Alkohol: co zrobić, gdy wydaje Ci się że kolega z pracy pije za dużo?

alcoholic-business-man-drinking-whiskey-sitting-drunk-office-computer-young-holding-glass-alcohol-looking-depressed-44074305

Nadużywanie alkoholu w miejscu pracy może stwarzać wyzwania dla pracodawców, pracowników i ich współpracowników. Nie ma jednak uniwersalnej reguły która mówi, w jaki sposób należy rozwiązywać takie problemy. Jeśli problem zostanie zidentyfikowany, firmy mogą potraktować to jako zagadnienie:

  • dyscyplinarne,
  • zdrowotne,
  • dotyczące wydajności

Zawsze jednak winno się ono wiązać ze wsparciem, które może obejmować poradnictwo specjalistyczne, skierowanie do lekarzy medycyny pracy, formalną profesjonalną interwencję i / lub zastosowanie dyscypliny wewnętrznej procedury. Pracownicy z problemem alkoholowym mają takie same prawa do wsparcia i poufności, jak gdyby mieli jakąkolwiek inną sytuację medyczną lub psychologiczną.

Gdzie zacząć?

Myślisz, że twój kolega pije za dużo i to osłabia jego zdolność do pracy, w oparciu o twoje ostatnie doświadczenia związane z podróżą służbową. Twoja troska o zdrowie i obawy o bezpieczeństwo zatrudnienia są absolutnie zrozumiałe – choć ważne jest, aby nie przyjmować takich założeń za pewnik. Nawet pijący sporo niekoniecznie są alkoholikami. Jeśli twoje pytanie dotyczyłoby tylko sposobu postępowania w tych sprawach, radziłbym ci przeprowadzić cichą i taktowną rozmowę ze swoim współpracownikiem, mając na celu raczej współpracę niż konfrontację – pamiętając, że jeśli zaprzecza, to może szybko stać się defensywnym. Nie chodzi o to, by od razu odwiedzić i sklep-alkomaty.pl i ścigać kolegę z alkomatem co dzień rano. To nikomu nie pomoże.

Gorze jest wtedy, gdy Twój szef wymaga od Ciebie tego wyraźnie, abyś wypowiedział się na temat jego stosunku do alkoholu – i musisz uczciwie odpowiedzieć.

Nie czuj się winny

Twój podstawowy dylemat powstaje tutaj, ponieważ nie możesz kłamać pracodawcy i musisz to zaakceptować. Po otrzymaniu nowych informacji, twój menedżer będzie musiał sam pomyśleć co z tym zrobić dalej. Twoja rola zostanie tutaj pominięta i zwykle szef zadba o poufność waszej rozmowy. Chociaż może wydawać CI się to nie fair – takie przekazywanie odpowiedzialności, pamiętaj, że nie możesz i nie powinieneś sobie z tym poradzić samemu – a ochrona twojego kolegi przed konsekwencjami jego działań z powodu chwilowej dobroci może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Pamiętaj też, że w interesie Twojej firmy – zarówno biznesowej, jak i społecznej – jest proaktywne wsparcie. Uzależnienie jest chorobą i może być skutecznie leczone. W idealnej sytuacji Twoja firma powinna mieć jasną politykę dotyczącą używania narkotyków i alkoholu, określającą mechanizmy wsparcia dla pracowników. Prawdopodobnie będzie to dla niej bardziej opłacalne, ponieważ pozwoli pracowników uzyskać czas wolny, w czasie którego będzie mógł uzyskać fachową pomoc.

Jeśli zignorują problem, prawdopodobnie będą one miały wpływ nie tylko na produktywność zespołu i morale, a także na zdrowie twojego kolegi. Jednak nie używaj języka osądu, oskarżania lub etykietowania – na tym etapie skup się na tym, co zaobserwowałeś. Działanie dyscyplinarne powinno być ostatecznością względem osoby, która ma problem z nadużywaniem alkoholu.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*