Co zrobić, gdy zapomnimy jaki jest nasz login i hasło do konta w banku?

bezpiecznebankowanie

Jakie czynności podjąć w przypadku zapomnianego loginu i hasła do rachunku bankowego.

Pamiętamy o tysiącach spraw. Na co dzień jesteśmy bombardowani setkami informacji, z podaniem dat i godziny.

Nieustająco słyszymy i podajemy ciągi cyfr: numery telefonów, numery rejestracyjne, numer PIN, numery PUK, hasła do zamków, kody do drzwi.

Nadchodzi chwila, gdy siadamy spokojnie opłacić rachunki i łapiemy się na tym, że w głowie mamy czarną dziurę. NIC, koniec.

Po prostu zapomnieliśmy i login i hasło. A przecież dziś, w erze dostępu do kont internetowych login i hasło to w jakimś sensie nasz dowód osobisty ze zdjęciem.

Login do konta internetowego nadawany jest zazwyczaj przez bank, jest indywidualnym unikatowym identyfikatorem, który otrzymujemy wraz z umową o konto.

Niektóre banki dają możliwość zmiany loginu na bardziej przyjazny użytkownikowi, warto jednak pamiętać, aby nie powielać loginów przy poszczególnych kontach(nie tylko bankowych, ale na przykład w mediach społecznościowych) może to zagrażać naszym pieniądzom.

Hasło to osobisty kod dostępu, który zna wyłącznie użytkownik konta. Hasło zawsze jest spersonalizowane i nadajemy je sami. Hasło podczas logowania wychodzi z twojego komputera i bank je weryfikuje, ale jako ciąg znaków. Bank nie wie, jak brzmi twoje hasło.

Z tego powodu inne są procedury przy odzyskiwaniu loginu, a inne gdy odzyskujemy hasło. Loginy do bankowości bywają bardziej skomplikowane i trudniejsze do zapamiętania niż hasła.

Jeśli nie możemy przypomnieć sobie swojego identyfikatora w pierwszej kolejności odnajdźmy dokumenty, które otrzymaliśmy zakładając konto. Powinniśmy bez trudności znaleźć login, który otrzymaliśmy z banku.

Jeśli jednak nie mamy dokumentów – zapodziały się, nie możemy ich zlokalizować wystarczy po prostu skontaktować się z bankiem. Nasz login na pewno odzyskamy w placówce, ale powinno się nam to także udać korzystając z infolinii.

Oczywiście będziemy musieli potwierdzić naszą tożsamość, odpowiadając na szereg pytań, w tym przysłowiowe nazwisko panieńskie matki, ale pamiętajmy, że weryfikacja ta jest konieczna dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy.

Zdarza się także, że wpisujemy hasło, a bank odrzuca je jako nieznane. Pamiętajmy, ze znamy je tylko my, dlatego nikt nie przypomni nam, jak hasło brzmiało. Nie oznacza to, ze nigdy nie zalogujemy się do naszego banku, po prostu musimy ustalić nowe hasło.

We wszystkich bankach można zmienić hasło w placówce, w większości przez infolinie, a w części przez Internet. Ponownie musimy przygotować się na serie pytań identyfikacyjnych, a w oddziałach banku po prostu posłużyć się dowodem osobistym.

Zdarzają się sytuacje, gdy kilkakrotne wpisanie błędnego hasła skutkuje zablokowaniem konta. W większości przypadków procedura jest podobna i wymaga zmiany hasła.

Niezależnie od okoliczności trzeba pamiętać, ze identyfikator – logi i hasło to dane wrażliwe, a ich ujawnienie osobom trzecim może narażać nas na oszustwa i wyłudzenie pieniędzy.

Artykuł opracowany we współpracy z portalem https://darmowekontobankowe.org/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*