Jak zoptymalizować stan drzew w czasie suszy i plag kornika?

olive-tree-3495165_960_720

Korniki i susza sieją spustoszenie na zalesionych obszarach Polski. Razem stanowią śmiertelną kombinację. Miliony drzew zginęły, a dewastacja trwa. Poniższe często zadawane pytania dotyczą kluczowych informacji, które właściciele nieruchomości muszą wiedzieć, aby zoptymalizować stan drzew i zmniejszyć ryzyko pożarów oraz wiedzieć na czym polega zwalczanie korników .

Co to jest śmiertelność drzew?

Śmiertelność drzew oznacza obumarcie drzew. Obumieranie drzew jest normalnym zjawiskiem w naturalnych ekosystemach. Różnica polega teraz na tym, że przedłużająca się susza spowodowała osłabienie i / lub śmierć nienormalnie dużej liczby – w milionach – drzew w lasach Polski i obszarach styku dzikich terenów miejskich. Osłabione drzewa są bardziej podatne na ataki ze strony korników. Kiedy drzewo zostanie pomyślnie zaatakowane przez korniki, nie ma możliwości powrotu do zdrowia – uschnie.

Jak znacząca jest śmiertelność drzew w Polsce z powodu korników i suszy?

Według danych śmiertelność drzew spowodowana kornikami i suszą osiągnęła już wiele milionów drzew. Naukowcy odkryli, że wiele milionów dodatkowych dużych drzew cierpi z powodu poważnych strat wody w koronach drzew.

Które drzewa w Polsce najliczniej giną z powodu suszy i kornika?

Sosny są najbardziej dotknięte przez korniki, ale wiele drzew obumarło właśnie z powodu braku wody podczas obecnej suszy. Większość innych gatunków sosny, jodła biała i cedr są również silnie dotknięte długotrwałą suszą i kornikami. Obserwuje się również wzrost śmiertelności drzew wśród dębów, chociaż przypisuje się to przede wszystkim suszy, a nie kornikom.

Co to są korniki?

Chrząszcze typu korniki to małe owady, zazwyczaj czarne, o twardej skorupie i długości około 5 milimetrów – wielkości mniej więcej kawałka gotowanego ryżu. Tunel kornika pod korą odcinający drzewo pożywienia i wody potrzebnej do przeżycia. W cieplejszych miesiącach korniki mogą zabić drzewo w ciągu zaledwie dwóch do czterech tygodni.

Jak rozpoznać korniki?

W korze: szukaj czerwono-brązowych plam. Te plamy soku na zewnętrznej stronie pnia drzewa są oznaką udanego ataku kornika na drzewo. Igły na umierających drzewach iglastych i sosnach zaczynają zmieniać kolor na czerwono-brązowy i często zaczynają zmieniać kolor na wierzchołku drzewa. Zmiana koloru stopniowo przesuwa się w dół drzewa. Inne drzewa mogą powoli blaknąć z zielonego na brązowy. Poza drzewem: łuszcząca się kora lub dziury w korze spowodowane przez dzięcioły są dobrymi wskaźnikami obecności korników lub innych owadów.

Jaka jest rola korników?

W normalnych warunkach korniki odnawiają las, zabijając starsze drzewa oraz te osłabione chorobami, suszą, smogiem lub uszkodzeniami fizycznymi. Gdy drzewa są osłabione z powodu braku wody w wyniku długotrwałej suszy, są bardziej podatne na ataki korników. Coraz skuteczniejsze ataki powodują eksplozję populacji kornika.

To są najważniejsze informacje dotyczące suszy, korników i ich wpływu na drzewa w Polsce.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*