Płytki elektroniczne, czyli małe płytki, dzięki którym możemy korzystać z elektroniki!

Płytki elektroniczne

W branży elektroniki, sprawa jest jasna – daliśmy się jej pochłonąć bez reszty. Jest to kwestia bezsprzeczna i nie ma się co oszukiwać, ponieważ sprzęty elektroniczne wypełniają nasze domy i mieszkania i służą nam bez reszty. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ to właśnie rozwój elektroniki sprawił, że nasze życie stało się łatwiejsze, a poszczególne, codzienne czynności nie pochłaniają nam aż tak wiele czasu. Roboty kuchenne, wyciskarki do soków, odkurzacze, czy mopy parowe sprawiają, że obowiązki każdej Pani Domu stają się dużo przyjemniejsze, a przede wszystkim łatwiejsze. Pozwalają one nam zaoszczędzić czas, a także wykonać naszą pracę z większą dokładnością i precyzją, bez użycia dużych pokładów naszej cennej energii.

To wszystko jest prawdą i zgodzicie się zapewne z nami, ale czy zastanawialiście się kiedyś, co powoduje, że te sprzęty elektroniczne, które dziś stanowią dla nas przedmioty codziennego użytku, w ogóle działają? Jeśli powiemy wam, że Wasze odkurzacze, blendery, czy suszarki do włosów nie mogłyby funkcjonować, gdyby nie znalazły się w nich małe i niepozorne płytkielektroniczne, to uwierzylibyście nam? W zasadzie jest to nieistotne, czy uwierzycie nam, czy nie, ponieważ tak właśnie jest. Działanie wszystkich sprzętów AGD, RTV i tym podobnych jest uzależnione właśnie od małej płytki elektronicznej. Chcecie dowiedzieć się więcej?

Jaką funkcję pełnią płytki elektroniczne w sprzętach AGD/RTV?

Przede wszystkim, płytki elektroniczne są podstawowym elementem każdego sprzętu elektronicznego. Wykorzystywane są one w urządzeniach AGD, RTV, komputerach, zabawkach dla dzieci, a nawet w samochodach, gdzie odpowiadają za prawidłową pracę systemu elektronicznego w aucie.

Płytki elektroniczne wykonane są z materiału izolacyjnego i pokryte folią przewodzącą, czyli miedzią i służą do montażu elementów elektronicznych. Ścieżki miedziane i pola lutownicze stanowią część przewodzącą elektrycznie, tworząc w ten sposób wspólnie z elementami układ elektroniczny. Brzmi nieco skomplikowanie prawda? Nie jest to łatwa kwestia, ale na szczęście nie leży w naszym obowiązku dogłębne poznawanie tematu. Najważniejsze jest to, abyście mieli tę świadomość, że płytki elektroniczne służą właśnie do montowania podzespołów w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych.

Jakie płytki elektroniczne występują na rynku?

Płytki elektroniczne pojawiły się na rynku w połowie poprzedniego stulecia i wykorzystywane były głównie w branży wojskowej i kosmonautyce. Wraz z rozwojem technologii i elektroniki wykorzystywane są one w różnego typu urządzeniach, a także w układach elektronicznych, które pracują głównie na małych napięciach, jednak sytuacja ta powoli się zmienia i dzięki rozwojowi, powoli stosowane są one także w tych urządzeniach o wysokim napięciu.

Główny podział stosowany w tejże branży to podział na płytki elektroniczne jedno-, dwu- lub wielowarstwowe. W tych jednowarstwowych pola lutownicze oraz inne elementy umieszczone są na jednej stronie płytki. Stosowane one są głównie w tych prostych produktach jak na przykład zabawki.  W płytkach dwuwarstwowych mowa już o połączeniach elektrycznych, które znajdują się po obydwu stronach płytki. Najbardziej skomplikowane i najczęściej spotykane są płytki elektroniczne wielowarstwowe i charakteryzują się one szeregiem warstw przewodzących, które z kolei rozdzielone są warstwami izolacyjnymi. Na zewnętrznych warstwach znajdziemy pola lutownicze, a na wewnętrznych warstwy zasilania i uziemienia.

Gdzie kupić płytki elektroniczne?

Bardzo wiele firm, które działają w Internecie, oferuje sprzedaż płytek elektronicznych. Warto jednak przed zakupem rozeznać się w tym, jaką ofertę sklepy te posiadają, ponieważ istnieją dwie opcje. Można zakupić płytki gotowe bądź te wykonane na zamówienie. Nie powinno się jednak oszczędzać na tych małych i niepozornych elementach, ponieważ od ich jakości zależna jest jakość sprzętu, do którego zostaną użyte. Temat ten jest dość skomplikowany i dla każdej osoby niezwiązanej z branżą elektroniczną wydawać się może czarną magią. Jesteśmy jednak tego zdania, że tak podstawową wiedzę, o której pisaliśmy powyżej, powinien poznać każdy, nawet ten, kto czuje się największym laikiem kwestiach z elektroniką związanych.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*