Bezpieczna podróż służbowa – czy karta EKUZ wystarczy?

8a29b403-7bda-48a0-a90b-2ab42538b432

Podczas recesji gospodarczej w ostatnim dziesięcioleciu, podróże służbowe znacznie spadły ilościowo, ale według kilku ostatnich doniesień, wydatki na podróże służbowe wreszcie zaczynają rosnąć, a firmy będą w tym roku znacznie częściej wysyłać swoich pracowników – na konwencje, spotkania i wizyty u klientów poza granicami państwa.

Kiedy podróżujący w interesach zbierają się do wyjazdu – szczególnie jeśli podróżują za granicę lub w niestabilne politycznie regiony świata – potrzebują szczególnej ochrony. Karta EKUZ często nie wystarczy, dlatego w niektórych przypadkach korporacje zaczęły zabezpieczać swoich pracowników specjalnymi planami ubezpieczeniowymi. W innych przypadkach sami podróżujący w interesach korzystają z planów podróży, często opłacając je kartą kredytową. Mimo to, jeśli jesteś biznesmenem podróżującym w interesach, będziesz z pewnością chciał wiedzieć z wyprzedzeniem, jaki rodzaj ochrony masz zapewniony, ile możesz zapłacić za zagraniczne leczenie i nie tylko. Poniżej znajduje się kilka porad od ekspertów dla osób podróżujących służbowo, którzy mogą potrzebować wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

1. Przejrzyj swój program bezpieczeństwa korporacyjnego

Niektóre korporacje – szczególnie te z pracownikami, którzy często podróżują do innych krajów – mają wdrożone programy bezpieczeństwa, ale wiele z nich nie. Teraz gdy podróże służbowe znów stają się popularne, nadszedł czas na wdrożenie korporacyjnego programu bezpieczeństwa w celu ochrony nie tylko majątku firmy, ale także jej pracowników na wypadek, gdyby:

  • zachorowali za granicą,
  • zostali porwani lub napadnięci,
  • stracili paszport,
  • napotkali inne awarie podczas podróży.

Jeśli masz w swojej firmie dział zajmujący się tematami podróży służbowych, grupa ta może być odpowiedzialna za koordynację tych działań, ale czy możesz skontaktować się z nimi w weekend lub w nocy z odległej strefy czasowej?

Wiele planów ubezpieczeń podróży służbowych wzbogaciło usługi pomocy w zakresie podróży, które pomogą podróżującym zarezerwować alternatywne loty, śledzić utracone bagaże, znaleźć lokalną opiekę medyczną, a nawet zlokalizować tłumaczy, wykwalifikowanych kierowców, sprzęt biznesowy i inne.

2. Dokładnie sprawdź swoje obecne korzyści zdrowotne

Wiele firm, które znają się na podróżach swoich pracowników, często rozszerza swoje świadczenia na ubezpieczenie zdrowotne poza krajem, ale trzeba trochę badań, aby dowiedzieć się, ile masz tego do dyspozycji, jeśli tego potrzebujesz. Wysłanie zapytania do działu świadczeń lub do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych może pomóc w znalezieniu sekcji w przewodniku ubezpieczeniowym, który opisuje zakres świadczeń.

3. Dowiedz się, jak wrócisz do domu, jeśli odniesiesz obrażenia

Rozważmy ten scenariusz: jesteś w podróży służbowej w Indiach i podczas jazdy na spotkanie biznesowe taksówka rozbija się o inny pojazd. Jesteś nieprzytomny, poważnie ranny, a lokalne szpitale w okolicy nie mogą odpowiednio leczyć twoich ran. Czy masz sposób transportu do szpitala w Polsce?

Jeśli jesteś ranny i potrzebujesz ewakuacji medycznej, ważne jest, aby wiedzieć z wyprzedzeniem, czy możesz do tego wykorzystać kartę korporacyjną ubezpieczeniową, czy też nie. Jeśli nie, to plan ubezpieczenia podróży służbowych z pokryciem ewakuacji medycznej w nagłych wypadkach jest twoim najlepszym sposobem na dotarcie do domu, jeśli potrzebujesz pomocy medycznej.

1 odpowiedzi "Bezpieczna podróż służbowa – czy karta EKUZ wystarczy?"

  1. Jak znaleźć dobre ubezpieczenie samochodu? Poszukuję dobrego pakietu ubezpieczeń, nie tylko OC, ale też AC i pakiet assistance. Niedługo kończy mi się termin ubezpieczenia i chciałbym zmienić ubezpieczyciela. Mój dotychczasowy nie sprawdził się za bardzo. Miałem stłuczkę i załatwianie wszystkich formalności trwało strasznie dług, a wypłacona kwota była mocno zaniżona. Teraz chciałbym znaleźć coś bardziej sprawdzonego, choć z drugiej strony, jak czytam różne historie w internecie, to wydaje mi się, że trudno o ubezpieczyciela idealnego.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*