Charakterystyka zawodu technika farmaceutycznego

apotheker schauen auf computer

Zawód technika farmaceutycznego jest dziś atrakcyjną opcją dla absolwentów szkół średnich i zarazem kusząca alternatywą dla studiów na kierunku farmacja. W przeciwieństwie do pięcioletnich studiów tu nauka trwa tylko dwa lata, a przed technikami również otwierają sie ciekawe perspektywy zawodowe. Czy warto zostać technikiem farmacji i jak wygląda ten zawód w praktyce?

Wybierz dobrą szkołę policealną

Specjalistów w zawodzie technik farmacji kształcą szkoły policealne publiczne bądź niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych. Obecnie w kilkuset tego typu szkołach w całym kraju uczą się przyszli farmaceuci – jest w czym wybierać, polecamy jednak zwrócić uwagę na doświadczenie szkoły i kadrę wykładowców. Warto wiedzieć, że przyszłych techników uczą często wykładowcy z uczelni medycznych, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na poziom nauki. Część z wspomnianych szkół to szkoły ukierunkowane na jak np. studium medyczne Dental Service w Łodzi. Wybierając taką placówkę, możemy mieć pewność, że mamy tu do czynienia z przemyślanym programem nauczania na określonych kierunkach, a nie przypadkowym zbiorem modnych akurat specjalności.

Zdaj egzamin

Po ukończeniu szkoły policealnej kandydat na wykwalifikowanego technika farmaceutycznego powinien przystąpić do egzaminu zawodowego. Egzamin ten weryfikuje poziom przygotowania do wykonywania zawodu farmaceuty. Składa się z części pisemnej (w formie testu) oraz ustnej. Aby zdać, trzeba uzyskać określony procent dobrych odpowiedzi. Ale zdany dobrze egzamin nie wystarcza jeszcze do uzyskania kwalifikacji do pracy w tym zawodzie. Otóż technik farmacji musi jeszcze odbyć dwuletni staż w pełnym wymiarze czasu, aby móc pracować w swoim zawodzie.

Znajdź wymarzoną pracę

Technicy farmacji mogą pracować w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych i zakładowych, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych, a także laboratoriach naukowo-badawczych i inspekcjach farmaceutycznych. Z racji tej, że aptek nie brakuje zarówno w dużych miastach, jak i w tych mniejszych, farmaceutom z pewnością nie grozi bezrobocie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*