Zapobiegaj wilgoci w domu już na etapie budowy!

work-3480187_1280

Jednym z podstawowych elementów zapewniających długotrwałą trwałość każdego domu jest kontrola wilgoci. W rzeczywistości wiele z tego, co dzisiaj wiemy o stosowanych naukach budowlanych, było wynikiem wczesnych prac nad wpływem wilgoci na budynki. W dzisiejszym artykule zwrócimy uwagę na kilka rzeczy, które budowniczowie domów mogą zrobić, aby zapobiec nadmiernej wilgoci podczas budowy nowego domu. Jeśli budowa domu to temat, który aktualnie bardzo Cię interesuje – koniecznie też sięgnij po więcej informacji na stronie: https://purios.com/blog/budowa-domu-krok-po-kroku.

Zwróć uwagę na zawartość wilgoci w konstrukcjach drewnianych

Eksperci zalecają, aby wilgotność drewna nie przekraczała 15 procent i nie przekraczała 19 procent w celu zapobiegania powstawaniu pleśni. Budując dom niewłaściwie – przygotowujesz grunt pod rozwój pleśni i inne problemy związane z wilgocią, takie jak zgnilizna drewna. Konstruktorzy muszą nie tylko mierzyć i monitorować wilgotność drewna, ale także podejmować kroki, aby zapobiec wchłanianiu wilgoci. Ponieważ ochrona drewnianego szkieletu ma kluczowe znaczenie, zaleca się, aby budowniczowie pomyśleli o niej w budowie budynku tak szybko, jak to możliwe, instalując papiery budowlane i glazurowanie tak szybko, jak to możliwe. Pomoże to utrzymać ramę jak najbardziej suchą, zmniejszając w ten sposób szanse na przekroczenie tego progu wilgotności. Ogólnie rzecz biorąc, wilgoć budowlana jest dużym problemem, ponieważ jeśli zaczniesz od mokrego budynku, wyschnięcie zajmie więcej czasu, co może prowadzić do niektórych problemów, które widzisz z wybijaniem gwoździ i pękaniem płyt kartonowo-gipsowych na czele.

Uszczelnienie + izolacja

Wilgoć przenoszona przez powietrze – szczególnie przez przegrodę budynku, która nie jest odpowiednio uszczelniona i zaizolowana, może spowodować degradację konstrukcji budynku. Najlepszą obroną przed tym jest utrzymanie większości powietrza z dala od budynku poprzez skuteczne uszczelnienie przed izolacją. Uszczelnienie jest kluczem do zapobiegania wilgoci w zagłębieniach ścian i jest to element, którego nie można pominąć podczas izolowania domu.

Wyłącz piec

Budowniczowie często używają centralnego pieca w nowym domu budowlanym jako grzejnika podczas końcowych etapów budowy, ale może to powodować poważne problemy, w tym:

  • korozję spowodowaną chlorkami,

  • kurz budowlany,

  • kondensację w piecu i/lub systemie wentylacyjnym, nawet jeśli piec może być powierzchnią niekondensującą się w normalnych warunkach.

Wyłączenie pieca zapobiegnie kondensacji w piecu i systemie kanałów.

Wentylator lub osuszacz

Nie ma sposobu, aby całkowicie uniknąć wilgoci budowlanej, dlatego oprócz strategii opisanych powyżej zalecane jest, aby budowniczowie używali wentylatora lub osuszacza do usuwania wilgoci podczas budowy. Korzystanie z wentylatora lub osuszacza usunie wilgoć z fundamentów, podłogi i drewna. Konstruktorzy powinni dążyć do tego, aby zawartość wilgoci w drewnie była mniejsza niż 15 procent, a wilgotność względna podczas budowy poniżej 70 procent.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*