Dlaczego biura warto wynajmować, a nie kupować?

business-3152586_960_720

Wynajem – bez względu na to, co twierdzą deweloperzy – jest atrakcyjną formą korzystania z biura. Ma oczywiście pewne wady, ale jednak zalety są w tym przypadku często zdecydowanie ważniejsze. Większość przedsiębiorców – szczególnie tych mniejszych – nigdy nie będzie musiała kupować ani budować własnych biur.

Cena na pierwszym miejscu

Choć oczywiście budowę lub zakup biura traktuje się jako inwestycję, to dla wielu firm jest to inwestycja zupełnie chybiona. Dlaczego? Dlatego, że taka transakcja generuje spore koszty poboczne, a później również spore koszty związane z utrzymaniem. W przypadku biura wynajętego koszty generowane przy okazji podpisania umowy są niewielkie, a sporą część kosztów związanych np. z technicznym utrzymaniem lokalu lub budynku, będzie ponosił jego właściciel.

W tym kontekście warto też wspomnieć o nieco innym problemie. Otóż z zakupem niewielkiego biura w drugorzędnej lokalizacji poradzi sobie finansowo większość przedsiębiorców. Tylko że taka lokalizacja jest zwykle trudno dostępna dla klientów i nie poprawia prestiżu firmy. Z kolei najlepsze lokalizacje to już koszty, które przekraczają budżet nawet całkiem nieźle prosperujących firm. Tutaj więc wynajem nie jest po prostu lepszy – czasem jest naprawdę jedynym rozwiązaniem.

Mobilność ma znaczenie

Oczywiście, że stabilność w biznesie jest ważna. Nie żyjemy jednak w czasach, w których byłaby ona wymogiem absolutnym. Ponad nią stoi między innymi elastyczność, a to może oznaczać, że lokalizację biura też trzeba co jakiś czas zmienić. To dotyczy szczególnie przedsiębiorstw mikro i małych, których losy są maksymalnie ściśle związane z osobistymi decyzjami właściciela. Ten może zechcieć przeprowadzić się na przykład z Wrocławia do Poznania (tu warto polecić ciekawą listę biur do wynajęcia na stronie https://www.officelist.pl/pl/poznan/), a gdyby posiadał biuro na własność, byłoby ono raczej przeszkodą, a nie szansą.

Ten sam problem, choć w innej skali, dotyka też większych przedsiębiorców oraz firmy, które dynamicznie się rozwijają. Zakup lub budowa własnego biura to decyzja dobra dla korporacji, które szukają stabilności właśnie w kwestii lokalizacji albo dla firm, które osiągnęły już szczyt swojego rozwoju i mogą związać się w ten sposób z jakimś miejscem. Tylko czy szczytu rozwoju można kiedykolwiek być pewnym?

Po prostu wygoda

Własne biuro daje pewien komfort – to fakt. Jednak to w przypadku najmu stres jest mniejszy. Tutaj nie tylko nie trzeba martwić się kwestiami technicznymi ani warunkami zewnętrznymi, które uwzględnia się przy zakupie biura. Można sobie nawet pozwolić na pewien błąd. Jeśli pierwsza lokalizacja okaże się nietrafiona, to niskim kosztem można po prostu przenieść firmę ulicę dalej, do innej dzielnicy, albo zupełnie na drugi koniec miasta. Mając własne biuro, takie przeprowadzki, choć możliwe, są strasznie powolne i generują mnóstwo innych problemów. Choćby dlatego warto pomyśleć o wynajmie biura z trochę szerszej perspektywy, niż tylko same koszty, których ocena przecież nie będzie jednoznaczna.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*