Dlaczego piana PUR wygrywa z wełną mineralną? Czyli poradnik budowlańca

architecture-1867187_960_720

Wełna mineralna jest klasycznym materiałem do ocieplania poddaszy. Ma jednak swoje ograniczenia – to dobra technologia, ale pod wieloma względami ustępuje znacznie nowszym ociepleniom z piany poliuretanowej. Oto zestawienie kilku ważnych cech, dzięki któremu stanie się oczywiste, że możliwości wełny mineralnej nie są wcale tak duże, jak się powszechnie uważa.

Współczynnik przenikania ciepła

Zamknięto komórkowa piana PUR jest około 2 razy cieplejsza niż wełna mineralna. Jej współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,021 do 0,024, natomiast najcieplejsza wełna daje tylko 0,03, a najpopularniejsza: 0,045. W przypadku piany otwarto komórkowej współczynnik przenikania ciepła jest porównywalny z tym dla wełny, natomiast tutaj warto wziąć pod uwagę również inne zalety pianek. Na stronie http://www.cels.pl/ocieplanie-piana/ocieplanie-poddaszy/poddasza/ opisano ogólny przekrój przez ocieplony dach. Warto jednak dodać, że w wielu zastosowaniach praktycznych pianę nakłada się w dwóch warstwach, a jej minimalna grubość to 20 centymetrów. To więcej niż w przypadku wełny, ale celem jest uzyskanie jak najlepszej ochrony przed ucieczką ciepła.

Ciężar

Metr sześcienny piany stosowanej przez wykonawcę, na którego stronę odsyłaliśmy wyżej, waży tylko 8 kilogramów. To dlatego, że większość piany to w istocie powietrze zamknięte wewnątrz komórek z poliuretanu. Wełna ma zdecydowanie zbitą strukturę, więc i jej waga będzie większa. W przypadku większości technologii używa się mat, których metr sześcienny waży po 15-20 kilogramów. Jeśli zaś chodzi o płyty, to ich masa może wynieść nawet 60 kilogramów na m³. Tymczasem najcięższe piany w tej samej objętości ważą tylko 43-45 kilogramów.

Dlaczego warto zwracać na to uwagę, dlatego, że ocieplanie pianką jest możliwe na słabszej więźbie dachowej, natomiast uzywając wełny często trzeba przystosować do tego poddasze. Zatem – zanim przejdziemy do kosztów samego ocieplania, warto zapamiętać, że piana PUR znakomicie sprawdzi się w domach tańszych w budowie.

Koszty

Ocieplenie poddaszy pianką może kosztować od 50 do ponad 150 złotych za metr kwadratowy. To duża rozpiętość, natomiast w stosunku do założenia izolacji poddaszy z wełny mineralnej cena jest mniej więcej o 25-50% wyższa. Ponieważ jednak piana jest technologią znacznie nowszą, to tutaj obserwuje się wyraźny trend spadkowy. W tym samym czasie wełna staje się coraz droższa – ta technologia w zasadzie osiągnęła już kres możliwości rozwoju, więc może być tańsza, ale dość szybko staje się przestarzała. W praktyce stworzenie mineralnej izolacji o parametrach ochronnych zbliżonych do ocieplenia pianą wymaga bardzo zbliżonych nakładów.

1 odpowiedzi "Dlaczego piana PUR wygrywa z wełną mineralną? Czyli poradnik budowlańca"

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*