Czy na wszystkim można zarobić biznes?

jak-wybrac-firme-sprzatajaca

Założenie firmy do dla wielu osób spełnienie marzenia, aby być samemu sobie szefem, a często także jedyna dostępna szansa na satysfakcjonujące zarobki. Jak wybrać profil działalności, by tego nie żałować?

Monetyzowanie swojej pasji

Young woman or mother working from homePokolenie, które niedługo zacznie wchodzić w wiek emerytalny, w większości rozdzielało bardzo wyraźnie działalność zarobkową od czasu wolnego. Dzisiaj spędzamy w pracy coraz więcej czasu, taki jest koszt rosnącego komfortu życia. Nic więc dziwnego, że marzymy o tym, aby robić to, co kochamy. Wielu zaczynało od robienia czegoś hobbystycznie, by później przekuć to w intratny biznes, np. fotografowie, projektanci mody, blogerzy czy twórcy rękodzieła. Zresztą nie tylko w typowo kreatywnych zawodach można otworzyć własny biznes.

Równie łatwo pasję w zarobek da się zamienić naprawiając samochody czy motocykle – można na przykład wyspecjalizować się w renowacji starych pojazdów, chociaż i na bardziej typowe usługi zapotrzebowanie jest ogromne, odnawiając i tworząc meble, robiąc makijaże. Prowadzona z pasją kawiarnia czy cukiernia z pewnością będzie się wyróżniać, a w kulinarnej branży prowadzenie najpierw bloga daje niezły kapitał popularności na start. Możemy także zająć się doradztwem w najróżniejszych dziedzinach lub prowadzeniem warsztatów. Wszystko zależy od naszych zainteresowań i predyspozycji, nikt przecież nie powiedział, że np. księgowy nie może naprawdę lubić tego, co robi.

Drobne firmy usługowe

Czasem jednak bywa tak, iż nie mamy tego szczęścia, że nasza pasja daje się łatwo zmonetyzować lub boimy się, że wtedy moglibyśmy ją znienawidzić. Nie każdy będzie czuł się komfortowo wyceniając swoje hobby. Są ludzie, dla których praca ma być przede wszystkim stabilnym przychodem, a realizować się wolą jednak w czasie wolnym. Niekiedy też rynek nie jest dość duży, aby zarabianie na naszej pasji było łatwe. Warto wtedy rozejrzeć się i poszukać niszy, którą możemy opanować. Dobry biznes można zrobić na rzeczach pozornie błahych.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę chociażby „sprzątanie łódź”, czy „usługi porządkowe Warszawa” by przekonać się jak popularne są małe firmy usługowe, ile mają do zaoferowania i jakie dochody generują. Przepis na sukces jest tutaj prosty – przedsiębiorcy oferują wykonanie czegoś, co jest niezbędne, a czego ludzie robić sami nie mają czasu i ochoty. Może to być sprzątanie domu, biura, ogrodu, może drobne naprawy w roli „złotej rączki”, może jakaś prosta usługa, która dotąd nie była dostępna z dojazdem. Inwestycja w profesjonalny sprzęt i dobra reklama sprawią, że taki pomysł od razu okaże się sukcesem, a wydatki wcale nie muszą być duże.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*