Dlaczego korepetycje to zawsze dobry pomysł?

Close-up of male arm, typing on laptop

Korepetycje to dla wielu uczniów nieocenione wsparcie. Nie tylko pozwalają osiągać lepsze wyniki w nauce, ale wspierają rozwój, pozwalają szukać własnych metod nauczania, uczą współpracy, dają motywację. Dzisiaj podpowiemy, dlaczego indywidualna nauka z korepetytorem to dobry pomysł.

Polskie szkolnictwo nie zawsze staje na wysokości zadania

Edukacja w Polsce nie należy do najłatwiejszych – głównie ze względu na zmiany ustawowe, braki w kadrach, przepełnione klasy i zbyt dużo materiału, który nauczyciele muszą przekazać uczniom. Do tego presja czasu i otoczenia, wyścig o jak najlepsze stopnie, mnogość przedmiotów. Nic dziwnego, że tak wielu uczniów nie radzi sobie i z czasem rezygnuje z nauki.

Prywatni nauczyciele, czyli osoby dające korepetycje, to naprawdę potrzebna pomoc zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci. Często to wyłącznie dzięki ich wsparciu dziecko otrzymuje szansę na solidne wykształcenie i wiedzę. Dlatego nie wahaj się i znajdź korepetytora już teraz. Na efekty tej współpracy nie trzeba będzie długo czekać.

Korepetycje to czas tylko dla ucznia

Nauczyciel w klasie przekazuje wiedzę dla ogółu. Nie ma zbyt wiele czasu, by pochylić się indywidualnie nad każdym uczniem, poprawić błędy, dać wskazówki i wytłumaczyć to, co niezrozumiałe. Korepetycje są przeciwieństwem takiego modelu nauczania. Korepetytor dostosuje się do tempa dziecka, będzie odpowiadał na wszystkie pytania i dobierze taką metodę przekazywania wiedzy, która będzie skuteczna. Dodatkowo, dziecko nie musi w tym czasie martwić się o oceny wpisywane do dziennika i z łatwością może się skupić.

adobestock_351185678_800x533

Korepetycje są dopasowane do potrzeb dziecka

I nie tylko dziecka, ale także twoich, jako rodzica lub opiekuna. Wspólnie z uczniem możecie zadecydować w jakim dniu mają odbywać się spotkania i w jakiej formie – online, czy stacjonarnie? Dzięki temu uczeń może pozostać w domu lub skorzystać z pomocy z dowolnego miejsca.

Korepetycje to brak zaległości w nauce

To właśnie ten nieprzerobiony materiał zaczyna się nawarstwiać i z czasem stwarza coraz poważniejsze problemy. Najlepszym wyjściem dla dziecka jest regularna nauka i przyswajanie wiedzy na bieżąco. Właśnie w tym pomogą korepetycje.

Odciążenie dla rodziców

Odrabianie z dziećmi zadań domowych, zwłaszcza w szkole ponadpodstawowej, to duże wyzwanie. Rodzice nie zawsze mają odpowiednią wiedzę, a ślęczenie nad książkami jest bardzo czasochłonne. Indywidualne lekcje z korepetytorem będą czasem na wykonanie wszystkich zadań i przyswojenie wiedzy.

Lepszy start w przyszłość

Korepetycje to świetna, często niezbędna forma przygotowania ucznia do ważnych egzaminów. Od ich wyników będzie zależało późniejsze dostanie się do wymarzonej szkoły, czy na upragnione studia. Warto zainwestować w przyszłość – to zaprocentuje, a solidne wykształcenie wciąż jest wartością.

Większa pewność siebie

Nie każdy uczeń potrafi samodzielnie stawiać czoła przeciwnościom w szkole. Potrzebuje nie tylko wyjaśnienia zagadnień, ale też kogoś, kto będzie w niego wierzył. Z kolei zdobyta rzetelna wiedza staje się podstawą do tego, by śmielej mierzyć się z wyzwaniami – odpowiedzią przy tablicy, klasówką, prezentacją przed całą klasą, czy egzaminem. Z takim zapleczem po prostu łatwiej piąć się po szczeblach edukacji.

Korepetycje to motywacja, by uczyć się samemu

Współpraca z korepetytorem pokazuje różne ciekawe mechanizmy uczenia się i opanowywania materiału. Uczeń ma szansę dostrzec, jak znajdować rozwiązania, niezbędne materiały, jak łączyć ze sobą fakty. To daje motywację, by zgłębiać wiedzę i kontynuować naukę.

To nie wszystko. Wiedza zdobyta w trakcie korepetycji daje lepsze wyniki w szkole, ale też zwiększa pewność siebie i podwyższa samoocenę. Redukuje także poczucie osamotnienia – a o to nietrudno, gdy uczeń ma do odrobienia masę zadań domowych i jednocześnie musi się przygotować do klasówki lub sprawdzianu.

Szansa na rozbudzenie pasji

Korepetycje są nie tylko dla dzieci, które mają problemy w nauce. Czasem wystarczy spotkać na swojej drodze nauczyciela, który pomoże odkryć nowe zainteresowanie i pasję do jakiegoś przedmiotu. Może dzięki indywidualnym lekcjom uczeń wybierze się później na kierunkowe studia?

adobestock_213507284_800x533

Korepetycje pozwalają wyjść poza program nauczania

Zdarza się, że ktoś myśli o wymagających studiach lub chce rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Szkoła rzadko jest w stanie wesprzeć taką osobę ze względu na dużą liczbę uczniów i ograniczenia programowe. Korepetycje stają się więc szansą na szlifowanie talentów, nabywanie nowych umiejętności i  zaspokojenie głodu wiedzy.

Wiesz już, że korepetycje to dobre rozwiązanie dla dziecka. Będą nieocenioną pomocą, wsparciem, ale też okazją do poznania siebie, znalezienia pasji i inspiracji. Odpowiedni nauczyciel może naprawdę wiele zmienić!

Szukając odpowiedniego korepetytora w serwisie Superprof, zwracaj uwagę na rekomendacje innych użytkowników. Będą świetną podpowiedzią, kto sprawdzi się najlepiej. Przeczytaj wspólnie z dzieckiem opis danej osoby i pamiętaj, że pierwsza lekcja to szansa na sprawdzenie, czy uczeń i korepetytor na pewno do siebie pasują.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*