Budowa dróg w Polsce – jak to wygląda?

Zdjęcie do artykułu nr 8

O tym, że polskie autostrady są najdroższe na kontynencie słyszało wielu. Zarówno pod względem opłat dla kierowców, jak i kosztów budowy jednego kilometra takiej drogi. Faktycznie, wydatki na infrastrukturę drogową mogą szokować. Jednak bardziej pogłębiona analiza danych statystycznych skłania ku stonowaniu emocji. Choć tanio nie jest, co odczuwają zarówno kierowcy, jak i inwestorzy, ale są w Europie kraje o wyższych cenach. Kiepskie to pocieszenie, ale jednak warto o tym pamiętać zanim znowu zacznie się powtarzać puste hasła.

Było drogo, może być jeszcze drożej

Kolejni ministrowie zapewniają, że robią wszystko w celu ograniczenia wydatków na budowę dróg. Mimo to dane z poprzednich kilku, a czasami i kilkunastu lat pokazują, że w wielu przypadkach takie starania nie przynoszą spektakularnych efektów. Stan dróg w Polsce wymaga wciąż szeroko zakrojonych inwestycji. Jednak to, ile będą kosztować, zależy od wielu czynników. Po pierwsze jest to cena materiałów budowlanych, która zmienia się regularnie. Eksperci branżowi informują, że w następnym roku ich wartość może podskoczyć i to bardzo. W związku z czym obniżki kosztów budowlanych nie są raczej czymś, czego można się spodziewać. Poza tym rosną koszty pracy w Polsce. Firmy odpowiedzialne za realizację inwestycji drogowych od dawna skarżą się na braki kadrowe. Jeżeli ten stan się utrzyma, to zapewne budowa polskich dróg stanie się jeszcze droższa.

Droga drodze nierówna

Analizując stan dróg w Polsce, można natknąć się na różne informacje. Z jednej strony infrastruktura drogowa nad Wisłą określana jest jako bardzo kosztowna. Jednocześnie fachowcy studzą emocje i zwracają uwagę na konkrety. Przede wszystkim prezentowane dane na temat wydatków na ogół są uśrednione. Nie dotyczą wszystkich powstałych odcinków, ponieważ one same bardzo się od siebie różnią. A koszty budowy zależą między innymi od takich aspektów, jak lokalizacja, liczba dodatkowych elementów jak mosty, wiadukty, przejścia czy rozwiązania służące ochronie przyrody. Do tego uwarunkowania geograficzne czy konieczność wykupu gruntów. Dopiero po uwzględnieniu tych i wielu innych czynników, można z czystym sumieniem omawiać stan dróg w Polsce oraz koszty ich budowy czy modernizacji. Nie do końca sens ma też porównywanie cen w poszczególnych krajach. Wystarczy spojrzeć chociażby na autostrady rozsiane po Europie. Różnią się one szerokością, a także warunkami, w jakich są budowane. Zapewniają zupełnie inny komfort jazdy, czego niestety często nie odzwierciedlają przeznaczone na nie środki finansowe.

Do obniżenia kosztów zawsze warto dążyć. Jednak przykład wielu przerwanych czy zawieszonych inwestycji drogowych w Polsce pokazuje, że oszczędzanie za wszelką cenę często prowadzi do nagromadzenia wydatków. Wydają się tego coraz bardziej świadomi sami wykonawcy. Już nie zaniżają oni swoich ofert, licząc że jakość to będzie. Wręcz przeciwnie, w ramach odpowiedzi na ogłoszenia przetargowe częściej pojawiają się znacznie wyższe oferty. Wszystko po to, by potem nie żałować, że wygrało się konkurs.

Dodatkowe informacje

Informacje dodatkowe i produkty do budowy dróg, takie jak między innymi nawierzchnia bitumiczna, znajdziesz na stronie czd.com.pl – sprawdź!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*