Czym jest jelito drażliwe

Przechwytywanie

Co to jest zespół jelita drażliwego? Zespół jelita drażliwego (inaczej znany po prostu jako jelito drażliwe) to przewlekła choroba, w której jelita nie pracują normalnie. Inne nazwy to spastyczna choroba okrężnicy lub czynnościowa choroba jelit. Konsekwencją nieprawidłowego funkcjonowania jelit są bóle brzucha związane z zaparciem, biegunką lub zaparciem naprzemiennie z biegunką. Cechą charakterystyczną jest obecność bólu brzucha, który jest związany z zaparciami, biegunką lub obydwoma.

Objawy

Ból i zmiany w wypróżnianiu mogą być łagodne i nie zakłócać normalnych czynności lub mogą być poważne i ograniczać czynności. Częsta biegunka może prowadzić do konieczności ciągłego przebywania w pobliżu łazienki.

Przyczyny

Dokładna przyczyna nie jest znana. Uważa się, że jest to spowodowane nieprawidłową aktywnością mięśni jelit i/lub nerwów kontrolujących mięśnie. Może to prowadzić do nieprawidłowych wzorców skurczu mięśni jelit, które powodują ból, zaparcia lub biegunkę. Może również wzrosnąć wydzielanie płynu do jelita. Nieprawidłowości mięśni jelit nie są widoczne nawet pod mikroskopem. Jeśli badany jest wzór ruchliwości jelit, może być nieprawidłowy.
Jelito drażliwe występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, prawie dwukrotnie częściej.

Kto jest zagrożony zespołem jelita drażliwego?

Chociaż objawy mogą rozpocząć się w każdym wieku, najczęściej pojawiają się u osób w wieku 20 lat. Wydaje się, że wśród krewnych osób z jelitem drażliwym występuje zwiększona częstość występowania. Lęk lub stres nie powodują zespołu jelita drażliwego, ale pogarszają objawy.

Diagnoza

Nie ma testów do diagnozowania jelita drażliwego. Czasami bada się aktywność mięśni jelit i stwierdza się, że jest nieprawidłowa. Zwykle to typowe objawy – ból brzucha związany z zaparciami, biegunką lub obydwoma – sugerują diagnozę. Ponieważ wiele innych zaburzeń jamy brzusznej również powoduje te problemy, często konieczne jest wykonanie testów, aby upewnić się, że inne choroby żołądkowo-jelitowe/brzuszne nie są obecne. Gdy objawy jelita drażliwego są łagodne, nie przeszkadzają w codziennych czynnościach.

Jak jelito wpływa na codzienne życie?

Gdy objawy jelita drażliwego są łagodne, nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Kiedy są ciężkie, mogą ograniczać aktywność z powodu bólu lub konieczności pójścia do łazienki. Pacjenci z jelitem drażliwym i biegunką muszą być stale świadomi lokalizacji najbliższej łazienki. Pacjenci mogą nawet unikać wychodzenia towarzyskiego, aby uniknąć wstydu związanego z częstym chodzeniem do łazienki. Stres pogarsza objawy, tak jak pogarsza objawy większości innych zaburzeń. Pomocna natomiast może być dieta fodmap na jelito drażliwe. Niemniej jednak zmniejszenie stresu w połączeniu z taką dietą jest jednym rozsądnym podejściem do poprawy objawów. Czasami wystarczy zmniejszyć poziom stresu, aby pacjenci poczuli się komfortowo, ale zwykle wymagane jest więcej – w tym dieta, zwłaszcza gdy objawy są ciężkie. Dokuczliwe objawy mogą powodować stres, który z kolei sprawia, że ​​objawy są bardziej dokuczliwe – błędne koło.

Praktycznie rzecz biorąc, ważne jest, aby zidentyfikować wszelkie czynniki, które nasilają objawy jelito drażliwe, niezależnie od tego, czy będą to określone czynności, określone pokarmy, czy niektóre leki.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*