Badania gleby – powody, efekty, porady

flask-1481600_960_720

Jeśli myślisz o badaniu gleby, ważne jest, aby najpierw opracować plan. Na początek jest wiele różnych strategii prowadzenia badań gleby – losowa, porównawcza, strefowa – najlepiej porozmawiaj na ten temat z agronomem i określ, która strategia będzie najbardziej odpowiednia dla ciebie i potrzeby twojego gospodarstwa. Możliwe iż warto pójść ponadto i dowiedzieć się co to jest fotokataliza – do czego również warto zachęcić, zanim bardziej zagłębimy się w temat badań gleby.

Badania gleby – dlaczego w ogóle warto je robić?

Pierwszą i najważniejszą zaletą wynikającą z przeprowadzania badań gleby jest zdolność do zrozumienia, co znajduje się w niej właściwie. Nie możesz po prostu wyciągać składników odżywczych bez zwracania uwagi na to, w jakiej są one ilości – przez takie podejście chcąc nie chcąc w końcu napotkasz problemy. Co więcej, bez faktycznego pomiaru realizowanego od czasu do czasu szacowanie plonów tak naprawdę bez odpowiedniej wiedzy mogłoby prowadzić do pewnych katastrof – tak jak szacujemy nasze wydatki każdego miesiąca, tak samo poszczególne warunki gleby mogą wpływać na rozwój lub straty, przekrzywiając te szacunki. Badanie gleby, realizowane przynajmniej od czasu do czasu, wykluczy to zgadywanie.

Kiedy już opanujesz poziom składników odżywczych, ważne jest stosowanie nawozu w oparciu o docelowe plony. Zaczyna się to oczywiście od makroelementów, ale nie zapomnij spojrzeć na swoje mikroelementy i monitorować ich poziom. W zależności od wielu różnych czynników – jeden lub więcej mikroelementów może się wyczerpać, jak mangan lub miedź. Poprzez badania gleby wiesz na czym stoisz i jakie działania podjąć, by uniknąć jak największych strat.

Materia organiczna jest kolejnym bardzo ważnym elementem, który należy sprawdzić w trakcie realizowanych badań gleby, ponieważ:

  • jest to ważne źródło składników odżywczych
  • może pomóc w utrzymaniu wody w glebie
  • może pomóc w zdolności gleby do przechowywania składników odżywczych

Ponadto uwalnia składniki odżywcze z powrotem do dostępnej gleby co roku poprzez mineralizację. Możesz mieć dodatkowe ilości organicznej materii azotu uwalnianej każdego roku do uprawy jeśli wykonasz badania bądź zlecisz ich wykonanie i pozyskaną wiedzę będziesz potrafił odpowiednio zastosować. Pamiętaj jednak, że to ogólna zasada, rzeczywista mineralizacja będzie się różnić w zależności od warunków.

Wartość pH gleby jest sposobem na określenie, czy gleba jest bardziej lub mniej kwaśna. Jest to ważne z wielu powodów, a jednym z nich jest zdobycie informacji na temat tego, czy twoje składniki odżywcze mogą stać się mniej dostępne dla rośliny. Na przykład w glebie o wyższym pH, powiedzmy takiej, która wynosi 7,9, fosfor stanie się znacznie mniej dostępny na przykład dla korzeni roślin uprawnych niż dla gleby o pH 6,8.

Pojemność wymiany kationów to fantazyjny sposób określania, czy masz ciężką lub gliniastą glebę w porównaniu z jasną lub piaszczystą glebą. Jest to ważne z wielu powodów, ale jednym z kluczowych powodów jest pomoc w określeniu bezpiecznych ilości nawozu umieszczonego w nasionach. Cięższa gleba może mieć więcej nawozu bezpiecznie umieszczonego w nasionach niż lżejsza.

Ostatecznie przeprowadzone i odpowiednio przeanalizowane badania gleby mogą być jedną z najlepszych inwestycji dokonywanych przez cały rok. Czy masz słabe plony? Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na to dlaczego tak jest – nie musisz szukać dalej aniżeli badania gleby przeprowadzone w profesjonalny sposób przez osoby w pełni do tego przygotowane i wykształcone.

soil-766281_960_720

Badanie gleby – podstawowe założenia

Podstawowym celem badań gleby jest informowanie o wydajnym i skutecznym zarządzaniu zasobami. Badanie gleby jest najdokładniejszym sposobem określenia potrzeb:

  • wapiennych
  • odżywczych

Badania gleby są również przydatne do identyfikacji zanieczyszczonych miejsc (np. podwyższonych poziomów ołowiu).

Aby wykorzystać wartości w przewidywaniu potrzeb składników pokarmowych, wyniki zrealizowanych badań należy skalibrować. Robi się to w ten sposób, iż przeprowadza się badania w odpowiedzi na składniki odżywcze, w warunkach lokalnych z glebami reprezentatywnymi, od niedostatecznej do odpowiedniej dla każdego składnika odżywczego. Te interpretacje, a także zalecenia dotyczące wapna i nawozów, powinny opierać się na badaniach terenowych i szklarniowych przeprowadzonych. Trzeba też pamiętać, że zalecenia przedstawione w wynikach badań gleby zwykle są określone w specyficzny sposób dla konkretnego wyboru upraw, który został wcześniej zidentyfikowany w formularzu przedłożenia próbki gleby i są wtedy oparte na wynikach analitycznych dla określonej próbki.

Dlaczego jeszcze badania gleby są takie ważne?

Test gleby jest ważny z kilku powodów. Aby:

  • zoptymalizować produkcję roślinną
  • chronić środowisko przed zanieczyszczeniem przez wypłukiwanie nadmiaru nawozów
  • pomóc w diagnozowaniu problemów związanych z uprawą roślinną
  • poprawić równowagę odżywczą danych podłoży
  • oszczędzić pieniądze i energię, stosując tylko potrzebną ilość nawozu.

Wstępne analizy zwykle dostarczają wskazań potencjalnych niedoborów składników odżywczych, nierównowagi pH lub nadmiaru rozpuszczalnych soli. Jest to szczególnie ważne dla hodowców, którzy mieszają własne nawozy. Testowanie próbek gleby w okresie wegetacji jest ważnym narzędziem do zarządzania odżywianiem roślin i poziomem soli rozpuszczalnych. Aby efektywnie korzystać z tego narzędzia jakim są badania gleby musisz wiedzieć, jak pobrać próbkę, na podstawie której naukowcy będą w stanie zinterpretować wyniki.

Mądrym pomysłem zwykle też okazuje się oddanie całego procesu badań – od pierwszego etapu próbkowania od razu w ręce naukowców, którzy specjalizują się w tym temacie i mają doświadczenie w realizacji takich badań. Jeśli więc jesteś rolnikiem bądź wszelkim innym przedstawicielem grup powiązanych w bardziej lub mniej bezpośredni sposób z jakością gleby – nie ignoruj roli, jaką pełnią w tym wszystkim właśnie omawiane tutaj tak szeroko kompleksowe badanie gleby .

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*