Dlaczego studenci wybierają pracę dorywcze?

student-szuka-pracy-dorywczej

Studia to dala wielu osób pierwszy okres prawdziwej samodzielności w życiu. Jednocześnie jednak studiowanie w dużym mieście jest związane z bardzo dużymi wydatkami. Dlatego bardzo wiele osób, które studiują, jednocześnie podejmuje się różnych zajęć w celu zarobienia dodatkowej gotówki przeznaczonej na bieżące wydatki lub na przykład na wakacyjne wyjazdy. Studenci bardzo często decydują się na podejmowanie różnego rodzaju prac dorywczych. Z czego wynika taki wybór w ich przypadku i czy jest on rzeczywiście korzystny?

Ograniczona ilość wolnego czasu

Warto pamiętać, że studenci, zwłaszcza osoby na studiach dziennych, mają ograniczoną ilość czasu. Zazwyczaj od poniedziałku do piątku mają zajęcia na uczelni, w których muszą uczestniczyć. Oczywiście do tego dochodzi konieczności przygotowywania różnych prac, a także nauki do egzaminów. Na pewno ilość pracy związana ze studiowaniem zależy w bardzo dużym stopniu od kierunku oraz od uczelni lub szkoły wyższej. Nie da się ukryć, że niektórzy studenci raczej się nie przepracowują, jednak większość osób na studiach dziennych ma jednak konkretne obowiązki związane z uczelnią.

Problem z dostosowanie grafiku

Kolejny problem związany z pogodzeniem pracy oraz studiowania to problemy z ustaleniem grafiku, ponieważ student musi mieć możliwości pracy w różnych godzinach, na przykład popołudniami. Nie każda praca daje takie możliwości dowolnego ustalania godzi.

Z tego powodu wielu studentów szuka raczej dorywczych zajęć, które można wykonywać w różnych godzinach, tylko w niektóre dni lub gdy ma się wolny czas. Na pewno jest to okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, które zawsze się przydadzą. Jednocześnie jest to jednak również okazja do zdobycia jakiegoś doświadczenia zawodowego. Praca przy rozdawaniu ulotek lub inne tego typu zajęcie nie jest oczywiście zbyt prestiżowe, jednak zawsze stanowi jakiś początek dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w pracy zawodowej.

Dobre rozwiązanie – praca dorywcza

Jak widać prace dorywcze mogą mieć wiele zalet z punktu widzenia studentów. Warto jednak pamiętać o tym, że taka forma dorabiania może mieć również swoje wady. Na pewno nie jest ona dobrym rozwiązaniem na dłuższa metę, ponieważ tego typu prace nie tylko nie pozwalają na zarobienie większych sum, ale także zazwyczaj nie dają możliwości zdobywania nowych kompetencji oraz umiejętności.

Dlatego studenci powinno zastanowić się również nad poszukaniem innych form pracy, które okażą się bardziej korzystne, także pod względem rozwoju, na przykład będą związane ze studiowanym kierunkiem. Na pewno będzie to znacznie lepsza okazja do poszerzenia swoich kompetencji i zdobycia ciekawego doświadczenia. Warto cały czas pamiętać o dużej konkurencji, która panuje na rynku pracy. Dlatego już na etapie studiów dobrze jest inwestować nie tyko w zdobywanie teoretycznej wiedzy, ale także w praktyczne doświadczenie, które jest bardzo cenione przez pracodawców.

Dorywcza praca często oznacza pracę o małych zarobkach

Niestety wielu studentów może mieć również problemy ze znalezieniem lepszej pracy. Wybór dorywczych zajęć bardzo często wynika po prostu z konieczności i braku ciekawszych możliwości zatrudnienia. O ile w dużych miastach nawet studenci mogą znaleźć od czasu do czasu różne sensowne propozycje zatrudnienia, o tyle w mniejszych miastach mogą być z tym problemy.

Warto również pamiętać, że istnieje wiele różnych możliwości rozwoju, takich jak praktyki, staże, czy wolontariat, jednak nie są one związane z uzyskiwaniem dochodów. Niestety utrzymanie się na studiach w dużym mieście wymaga często bardzo sporych wydatków, a koszty życia są wysokie. Dlatego wielu studentów potrzebuje dodatkowej gotówki i decyduje się na miej ambitne zajęcia, które pozwolą jednak na zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Student może więc stanąć przed trudnym wyborem – przykładanie się do zajęć na uczelni, zdobywanie ciekawego doświadczenia lub dorabianie dodatkowych pieniędzy. W takiej sytuacji często najlepszym rozwiązaniem okazują się dorywcze prace, które pozwalają na dużą elastyczność zatrudnienia i w związku z tym ułatwiają godzenie wielu różnych obowiązków, które trzeba wypełnić.

1 odpowiedzi "Dlaczego studenci wybierają pracę dorywcze?"

  1. Problem w tym, że czasem pracy dorywczej również brak :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*