Jak adwokat może nam pomóc w sprawach karnych?

d6713abe99f2d66cf993019f1991c918

W przypadku konfliktu z prawem warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. W jaki sposób adwokat może nam pomóc, gdy jesteśmy podejrzani o popełnienie przestępstwa? Co może dla nas zrobić gdy jestesmy osobą pokrzywdzoną? Na te pytania odpowie Michał Kaliszewski, adwokat prowadzący Kancelarię Adwokacką w Łodzi.

Czym jest prawo karne?

Adw. Michał Kaliszewski: Prawo karne, w szerokim jego rozumieniu, stanowi zbiór przepisów prawa normujących kwestie odpowiedzialności karnej za czyny zabronione pod groźbą kary. Polecam zapoznanie się ze stroną https://adwokat-kaliszewski.pl/prawo-karne/, gdzie wskazuję, jak ważne jest wsparcie adwokata w sprawach karnych.

Jakiego typu pomoc oferuje adwokat w przypadku spraw karnych?

Adw. Michał Kaliszewski: Adwokat może reprezentować interesy zarówno podejrzanych (oskarżonych) o popełnienie przestępstwa, jak i osób pokrzywdzonych przestępstwem. W przypadku podejrzanych pomoc prawna polega przede wszystkim na ustaleniu odpowiedniej dla klienta linii obrony. Dzięki właściwemu wykorzystaniu uprawnień procesowych możemy uniknąć skazania albo doprowadzić do zmniejszenia wymiaru kary. Istotne jest jednak, aby pomoc adwokata została udzielona jak najszybciej, zwłaszcza, gdy osoba podejrzana została zatrzymana. Pamiętajmy, że adwokat czuwa również nad respektowaniem gwarancji procesowych, czy to podejrzanego (oskarżonego), czy też osoby pokrzywdzonej.

A jak wygląda pomoc adwokata w przypadku reprezentacji osoby pokrzywdzonej?

Adw. Michał Kaliszewski: W tym przypadku rolą profesjonalnego pełnomocnika jest pomoc w realizacji uprawnień przysługujących osobie pokrzywdzonej. Pomoc prawna obejmuje przede wszystkim udział w czynnościach procesowych, składanie różnego rodzaju wniosków, jak również środków zaskarżenia. Adwokat reprezentuje interesy osób pokrzywdzonych zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego, dbając o korzystny wynik postępowania.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając adwokata?

Adw. Michał Kaliszewski: Adwokat, z którym rozpoczynamy współpracę powinien legitymować się doświadzczeniem w dziedzinie prawa, której sprawa dotyczy. Dobrym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z osób polecanych przez rodzinę lub znajomych. Warto umówić się na wizytę u adwokata, który oceni sytuację prawną, w jakiej znalazł się klient, wskaże potencjalne zagrożenia, czy zaleci dalszy sposób postępowania.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*