Czym zastąpić List Motywacyjny?

agenda-composition-fountain-pen-110473

List Motywacyjny to dokument, który w znacznym stopniu może zaważyć na tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną. Jeśli jednak nie potrafimy go sporządzić bądź nie wiemy co powinno się w nim znaleźć, możemy zastąpić go inną formą autoprezentacji.

Wideo prezentacja

W dobie cyfryzacji doskonałym pomysłem na zastąpienie Listu Motywacyjnego jest wideo prezentacja. W kreatywny sposób możemy za pomocą filmiku opowiedzieć o sobie, eksponując swoje osiągnięcia i umiejętności. Możemy postawić na formalną i profesjonalną formę bądź szaleństwo narracyjne z nutą dowcipu. Im więcej form, gatunków i emocji – tym lepiej. Wideo będzie szczególnie pożądane w zawodach nastawionych na kreatywność, np. w branży marketingowej.

Portfolio

Jeśli obracamy się w branżach kreatywnych, w których liczy się przede wszystkim to, co stworzyliśmy, warto zadbać o stworzenie portfolio. Powinno ono zawierać wszystkie nasze prace, które udało nam się zrobić w ramach studiów, pasji bądź na poprzednim stanowisku, które obejmowaliśmy. Musimy wybierać je w sposób staranny, aby reprezentowały nasze najlepsze cechy i były poświadczeniem talentu. W zawodzie architekta będą to wizualizacje projektów oraz koncepcji, z kolei dobry literat będzie w stanie zaprezentować ogrom stronic zapisanych wspaniałymi tekstami. W niektórych ofertach pracy, np. na Pracuj.pl, portfolio wymienia się jako dokument obowiązkowy do zaprezentowania.

Link do bloga lub strony internetowej

Jeśli prowadzimy bloga lub stronę internetową musimy pamiętać, że to też praca, lecz przede wszystkim odbicie naszych pasji i umiejętności. Zamiast Listu Motywacyjnego możemy wówczas przesłać rekruterowi link do naszej witryny. W ten sposób zaprezentujemy swój dorobek oraz kompetencje związane np. z umiejętnością prowadzenia dyskusji. Za jednym zamachem opowiemy o naszych pasjach i tym, co możemy robić. Takie zamienniki Listu Motywacyjnego mile widziane będą w branżach ściśle związanych z Internetem.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*