Decoupage – czym jest i jak możesz na tym zarobić

1433811900-gettyjan15-woman-decoupaging-chest1000sq

Wg. Wikipedii – jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika,) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Wzór z papieru nakleja się na wybraną powierzchnię, pokrywa wieloma warstwami papieru tak, aby całkowicie wtopił się w tę powierzchnię i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.

Dobrze by było, aby wyglądał, jak namalowany pomimo tego, że przecież jest naklejony. I to wielowarstwowo.

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać. Ogólnie decoupage to rękodzieło, przedmioty artystyczne, które robimy sami. Mogą to być obrazki, szkatułki, biżuteria, malowane tkaniny itp. Jest wiele tego typu pomysłów. Cokolwiek zrobimy, jeśli jest piękne i zachwyca naszą rodzinę i znajomych, możemy także zachwycić innych ludzi, którzy docenią naszą pracę nie tylko pochwałami, ale także pieniędzmi.

Jak można na tym zarobić?

Kiedyś szło się na targ i handlowało rozmaitym towarem. Dziś są inne ku temu narzędzia. Np. Internet. Można założyć sklep internetowy i odpowiednio się zareklamować. Można również skorzystać z portali ogłoszeniowych, lub społecznościowych. W tych ostatnich prym będzie wiódł tzw. marketing szeptany. To bardzo pomysłowe przedsięwzięcie. Nasze ewentualne zarobki będą oscylowały wokół naszego zaangażowania. Najlepiej powinniśmy sobie zadać podstawowe pytanie: Czy my w ogóle potrafimy coś sprzedać? To wcale nie jest takie proste.

Możemy mieć naprawdę piękne przedmioty i żadnego nimi zainteresowania. Przyczyny mogą być różne. Podstawową przyczyną może być cena. Trzeba pamiętać, że każda rzecz jest warta tyle, ile ktoś chce za nią zapłacić. Każdy artysta chciałby zarabiać, ale przeważnie nie ma do tego głowy.

Dlaczego?

Ponieważ właśnie jest artystą. A to z handlem się wyklucza. Wielu wybitnych artystów umarło w nędzy pomimo tego, że ich dzieła są dziś warte miliony dolarów. Artyzm wymaga poświęcenia się mu całkowicie. Nie ma tu kompromisów typu: „Dziś będę malował obrazy, a jutro je sprzedam”. Niestety, tak dobrze nie ma. Albo się maluje, tworzy, albo się handluje. To dlatego wielu artystów ma swoich menagerów. Zwyczajnie nie byliby w stanie połączyć tych dwóch sztuk razem. Wielka sztuka jest bardzo wymagająca, a nawet niektórych – wyniszczająca. Podobno w czasie tworzenia arcydzieła, rodzą się w człowieku demony, nad którymi trudno zapanować. Aby stworzyć to arcydzieło, należy poddać się tej presji i zapomnieć o zewnętrznym świecie. Czy to malarz, muzyk, pisarz, czy inny twórca, każdy ma swój własny, pokręcony świat w którym trwa, ponieważ go rozumie i to jest jego dom.

Każde wyjście z takiego „ domu”, odciąga go od swego geniuszu i może sprowadzić niebezpieczny marazm. A to w sztuce, może doprowadzić do twórczej niemocy. Więc jeśli jesteśmy takim artystą, musimy mieć kogoś, kto pomoże nam sprzedać nasze dzieła. Czy na nich zarobimy będzie zależało od tego, kto się nimi zainteresuje i na jaki rynek trafimy.

W obecnych czasach często wystarczy mieć znane nazwisko, aby już zarabiać na decoupage. Jeśli jednak tego nie mamy, nie powinniśmy się zniechęcać. Wystarczy robić to, co się kocha i co dostarcza nam pełnej satysfakcji. Potem tylko próbować sprzedać nasze dzieła, choćby za symboliczną kwotę. Z czasem okaże się, czy jesteśmy w stanie z tego wyżyć, czy też nie. Dzisiejszy świat z jego globalizacją, niesie ze sobą nie tylko zagrożenia dotyczące chorób, czy terroryzmu.

Globalizacja, to także możliwość kontaktu z klientami z całego świata. Poprzez Internet możemy przedstawiać zdjęcia naszych przedmiotów, oczywiście odpowiednio wyeksponowane, aby się spodobały. Jeśli tak się stanie, być może znajdziemy klientów na innych kontynentach. A to – jeszcze parędziesiąt lat temu – było niemożliwe. Warto poświęcić się swojej pasji tym bardziej, że co dzień poświęcamy czas na rzeczy nieistotne, które nie dają nam satysfakcji, po prostu nasz nie cieszą.

Więcej na temat pracy w branży decoupage na stronie kobieco.pl

1 odpowiedzi "Decoupage – czym jest i jak możesz na tym zarobić"

  1. A jak znaleźć takiego managera?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*