, klienci nie będą sądzić, że naprawdę obchodzi Cię to, co robią.

Powiedz na przykład: „Jak minął weekend; czy robiłeś coś fajnego? Następnemu klientowi spróbuj powiedzieć: fajna pogoda, udało się Pani z niej skorzystać? Pokaż, że słyszałeś ich odpowiedź, kiwając głową lub uśmiechając się do nich (cokolwiek by było odpowiednie w kontekście).

Zadzwoń po kolejnego kasjera, jeśli twoja linia kas zawiera więcej niż 6–7 osób. Większość sklepów ma protokół wywoływania kogoś do pomocy, gdy kolejka staje się zbyt długa. Jeśli twoja kolejka jest długa lub jeśli widzisz, że niektóre osoby w twojej kolejce mają bardzo pełne wózki na zakupy, wezwij wsparcie i staraj się nie spieszyć. Skorzystaj z systemu działającego w danym sklepie i poproś o pomoc innego kasjera.

Na przykład możesz powiedzieć: „Wymagana pomoc kasjera. Czy ktoś może ustawić się przy kasie 12? Jeśli twój sklep ma jedną kolejkę dla wszystkich klientów, być może będziesz musiał zadzwonić po pomoc i poprosić współpracowników o otwarcie nowych kas. Jednak w tym przypadku możesz pozwolić zbudować się kolejce do max 10-12 osób przed wezwaniem pomocy, szczególnie jeśli wiele kas jest już otwartych.

[TB]

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*