Dlaczego warto szkolić się z ochrony środowiska?

hands-5618240-960-720

Problematyka ochrony środowiska jest dziś akcentowana tak mocno jak jeszcze nigdy wcześniej. Coraz popularniejsze stają się więc również szkolenia w tym zakresie. Udział w nich może być doskonałą inwestycją co najmniej z trzech powodów.

Wymagania środowiskowe w normie

Są takie firmy, stanowiska czy projekty, w których po prostu wymagane jest na poziomie prawnym zaangażowanie osób, które będą odpowiedzialne za aspekty środowiskowe. Norm, ustaw czy rozporządzeń regulujących prawie każdy aspekt działalności wielu firm jest mnóstwo i tylko odpowiednie szkolenia ochrona środowiska pozwalają poruszać się w nich bez kosztownego wsparcia zespołu prawnego, czy zewnętrznych ekspertów. To także czasem otwiera drzwi do różnego rodzaju konkursów, przetargów czy projektów, w których premiowane jest samo to, że oferent jest merytorycznie przygotowany.

Wymagania w tym zakresie będą prawdopodobnie coraz ostrzejsze, bo problemów środowiskowych jest więcej i coraz częściej doczekują się one opracowań prawnych – nawet podstawowe szkolenia branżowe mogą więc być przynajmniej dobrym wstępem do dalszego poszerzania horyzontów i budowania odpowiedzialnego biznesu.

Biznes działa sprawniej w zgodzie ze środowiskiem

O ile są sytuacje, w których znajomość norm i przepisów jest koniecznością, o tyle w wielu sytuacjach przepisy środowiskowe mogą stanowić uzupełnienie ram działania biznesu. Szkolenia ochrona środowiska pozwalają lepiej zrozumieć różne aspekty i kierunki, w których rozwijane jest prawo, a tym samym pozwala to na przykład lepiej przygotowywać swoje oferty. Mogą one być bardziej dopracowane i bardziej „eko” niż rozwiązania oferowane przez konkurentów, tym samym niejako zabezpieczając firmę przed ewentualnymi niejednoznacznymi interpretacjami przepisów.

Znajomość kwestii środowiskowych – mówiąc wprost – pozwala unikać ryzykownych decyzji biznesowych i tworzyć takie procedury, które pozwolą uniknąć niepotrzebnego zamieszania wokół działalności. Nawet wtedy, kiedy formalnie nie ma obowiązku stosowania pewnych przepisów i norm, ich znajomość może być całkiem przydatna.

Klienci patrzą na środowisko

Kryteriów, według których klienci prywatni i instytucjonalni wybierają dostawców towarów i wykonawców usług jest sporo, a aspekty środowiskowe od jakiegoś czasu stają się w tym kontekście coraz ważniejsze. Szkolenia z różnych przepisów i praktyk związanych z biznesem przyjaznym środowisku mogą być więc zwyczajnie opłacalne, bo stosując zdobytą wiedzę w praktyce, będzie można wykorzystać to jako atut marketingowy.

To jasne, że przetargów nie wygrywa się w Polsce ochroną środowiska, ale wszędzie tam, gdzie sprzedaje się usługi i towary na zasadach rynkowych, bycie eko zaczyna mieć znaczenie, a klienci coraz częściej weryfikują prawdziwość takich zapewnień. Okazuje się więc, że za niewysoką cenę szkolenia można zdobyć całkiem poważną przewagę na rynku.

Polecamy:
Kilka zasad BHP, które powinien znać każdy pracodawca

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*