jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Pozwala na pełną ocenę budowy serca, a także określa w znakomity sposób jego pracę. Ten rodzaj badań zaliczany jest do grona badań obrazowych. Polega na działaniu fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Odbijają się one od badanych struktur i pozwalają na przetwarzanie obrazu, który wyświetlany jest na monitorze. Można go wydrukować lub zarchiwizować na płycie CV, w celu obejrzenia naturalnej pracy serca, co jest podstawą diagnostyki.
Profesjonalne badanie kardiologiczne
EKG można wielokrotnie powtarzać, zarówno w badaniach pooperacyjnych, jak i przedoperacyjnych. Pozwala również na wykrywanie zmian podczas standardowej wizyty u lekarza, w celu kontroli stanu zdrowia. Jest to niezastąpione badanie w diagnostyce chorób serca. Umożliwia rozpoznawanie przyczyn omdleń, boleści w klatce piersiowej, szmerów serca, a także chorób niedokrwiennych. Echo serca warszawa wykonuje się także przy nadciśnieniu tętniczym, schorzeniach aorty, osierdzia, a także przy zawale. W trakcie badania mierzona jest frakcja wyrzutowa, która pozwala na ocenę pracy serca. Określić można dzięki temu, ile krwi jest pompowane w trakcie pojedynczego skurczu mięśnia sercowego. U zdrowego pacjenta frakcja w lewej komorze serca powinna wynosić ok. 65%. Jeżeli występują mniejsze wartości, można mówić o nieprawidłowej budowie serca, jak i całkowitej dysfunkcji w jego funkcjonowaniu. Niewłaściwa praca zastawek oraz nadciśnienie tętnicze mogą zostać stwierdzone poprzez echo serca warszawa – dobry kardiolog.
Co jeszcze wykrywa echo serca?
W trakcie badania EKG, lekarz może stwierdzić szereg drobniejszych nieprawidłowości, które mogą wpływać na problemy z sercem. Oceniana jest grubość tylnej ścianki serca, rozmiar komór, jak i przegrody międzykomorowej. Parametry te zależą od wieku, płci, ogólnej budowy ciała, wzrostu oraz wagi. Zwykle parametry te poddawane są analizie na podstawie znormalizowanych standardów. Warto więc regularnie wykonywać EKG dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.