Wizytówka jako forma korespondencji

korespondency

Zastosowanie wizytówek jest bardzo szerokie. Mogą służyć nie tylko do przekazania danych osobowych i teleadresowych, ale również jako forma korespondencji między dwoma osobami.

Dyplomaci

Wizytówek jako formy korespondencji z reguły używają dyplomaci, ale zdarza się to również innym osobom. Można ją przekazać odbiorcy przy pomocy posłańca, o ile będzie znajdować się w małej kopercie. Taki rodzaj kontaktu służy przekazywaniu krótkich notek i informacji. Trzeba pamiętać, że dopiski, które będą znajdować się przed nazwiskiem, muszą znajdować się w pierwszej osobie liczby pojedynczej, a te, które będą umieszczone za nazwiskiem już w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Często w prawym dolnym rogu wizytówki kreśli się kilka liter, które są skrótami zwrotów francuskich od różnych form grzecznościowych. Przykładowo, dopisując PR, chcemy podziękować odbiorcy, a PFNA to złożenie życzeń noworocznych. Takich skrótów jest kilka, otrzymując wizytówkę warto zwrócić uwagę, czy żaden z nich nie widnieje w rogu.

Skreślenia

Standardowo, na wizytówkach nie powinno się dokonywać ręcznych poprawek. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, które muszą być dokonywane świadomie i tylko w niektórych okolicznościach. Przekreślenie nazwy stanowiska oznacza, że stosunki między nadawcą i odbiorcą mają być nieoficjalne, niezwiązane z pracą i wykonywanym zawodem. Skreślenie samego nazwiska i pozostawienie imienia oznacza zgodę na zwracanie się do siebie po imieniu. Pod żadnym pozorem nie wolno dokonywać dopisków i notatek na otrzymanej wizytówce, gdyż jest to odbierane za bardzo niegrzeczne. Jakiekolwiek zabiegi i poprawki można dokonywać tylko i wyłącznie na własnej, oczywiście świadomie i w zamierzonym celu.

Relacje zawodowe

Procedura wymiany wizytówek i sposobu postępowania z nimi jest ściśle określona i związana z relacjami zawodowymi. Wymianę zawsze inicjuje osoba starsza lub kobieta. Eleganckim zwyczajem jest wręczanie biletów wizytowych na końcu spotkania, ewentualnie w trakcie. Dopuszczalne jest odstępstwo od tej reguły tylko w przypadku, gdy grono jest bardziej liczne i istnieje ryzyko pominięcia kogokolwiek. Wizytówki zawsze muszą znajdować się w odpowiednim do tego celu etui, z którego będziemy je wyjmować i do którego będziemy je chować. Bilet podajemy tak, by był skierowany do nas „do góry nogami”, a więc, żeby odbiorca mógł natychmiast odczytać informacje, które się na nim znajdują. Zawsze podajemy z ręki do ręki. Rzucanie wizytówką na stół jest źle postrzegane i oznacza brak szacunku do rozmówcy.

Parametry

Wizytówkę należy traktować jak dokument lub list otrzymany od drugiej osoby. W momencie wręczenia trzeba poświęcić jej odrobinę swojego czasu i zapoznać się z zawartymi tam informacjami. Nie wolno nanosić poprawek czy notatek w obecności właściciela. Wizytówki o charakterze korespondencyjnym różnią się od tych o charakterze informacyjnym. Główną różnicą są wymiary. Standardowa wizytówka powinna mieć wymiar 90×50 mm. Bilety korespondencyjne są inne – dla kobiet wynoszą od 120x80mm do 95x65mm, dla mężczyzn od 155x110mm do 105x80mm. Przyjęte jest, że zapisana jest tylko jedna strona, druga musi pozostać pusta właśnie na potrzeby ewentualnego kontaktu listownego. Zwiększona powierzchnia ma za zadanie pozwolić na swobodne, ręczne dopisaniu kilku zdań. Układ graficzny pozostaje praktycznie taki sam.

Wizytówkowa korespondencja

Wizytówki są świetnym sposobem na prowadzenie krótkiej korespondencji między dwoma osobami. Wbrew pierwszemu odczuciu, służą nie tylko do kontaktu biznesowego, ale również prywatnego. Mogą zostać użyte chociażby jako liścik do bukietu kwiatów, a skreślając stanowisko i nazwisko, podkreślamy prywatny wydźwięk korespondencji i składanych życzeń. Bilety wizytowe są niezbędne w wielu aspektach życia. Warto posiadać kilka rodzajów wizytówek – zarówno służbowych, jak i korespondencyjnych. Część z nich może być pozbawiona informacji o stanowisku czy danych teleadresowych, dzięki czemu będą miały charakter jeszcze bardziej osobisty.

Jeżeli interesuje Cię druk wizytówek (w szczególności druk wypukły) sprawdź ofertę na stronie: http://www.druk-wizytowek.eu, według nas znajduje się tam ciekawy wybór możliwości druku przeróżnych form wizytówek i materiałów promocyjnych.

1 odpowiedzi "Wizytówka jako forma korespondencji"

  1. Szyld jest jak wizytówka firmy i to każdy musi przyznać.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*