Zarządzanie czasem – poznaj techniki Pomodoro

20230531124325_download

Czy często czujesz się zestresowany, ponieważ masz nieodparte wrażenie, że brakuje Ci czasu podczas pracy nad projektem? A może jesteś jedną z tych osób, które siedzą przy biurku przez długi czas bez tak potrzebnej przerwy?

Jeśli któryś z tych scenariuszy reprezentuje Ciebie, skupienie się na umiejętnościach zarządzania czasem może być w porządku. Technika Pomodoro  to warte poznania narzędzie do zarządzania czasem, które ostatnio zyskuje na popularności – również w Polsce.

Czym jest technika Pomodoro?

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem, która dzieli pracę na interwały, dzięki czemu staje się łatwiejsza do zarządzania. Technika ta wykorzystuje timer do podziału czynności na:

  • interwały pracy i przerwy
  • interwały skupienia i odpoczynku.

Interwały nazywane są „Pomodoros”, co po włosku oznacza pomidory. Jednak wyjaśniając dokładniej, Metoda Pomodoro została tak nazwana na cześć minutników kuchennych w kształcie pomidora, które dobrze sprawdzają się podczas stosowania tej techniki. Przerwy między skupieniem a pracą możesz wykorzystać na wszystko, co wybierzesz, od marzeń i obowiązków domowych po medytację, oglądanie telewizji, czy słuchanie muzyki.

Jakie są główne cele tej techniki?

Korzystając z techniki Pomodoro, uzyskasz wizualne wyobrażenie o rzeczywistym czasie spędzonym na każdym zadaniu, którego się podejmujesz, co pozwoli Ci finalnie lepiej zarządzać czasem.

Ponadto stosowanie techniki Pomodoro pomoże Ci przyzwyczaić się do pozostawania skupionym przez określony czas bez pozwalania, by coś Cię przepraszało. Im częściej korzystasz z tej techniki, tym łatwiej będzie Ci określić ilość wysiłku i czasu potrzebnego do wykonania zadań, które wyznaczyłeś na następny dzień, czy nawet cały tydzień.

Dostosuj technikę Pomodoro do swoich potrzeb

Zarys techniki Pomodoro jest ustalony, więc wiesz, jak ją wdrożyć. Gdy już to opanujesz, możesz dostosować technikę tak, aby zmaksymalizować wydajność do swoich wymagań.

Aby móc jak najlepiej wykorzystać tę technikę warto też korzystać z dedykowanej tabeli, która będzie zawierać wizualizację tego, jak wykorzystujesz swój czas — zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym.  Korzystanie z harmonogramu pozwali zobaczyć ilość pracy, którą wykonujesz, dzięki czemu możesz cieszyć się wolnym czasem bez stresu, że możesz lub powinieneś wykonywać więcej pracy.

Jakie są zalety metody Pomodoro?

Lepiej radzisz sobie z przerwami. Możesz uniknąć błędów wynikających z braku koncentracji i zredukować nadgodziny, przeróbki, błędne oszacowania i stres. Możesz też skutecznie zmniejszyć długość i liczbę zaplanowanych spotkań, unikając nieproduktywnych, długich i wyczerpujących.

W ten sposób masz też możliwość poprawić swoją motywację, dodając wartość do treści swojej pracy. Będziesz doskonale wiedział, kal organizować swój czas i zmniejszać złożoność wymaganych zadań.

Sitodruk czy druk cyfrowy – co wybrać?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*